partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
SRPEN 2017
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
Vážení čtenáři, přátelé od vody!
 
Dostal jsem e-mail, jehož text vyjadřoval, že v Česku sice všichni nadáváme na kdeco, ale tak špatně na tom v tom bláznivém světě ještě nejsme. Některé poznatky vám nabídnu, abyste je mohli konfrontovat s vlastními zkušenostmi.
 
Jedete-li na dovolenou do Německa, nesmíte nosit nůž, jehož čepel přesahuje délku 12 cm, zavírák 8,5 cm. V Rakousku můžete mít u sebe kudlu jedině tehdy, prokážete-li, že jste myslivec a zrovna míříte na hon. Přitom si prý každý Rakušan starší 18 let může (na osobní doklad) koupit brokovnici a malorážku. V Belgii či Lucembursku u sebe nesmíte mít nůž žádný, ba ani od příboru. Ve Velké Británii a Irsku se podle zákona (Offensive Weapon Act) nošení všech druhů zbraní zakazuje a na veřejnosti nesmíte mít u sebe ani to, co se noži podobá, třeba krejčovské nůžky. Takže, plánujete-li do některé z těchto zemí vyrazit na romantický čundr s tím, že budete trampovat, rozděláte si táborák a nad něj půjdou voňavoučké buřty či jiné masíčko, rychle na to zapomeňte. K rozdělání ohně v přírodě musíte mít ve většině evropských zemí zvláštní povolení. V tomto ohledu si ostatně ve volné přírodě neškrtnete ani v USA a Kanadě. Kolem imaginárního ohně si ale leckde ani nezazpíváte. Zapomeňte i na indiánské tance. V některých zámořských národních parcích musíte kupříkladu kytaru nebo foukací harmoniku uložit do úschovy u vjezdu. Jinde by to v zámoří s trampováním až tak přísné nebylo, problém však je, že většina půdy někomu patří a jak v Kanadě a USA, tak kupříkladu i Austrálii narážíte na tabule s textem o zákazu vstupu a soukromém majetku. Takže popadnout ruksak, lovecký nůž, maskáče a zapadnout do zahraničního lesa na houby s tím, že se pak vykoupáte v rybníku a něco si uklohníte na ohni? Riskujete! Kupříkladu v Německu byste na sobě ve volné přírodě neměli mít ani pravé maskáče! Jsou totiž považovány za uniformu a bez povolení tamního ministerstva obrany je nosit nesmíte. V severní Itálii je pod trestem jednoho roku basy sbírání hub dokonce zakázáno, pro zbytek Apeninského poloostrova musíte mít v lese při sběru houbařský lístek, ale ten tamní úřady prý vydávají jen nerady. Nezahoubaříte si ani v Holandsku, kde nesmíte sbírat ani jiné plodiny, kupříkladu ostružiny a borůvky.
 
Napadlo mě, kdy některé popsané příkazy a zákazy dorazí i k nám. A také mě docela zahřálo u srdce, že ten náš Rybářský řád vlastně ani tak přísný a nesrozumitelný není. A že se naši rybáři i pytláci mají vlastně ještě dobře. Tak nějak svobodně, aspoň v rámci možností.
 
Mějte se srpnově!
 
Vladimír Urban

Komentáře

Přidat komentář: