Rybářské stojany hrají při rybaření také podstatnou roli

Když se vydáte na lov ryb k řece nebo k rybníku, rozhodně byste neměli zapomínat na nezbytné vybavení. Není to však jenom rybářský prut, ale také spousta dalších věcí, mezi něž patří rybářské stojany. Ano jde o doplňky umožňující pohodlně odložit prut, který celou dobu nemusíte svírat pevně v rukou.

Předchůdce rybářských stojanů

Při vyslovení pojmu rybářské stojany si každý vybaví něco trochu jiného. Tím asi nejzákladnějším výrobkem tohoto typu jsou vidlice. Ty se Vám hodí například v okamžiku, když půjdete chytat tzv. na položenou. Jejich předností je fakt, že jsou lehké a skladné. To umocňuje i teleskopické provedení. Na druhou stranu počítejte s tím, že ne všude je natolik měkká zem, jež Vám umožní jejich pevné zapíchnutí. A právě proto je možná lepší vsadit na rybářské stojany.

Jaké jsou dostupné rybářské stojany?

Stojan představuje pokročilejší zařízení pro držení rybářských prutů. Postavit jej můžete v podstatě kdekoliv a dnes už se vyznačují i patřičnou stabilitou. Oproti vidlicím musíte samozřejmě počítat s trochu většími rozměry a hmotností.

Rybářské stojany se rozdělují primárně podle konstrukce. Nejprve si představíme tripody, jejichž základna má tři až čtyři nohy. Na tento prvek se umístí nosná tyč s hrazdami, mezi něž je umístěn prut. Další variantou jsou rodpody. Ty mají čtyři nohy. Dvě vpředu a dvě vzadu. V jejich prospěch tedy hovoří o něco lepší stabilita i v případě, že Vám ryba za prut prudce vezme.

Ostatní stojany na pruty

Setkat se pochopitelně můžete i s jinými výrobky sloužícími pro držení prutů. Mezi rybářské stojany patří například ty určené pro feederové pruty. Obdobou rodpodů jsou například lodní stojany, které se připevňují k hraně lodi. Dále jsou to speciální držáky a podpěry na přívlač nebo lov sumců. Doplňkové držáky mohou být navíc zhotoveny nejenom z obyčejného plastu, ale také z pevnějšího a trochu těžšího kovu přinášejícího vyšší bytelnost.

Publikováno: 16. 08. 2020

Kategorie: rybaření

Autor: bohumilhrabal

Tagy: rodpod | rybářské stojany | rybářský stojan | tripod | vidlice