Pstruh obecný potoční je náročný na kvalitu vody

V českých vodách můžete lovit přemíru nejrůznějších ryb. Mezi ty vyhledávané nepatří pouze kapr obecný. Spousta rybářů nám dá za pravdu, že oblíbený je také pstruh obecný potoční. Název této sladkovodní ryby tak trochu prozrazuje, kde se nejčastěji vyskytuje.

  • Latinský název Salmo trutta morpha.
  • Ryby z čeledi lososovitých.
  • Vyskytuje se v celé Evropě.

Jaké jsou rozměry pstruha potočního?

Ještě, než se vrhneme na detailnější popis života této sladkovodní ryby, zaměříme se na několik číselných údajů. Ty souvisí nejenom s velikostí ryby, ale také s jejím dožíváním. Vše podstatné Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Věk dožití3 roky až 5 let
Běžná velikost20 cm v pátém roce
Velikost v ideálních podmínkách30 cm
Hloubka žitíOd 0,5 m
Přečtěte si několik zajímavých údajů o pstruzích.

Pstruh obecný potoční se v České republice vyskytuje primárně v horních částech říčních toků, to znamená i ve vyšších nadmořských výškách. Výjimkou nejsou úseky pod přehradními nádržemi.

Pstruh obecný potoční a jeho životní podmínky

O této krásné rybě by měla padnout jedna velice důležitá informace. Pstruh je hodně náročný na kvalitu vody. Musí mít především dostatek kyslíku ve vodě a optimální teplotu. Právě v takových vodách je schopen patřičného rozmnožování. K němu dochází vytloukáním jamek na dně, kde se ryby třou. Obecně se uvádí, že průměrná plodnost je kolem 2 500 jiker na jeden kilogram ryby.

Pstruh obecný potoční – co byste měli vědět?

Pstruh obecný potoční je snadno identifikovatelný svým tělesným zabarvením. Typická jsou pro něj širší ústa, tuková ploutvička a drobné zoubky. Samec má na první pohled delší hlavu nežli samice. Jejich břicho je spíše zažloutlé a působí špinavě. Tento krásný vodní masožravec si obvykle pochutnává na vodním hmyzu, ale nepohrne ani něčím větším, jako jsou malinké rybky, popřípadě obojživelníci. To se ovšem týká spíše větších pstruhů. Samotný úlovek potěší nejenom rybářské srdce, ale také žaludek. Ryba je velice chutná.