Rybářské zátěže lze volit na základě mnoha parametrů

Rybářské zátěže jsou bezpochyby nepostradatelnou součástí rybářské výbavy. Jenom stěží byste asi dohodili samotný háček s návnadou doprostřed rybníka. Zárukou odpovídajícího doletu je právě připevněná zátěž, která je těžší, a tak může letět daleko. I při výběru tohoto prvku máte celkem na výběr.

Rybářské zátěže podle výrobního materiálu

Vaším odrazovým můstkem při nákupu rybářské zátěže se může stát samotný materiál. Tím nejpoužívanějším materiálem je bezpochyby olovo. Jde sice o neekologický produkt, na druhou stranu má spoustu výhod. Odpovídající zátěže docílíte při menších rozměrech.

Dále lze použít jako jednorázovou zátěž kámen, popřípadě vsadíte na betonové rybářské zátěže s nejrůznějšími příměsemi. U nich jistě vede originální vzhled. Na druhou stranu může být obtěžující trochu větší velikost u těžších závaží.

Setkat se lze i s povrchovými úpravami, které jsou obvykle řešeny práškovou barvou.

Zátěž je především o zátěži

Z logiky věci jasně vyplývá, že rybářské zátěže je vhodné volit primárně na základě toho, jakou rybářskou techniku chcete zvolit nebo jakou rybu budete lovit. Například, pokud jdete na sumce, může samotná zátěž dosahovat hmotnosti až 280 gramů. Když se rozhodnete lovit na položenou nejrůznější dravce, budete se pohybovat v podstatně menší gramáži, tzn. mezi 1 až 50 gramy. Naopak při chytání na přívlač musíte zvolit odpovídající zátěž s přihlédnutím k volbě umělé nástrahy. U lovení ryb na splávek se hmotnost rybářské zátěže pohybuje kolem 0,1 až 5 gramů.

Neomezujte se z pohledu tvaru

Pod rybářskou zátěží si nemusíte představovat pouze kulatou olověnou kuličku. Dnes mají zátěže nejrůznější tvary – od hrušky, přes placku, kapku, slzu, až po koule, šestihrany a doutníky. Ať už si zvolíte jakoukoliv zátěž při chytání ryb, nikdy ji nezapomeňte pevně připevnit k rybářskému vlasci, abyste o ni zbytečně nepřišli. Uvidíte, že s vhodně zvolenou zátěží bude nahazování jedna báseň a Vy se stanete doslova ostrostřelci při míření na požadované místo na hladině.