partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
JAK ULOVIT VELKÉ PARMY?
Jan Sýkora | Sportovní rybolov | Komentáře

S PARMAMI TO DELŠÍ ČAS VYPADALO BLEDĚ, ALE V POSLEDNÍCH LETECH SE KVALITA NAŠICH VOD VELMI ZLEPŠILA A TAK SE ZAČALO KONEČNĚ BLÝSKAT NA LEPŠÍ ČASY I PARMÁM. OPĚT MŮŽEME VIDĚT JEJICH SICE ZNAČNĚ PROŘÍDLÉ HOUFY V MĚLČÍCH A ČISTÝCH ÚSECÍCH ŘEK, JAK POKLIDNĚ POSTÁVAJÍ U DNA, ANEBO JAK SE KRMÍ A JEJICH OCASNÍ PLOUTVE PŘI TOM ČEŘÍ VODNÍ HLADINU. VŽDYCKY, KDYŽ SE MI TENTO OBRAZ NASKYTNE, MÁM CHUŤ TYTO KRÁSNÉ RYBY LOVIT, ZVLÁŠTĚ TEHDY, POKUD MEZI NIMI ZAHLÉDNU POŘÁDNÝ KUS.

 
Bohužel, s opravdu velkými parmami se v současnosti setkáváme zřídkakdy. To však neznamená, že v našich vodách nejsou! Velké parmy bývají opatrné a drží se spíše ve větší hloubce a také v silnějším proudu, takže je často skoro ani nezahlédneme. Vidět ryby dlouhé okolo 50 cm je celkem běžná věc. Sedmdesátky už jsou mnohem vzácnější a vidět parmu ještě delší, to už je opravdový svátek. Parem běžné lovné velikosti, tedy mezi 40-60 cm, rybáři uloví spousty. Osobně jich chytím během roku jistě okolo stovky. Ryb přesahujících 65 cm mám vždycky tak okolo dvaceti a kousky mezi 70-80 cm mohu většinou spočítat na prstech jedné ruky. Některé roky jsou lepší, ale ten letošní k nim zatím nepatří, řadí se spíše mezi průměrné sezony.
 
Často diskutuji se svými přáteli na téma – velká parma. Většinou se shodneme na tom, že velkých parem je prostě málo, avšak odmítáme tvrzení, že se na některých vodách velká parma prostě chytit nedá. Velmi pěkné parmy zaznamenáváme i na tak malých vodách, kde bychom nečekali žádnou větší rybu, natož parmu. Někteří z vás mají jistě zkušenost a viděli opravdu velké parmy i na pstruhových vodách, takže mi jistě dají za pravdu, že v takové řece, jakou je například Morava, kde se parmy o délce 60 cm loví celkem běžně, prostě velké parmy být musí. Ostatně, náhodné úlovky rybářů, kteří se parmám v podstatě vůbec nevěnují, to jen potvrzují. To, že se nechytají, je jiná věc a je tomu tak z mnoha důvodů.
 
Velké parmy se obvykle zdržují v takových místech, kterým se většina rybářů velkým obloukem raději vyhne
Silné proudy totiž nejsou ideálním lovištěm pro běžnou položenou, anebo splávek. A ani ti, kteří loví feederem, nemají mnoho důvodů zde lovit, zvláště tehdy, pokud je parmy nezajímají. V těchto místech navíc často bývají vázky v podobě větších kamenů, mezi které se snadno zaklíní zátěž. To samo o sobě dokáže odradit i hodně vytrvalé rybáře. Jak ale chcete chytit tyto velké ryby, když je nelovíte tam, kde jsou? Čas od času se velká parma chytí i na takových místech, kde byste ji jinak nečekali. V místech s velmi malým prouděním a dokonce i měkčím dnem. Jenže to jsou právě jen ty náhody! S pravidelnými úlovky parem (a to ani menších) na takových místech nemůžete absolutně počítat.
 
První podmínkou pro lov parmy je tvrdé dno a druhou je proud
Hloubka není tolik podstatná a mnoho parem se uloví na poměrně mělkých vodách, tak do jednoho metru. Zdá se, že mezi velkými parmami, hloubkou a vydatností proudu existuje jistý vztah. Dalo by se říci, že čím je rychlejší proud a čím větší je hloubka, tím větší existuje naděje na velkou rybu. Důkazem mohou být velké parmy z rychlých a přitom hlubokých řek a také to, že i na hodně malých říčkách velké parmy vyhledávají především úseky s hlubokým a rychlým proudem. Pokud takové úseky chybějí, pak se parmy aspoň snaží ukrývat mezi vodními rostlinami a pod převislými větvemi pobřežních keřů a stromů, které na vodu vrhají alespoň stín.
 
Co to pro nás znamená? V každém případě budeme nuceni používat velmi silné náčiní a to tím silnější, čím hlubší a rychlejší loviště si vybereme. Na mnoha lovištích vystačíme pohodlně s pruty typu medium a někde dokonce i s pruty light. Na takových lovištích ovšem velké ryby očekávat nemůžeme. Drtivá většina chycených ryb se bude pohybovat v oblasti běžného průměru a ulovená větší ryba bude světlou výjimkou. Na opravdových lovištích parem jsou nutné pruty kategorie heavy až extra heavy. K jejich používání máme dost pádných důvodů. Budeme muset používat hodně velké zátěže popřípadě krmítka, abychom ná - vnady i nástrahu udrželi tam, kde potřebujeme. Hmotnost zátěže nezřídka přesahuje 80 g.
 
Musíme také počítat s tím, že silný proud na lovišti bude extrémně tlačit na vlasec. Silný proud dokáže nejen špičky, ale i měkčí pruty ohnout tak, že v podstatě nemáme naprosto žádnou kontrolu nad záběrem. To nás nutí vybírat pruty tuhé, ale příliš tuhý prut také není žádná výhra. Příliš tuhé pruty nejsou bezpečné pro zdolávání ryb, neboť pracují jen minimálně a vše pak záleží především na kvalitě brzdy použitého navijáku.
 
 
Ač to zní divně, pravda je, že čím měkčí prut pro zdolávání jakékoli ryby použijete, tím rychleji ji zdoláte
Ryba, která je nucena přemáhat kromě odporu brzdy navijáku také sílu pružného prutu, musí vydávat mnohem více energie, než ryba visící na tvrdém prutu, kde pracuje jen naviják. Rychleji se vyčerpá a její zdolání je i bezpečnější. Hrozí zde mnohem menší riziko přetržení vlasce nebo vyříznutí háčku. Samozřejmě tu vždycky musí být v měkkosti prutu jistá přiměřenost vzhledem k síle proudu a síle zdolávaných ryb. Prut, který dokáže ryba ohnout až nadoraz, už v podstatě nepracuje a je k ničemu. Vždycky se proto snažím zvolit takový prut, aby co nejvíce odpovídal situaci na lovišti. V tvrdosti prutu to prostě nahoru zbytečně neženu. Naopak, vybírám prut tak měkký, jak jen to jde a sleduji abych přitom měl dobrou rezervu. Heavy pruty bývají většinou vybaveny špičkami mezi 57-142 g. I zde je třeba vybírat co nejpečlivěji. Ideální jsou špičky dlouhé a pomalu ujímané. Takové špičky mají velký pracovní rozsah a záběry hlásí opravdu přesně. Můžete si povšimnout, že téměř všechny pruty zahraniční provenience určené speciálně k lovu parem označované jako pruty barbel mají dlouhé špičky, jejich akce je v mnoha případech téměř parabolická a vyznačují se velkou zdolávací silou.
 
Při lovu parem s prutem heavy obvykle používám vlasce o průměru 0,22-0,23 mm a naviják velikosti 4000. Stačil by jistě i menší naviják, ale velikost 4000 mnohem lépe vyvažuje prut. Samozřejmostí jsou také větší a pevné háčky. Výborně se hodí menší háčky určené k lovu kaprů. Nejčastěji používám velikost 6-8 se středně dlouhým ramínkem.
 
Obvyklou nástrahou na parmy jsou masní červi a různé druhy žížal
V letních měsících je můžeme celkem spolehlivě ulovit i na kostičky tvrdého sýra. V poslední době se velmi osvědčují menší halibutí pelety. Zvláště účinné jsou po předchozím delším vnadění. Stejně dobré jsou i malé kuličky boilie. Každoročně chytím několik parem také na zrnka měkké kukuřice a účinné je i červené sýrové těsto.
 
Větší parmy chtějí větší sousta… A tak, pokud lovíme na masné červy, nastražujeme vždycky minimálně pět červů. Rousnice stačí jedna, pokud je pořádná. Zajímavé je, že hnojáčky parmy příliš nemilují. Zato jiné druhy žížal jim moc chutnají. Vnadit můžeme pomocí krmítka a vnadících směsí, které by měly vždycky obsahovat co možná nejvíce masných červů nebo sekaných rousnic. Vnadit lze i volnými či lepenými návnadami. V každém případě je nutné zajistit, aby se návnady dostaly ke dnu dřív, než je proud odnese mimo naše loviště. Znamená to, že červy či jiné návnady nastřelujeme či házíme rukou dostatečně vysoko nad loviště. Velmi vhodné je červy slepit do koulí pomocí speciálního lepidla a přidat k nim drobný štěrk pro zatížení, nebo vytvořit vnadicí koule za pomoci vnadicí směsi a těžké země.
 
Nejpřesnějšího vnadění ovšem dosáhneme téměř vždy pomocí krmítka
Parmy dobře reagují na sladké ovocné i kořeněné vnadicí směsi. Doporučovanou směsí je směs sýrová. Vyzkoušel jsem všechno a mohu potvrdit, že sýr funguje na mnoha našich vodách velmi dobře. Jestliže se rozhodnete lov parem vyzkoušet, pak musíte být připraveni také na to, že se úspěch nemusí dostavit ihned a že budete muset parmy také trochu hledat. V žádném případě se však nenechejte trochou nezdaru odradit, protože pocit, který zažijete s velkou rybou na prutu, opravdu stojí za to.
 
MILAN TYCHLER
FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 10/2009

 

Komentáře

Přidat komentář: