partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
PATENTKA, MUŠKA, KTERÁ RYBÁM CHUTNÁ
Jan Sýkora | Muškaření | Komentáře

PATENTKA JE NÁZEV PRO LARVU PAKOMÁRA. JE PRO RYBY PŘIROZENOU POTRAVOU, PAKOMÁRŮM SE V NĚKTERÝCH LOKALITÁCH VELICE DAŘÍ A TAK JSOU I NEODMYSLITELNOU POTRAVOU RYB. PATENTKA JE ÚTLÉHO TVARU, JEJÍ VELIKOST SE LIŠÍ PODLE TOHO, V JAKÉ LOKALITĚ ŽIJE. MŮŽE BÝT DLOUHÁ JEN NĚKOLIK MILIMETRŮ, ALE I PĚKNĚ MACATÁ V DÉLCE PŘES CENTIMETR. MÁ RŮZNÉ ZBARVENÍ A TAK, POKUD SE ROZHODNEME NAVÁZAT SI UMĚLOU PATENTKU, MŮŽEME TAK UČINIT HNED V NĚKOLIKA BAREVNÝCH VARIACÍCH.

 
Pokud mám hodnotit úspěšnost, tak jednoznačně vévodí červená barva. Tuto mušku můžeme použít jak při lovu na stojatých i tekoucích mimopstruhových revírech, tak i při lovu lososovitých ryb. Červená nástraha je univerzální a rozhodně by neměla ve výbavě rybáře chybět.
 
Uvázat patentku dokáže i úplný začátečník
První mušky možná budou nedokonalé, ale třeba právě ty se budou rybám zamlouvat. Tělíčko patentky lze vytvořit různými způsoby. Dá se vyvázat pomocí červené nitě. Tou je třeba vytvarovat článkovité tělo. Zabere to poměrně hodně času. Při vyvazování nití můžeme patentku zatraktivnit tím, že přes jednotlivé články přetáhneme červenou holografickou lametku a tu pak také obtočíme nití v místech, kde se tělíčko zužuje. Není na škodu, pokud u ohybu háčku ještě před tvarováním těla připevníme několik červených paprsků z peří marabu. Dodávají mušce pohyb, ale počítejte s tím, že tato okrasa rychle padne za vlast, protože ji ryby brzy otrhají. Po peří marabu šílí zejména okouni.
 
Druhým způsobem, jak vytvarovat tělíčko mušky, je použití materiálu zvaného bodyglas. Je to vlastně jakási červená kulatá gumička. V muškařských speciálkách si můžete vybrat z různých barev a průměrů, ale počítejte s tím, že za metřík zaplatíte tolik, co za celou (čtyřmetrovou) špulku v galanterii. Když nebudou mít právě tu vaši červenou, ale jen průsvitnou barvu, nezoufejte. Čirá je také dobrá.
 
Ramínko háčku obtočím holografickou lametkou nebo nití takové barvy, jakou chci mít mušku a čirým bodyglasem pak vytvaruji tvar tělíčka. Vznikne tak muška se zajímavým efektem, kdy část těla je průsvitná a samotné tělíčko vypadá velice útle. Právě tento vzor ryby upřednostňují.
 
Patentky můžeme navázat bez zátěže i zatížené s mosaznou či wolframovou kuličkou
S velikostí kuličky bychom to neměli přehánět. Stačí velikost o průměru těla patentky, či jen o nějaký ten ždibíček větší. Dá se použít i obyčejný korálek z galanterie. Patentku nezatěžkávejte olověným drátem, silueta mušky by pak vypadala spíš jako kus žížaly.
 
Postup vázání
Háček blešivcového tvaru umístíme do svěráčku v místě, kde hrot přechází v oblouk. Pokud chceme vázat zatíženou mušku, tak před upnutím navlečeme mosaznou či wolframovou kuličku. Stejně jako u jiných mušek si můžeme navázat patentky na různé velikosti háčků. Doporučuji mít několik patentek na zlatavých háčcích.
 
Na ramínko připevníme červenou vázací nit elastic o síle 0,08 mm a zakončíme ji oviny u ohybu.
 
Z červeného pera marabu si vytáhneme rukou zhruba pět konců parsků. Použijeme jemné kousíčky, které budou ve vodě pracovat. Některá pera nejsou kvalitní a paprsky na vrcholech jsou tvrdé, tudíž ve vodě tak dobře nepracují.
 
Chomáček paprsků přichytíme nití v místech, kde jsme skončili s vázací nití. S délkou volných paprsků bychom to neměli přehánět. Rozhodně by neměly být delší, než je velikost mušky. Přebytečné peří odstřihneme a s nití přejdeme zpět k očku háčku.
 
Několika oviny přichytíme bodyglas, který tahem napneme. Jeho průměr se ztenčí a obtáčením za stálého tahu ho přichytíme po celé délce ramínka háčku (někteří vazači přichycují bodyglas rovnou u ohybu háčku za předem zúžený konec). Obtáčením bodyglasu kolem ramínka směrem (zpět) k očku vytvoříme článkování mušky. Podle toho, jak bodyglas napínáme či nikoli, můžeme ovlivnit výslednou siluetu tělíčka patentky.
 
Vázání můžeme ukončit vyvázáním hlavičky. Když si u očka háčku necháme kousek místa, můžeme vytvořit nepatrnou hlavohruď tím, že do smyčky přidáme malé množství černého dubingu. Vázání ukončíme několika pojišťovacími uzlíky a máme hotovo.
 
Patentku používám většinou na prvním či druhém přívěsu podle hloubky, ve které s ní lovím. Na stojatých vodách najde své uplatnění i jako koncová muška.
 
Výčet ryb, které se mi na patentku podařilo ulovit, by byl velice dlouhý. Patentku řadím do kolekce velmi úspěšných mušek.
 
IVO NOVÁK
FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 10/2009

Komentáře

Přidat komentář: