partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
RYBÁŘSKÝ KROUŽEK ROKU
Jan Sýkora | Děti a mládež | Komentáře

NAŠEM SERIÁLU O RYBÁŘSKÝCH KROUŽCÍCH SE STÁLE ZMIŇUJI O ZLATÉ UDICI JAKO ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠCE K ZÍSKÁNÍ PRVNÍHO RYBÁŘSKÉHO LÍSTKU, ALE MNOZÍ RYBÁŘI SI POŘÁDNĚ NEDOVEDOU SOUTĚŽ PŘEDSTAVIT.

 
Tak tedy: Nejlepší z místního kola vytvoří družstvo čtyř žáků, jedné žákyně a jednoho dorostence a pokračují v okresních kolech, kde reprezentují mateřské místní organizace.
 
Z okresních kol již vychází smíšené družstvo vítězů ve svých kategoriích ve složení, které je dané pro celou postupovou soutěž Zlaté udice. V územních kolech ZU již soutěží jednotlivé okresy a to v kategorii jednotlivců i družstev. Vítězové reprezentují územní svazy v Národním kole Zlaté udice, které proběhlo z pověření odboru mládeže Rady v Západočeském ÚS. Dne 18. června se sešli reprezentanti všech ÚS v Kožlanech, v rekreačním středisku uprostřed lesů.
 
Zlatou udici zahájili hlavní pořadatel František Bouzek z Kralovic a Jiří Podskalský, ředitel soutěže a člen odboru mládeže Rady ČRS. Páteční večer proběhly teoretické disciplíny. Těžká část testových otázek, které byly vybrány po zahájení soutěže, byla některými soutěžícími přijímána s nevolí. Při vyhodnocování bylo vidět, kdo se připravil a získal maximální počet bodů z padesáti kontrolních otázek.
 
Další znalostní prověrkou je poznávání dvaceti druhů ryb, patnácti rostlin a patnácti živočichů, které vycházejí z učebních pomůcek vydávaných časopisem Rybářství. Samozřejmostí je, že všechny exponáty by měly být v živém stavu. Tady pořadatele trochu zaskočily rybí exponáty, které nevydržely transport a nakonec byly nahrazeny obrázky. Při poradě vedoucích se vylosoval sobotní závod lovu ryb udicí a významným bodem bylo zařazení neživých obrázků ryb, které mezi vedoucími a pořadateli vedlo k výměně názorů.
 
V sobotu ráno se závodníci s vedoucími přesunuli s vybavením na závodní úsek lovu ryb udicí na plavanou. Malebné údolí Berounky bylo ozdobeno závodními sektory a závodníci se po předepsané přípravě přesunuli na vylosovaná místa. Dopolední závod trval dvě hodiny, ale Berounka si svoje ryby střežila a o pořadí v sektorech rozhodovaly i malé oukleje. Při obědě se na vodě objevila spousta plavidel s vodáky, což nebylo pro rybáře nic příjemného.
 
 
Odpolední závod proběhl podobně, úlovky plotice nebo perlína byly náhodné. Diskuze s domorodci mi potvrdila, kde je chyba. V zimě se tady totiž krmila velká hejna kormoránů. Mnoho dětí bylo zklamáno, ale kdo uměl, ten nachytal alespoň malé oukleje. Večer byli všichni unavení, ale někteří závodníci se snažili vylepšit nácvik rybolovné techniky hody na terče. Nedělní ráno pak bylo ve znamení pětiboje. Děti ukázaly, jak se naučily ovládat rybářské náčiní se zátěžovým prutem a kapkou, muškařský prut se šňůrou a speciální muškou. Rybolovná technika probíhala pod vedením pana Karla Pavla, dlouholetého závodníka a trenéra z Plzně.
 
Po obědě nás zaskočila bouřka a průtrž mračen. Závod byl přerušen! Rychle ze hřiště! Skoro všichni totiž používají grafitové pruty, které v bouřce fungují jako bleskosvody. Nechtěli jsme nic riskovat, takže na hřiště nastoupily děti až po posledním blesku a zahřmění.
 
Soutěž byla náročná pro pořadatele i závodníky. Vzešlo z ní i několik námětů, jak pravidla ZU ještě vylepšit. Dovolte mi poděkovat pořadatelům, rozhodčím, vedoucím, trenérům i jednotlivým závodníkům, že k soutěži přistoupili odpovědně.
 
Výsledky: 1. Jihočeský ÚS, 2. Středočeský ÚS, 3. Západočeský ÚS, 4. Východočeský ÚS, 5. Severočeský ÚS, 6. Jihomoravský RS; 7. Moravskoslezský ÚS, 8. ÚS města Prahy.
 
JIŘÍ MAREK (vedoucí odboru mládeže Rady ČRS), FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 9/2009

Komentáře

Přidat komentář: