partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
RYBAŘENÍ JE DŘINA
Jan Sýkora | Děti a mládež | Komentáře
Začal jsem jezdit rybařit se svým tátou jako malý špunt. Rybaření probíhalo tak, že táta chytal a já lítal okolo něj a hrál si s klacíky a trávou. Táta měl občas asi nervy, ale postupem času jsem začal u prutů sedět déle. Jako se člověk vyvinul z opice, tak já se vyvinul v rybáře, který vydrží sedět u prutů a čekat na rybu.
 
To je však ta nejtěžší věc, kterou se musíte naučit. Je to jako budování komínu z kostek, které jsme jako malí stavěli asi všichni. Když vytáhneme kostku ze spodu komínu, komín spadne. V rybařině je to úplně stejné. Nevydržíte-li sedět u vody, nemáte šanci naučit se chytat ryby. Rybařina není fyzicky náročná zábava, psychicky je ale náročná opravdu hodně, protože sedět pět hodin v mínus deseti stupních a pak propást jediný záběr a jet domů s prázdnou, to naštve. A každý rybář mi dá za pravdu, že když si píchnete háček do prstu, je to taková bolest, že byste se nejradši fyzicky pořádně vybili na nejbližší věci nebo člověku, ale i v tom je kouzlo rybařiny. V klidu, odpočinku, ale zároveň adrenalinu.
 
Rybaření se dá naučit různě, většinou je to od otců, strejdů anebo dědů, leckdo navštěvuje rybářský kroužek. Vedoucí ho naučí vše, když bude chtít, protože děti, které se chodí jen vyblbnout, většinou nepochytí nic.
 
S naším kroužkem jezdíme na závody v rybaření a náš vedoucí má nervy na pochodu. Den před závody nás obvolá a řekne, co si máme vzít s sebou. A ta polovina z nás, která přijede, má půlku věcí. Závody nám dávají moc. Vidíme lepší rybáře. Vidíme nové nástrahy a návnady, různá vybavení, metody lovu. Osobně jsem se zúčastnil řady závodů, ale většinou jsem slavně nedopadl, protože jsem prohrál s fachmany. Jak jsem taky mohl dopadnout, když s námi třeba soutěží mistři světa v plavané z Nového Strašecí? Výhry ale nejsou všechno. U vody chci relaxovat a odpočinout si. Klid je pohoda a kdo se udržuje v pohodě, nemá proč umírat. Takže – rybáři nikdy nevymřou.
 
JAKUB ŠIK, 16 let, Rakovník
 

Komentáře

Přidat komentář: