Rybářský prut – Víte jaký si máte vybrat?

Víte, jaké rybářské náčiní je pravděpodobně to nejdůležitější? Ano, tušíte správně, že je to rybářský prut. Bez něj byste totiž nechytili ani rybičku. Je však pravdou, že na trhu existuje přemíra prutů nejrůznějších délek, průměrů a celkového zpracování. Rozlišují se podle toho, k jakým účelům jsou využívány.

Vyberte si ten správný rybářský prut

Naprostým základem jsou kaprové pruty, jejichž hlavní předností je odolnost a pevnost. Ještě masivnější jsou pak sumcové pruty. Jejich název je jasně vypovídající. Konstrukčně jsou uzpůsobeny pro tahání sumců z vody.

Další oblíbený rybářský prut je ten muškařský. Ten se vyznačuje krátkou rukojetí a primárně slouží k nahazování lehké návnady. Pokud se chystáte na lov menších ryb, investujte do pickerových prutů, které přijdou vhod hlavně u řek. Svým způsobem připomínají freederové pruty sloužící pro nejjemnější rybolov.

Rybářský prut může mít samozřejmě i jiné podoby. Jsou to například vláčecí pruty jinak označované jako přívlačové pruty sloužící pro umělé nástrahy. Když budete chtít vyrazit na plavanou, pak si pořiďte plaváčkové pruty, jejichž výrobním materiálem je obvykle karbon nebo podobný lehký materiál.

Teleskopické a dělené pruty

Když si budete kupovat rybářský prut setkáte se nejenom s jejich hlavním dělením na základě využití. Rozdíly jsou také v samotném provedení. Typickým příkladem jsou teleskopické pruty. Jednotlivé části se zasouvací do sebe, takže jsou vhodné pro snadné přenášení. Opakem toho jsou pruty dělené, skládající se z jednotlivých částí. Díky tomu jsou pevnější, flexibilnější a mezi rybáři obvykle vyhledávanější. Setkat se můžete s dělenými pruty dvojdílnými, trojdílnými i vícedílnými podle toho, na jaký lov ryb se chystáte.

Jestliže Vás zajímá, z jakého materiálu je rybářský prut vyroben, pak Vám na to odpovíme. Nejpoužívanějším materiálem je sklolaminát. Jestliže Vám jde o pevnost, vítězí grafitové pruty. Naopak s maximální lehkostí se pojí bambusové pruty. Ty díky své váze mohou být delší a pružnější. Kapitolou samou o sobě jsou ještě štípané a lepené pruty.