Okouzlující svět orchidejí: Objevte rozmanitost druhů v české přírodě

Orchidej Druhy

Phalaenopsis: Nenáročná kráska

Phalaenopsis, často nazývaná také můrovec, si získala srdce milovníků květin po celém světě. Není divu, tato kráska z tropických oblastí Asie okouzluje svými exotickými květy, které zdobí interiér po dlouhé týdny, a to i několikrát do roka. Navíc je péče o ni překvapivě snadná, zvládne ji i začátečník. Stačí pár základních pravidel: světlé stanoviště bez přímého slunce, mírná zálivka dešťovou vodou a občasné hnojení. Nezalévejte ji příliš často, kořeny nesnáší přemokření. Raději počkejte, až substrát zcela vyschne. S trochou péče vám phalaenopsis bude dělat radost svými nádhernými květy po mnoho let.

Dendrobium: Exotická elegance

Dendrobia pocházejí z tropických a subtropických oblastí Asie, Austrálie a Tichomoří. Tyto orchideje se vyznačují neuvěřitelnou rozmanitostí tvarů, barev a velikostí květů. Některé druhy kvetou drobnými kvítky, jiné se pyšní velkými, nápadnými květy s omamnou vůní. Pěstování dendrobií není tak náročné, jak by se mohlo zdát. Důležité je zajistit jim dostatek světla, vlhkosti a tepla. Během vegetačního období vyžadují pravidelnou zálivku a hnojení. V zimě je vhodné omezit zálivku a dopřát jim mírný odpočinek. S trochou péče vám dendrobia budou dělat radost svými nádhernými květy po mnoho let.

Cattleya: Královna orchidejí

Cattleya si právem vysloužila titul "královna orchidejí". Její exotická krása a omamná vůně ji řadí mezi nejoblíbenější orchideje na světě. Pochází z tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky, kde roste epifyticky na stromech. Cattleya okouzluje svými velkými, nápadnými květy s rozmanitými barvami a vzory. Od sněhově bílé přes růžovou, žlutou, oranžovou až po temně fialovou a hnědou. Některé druhy se pyšní i vzácnou modrou barvou. Květy Cattleya vydrží na rostlině i několik týdnů a provoní váš domov sladkou, omamnou vůní.

Vanda: Vzdušná něha

Vandy, s jejich vzdušnými kořeny a exotickými květy, v nás evokují představu tropických rájů. Právem si vysloužily přezdívku "orchideje visící z nebe". Péče o ně se může zdát náročná, ale s trochou trpělivosti a znalostí jejich potřeb se z jejich květů můžeme těšit i doma. Důležitý je dostatek světla, vlhkosti a proudění vzduchu. Vandy na rozdíl od jiných orchidejí nepotřebují substrát, pěstují se volně zavěšené. Pravidelným rosením a hnojením jim dodáme vše potřebné pro zdravý růst a bohaté kvetení.

Cymbidium: Symbióza krásy a odolnosti

Cymbidium patří mezi orchideje, které si získaly oblibu pro svou eleganci a nenáročnost. Pochází z chladnějších oblastí Asie a Austrálie, což z nich dělá ideální pokojové rostliny i pro naše podmínky. Květy cymbidií, vyrůstající na pevných stoncích, zaujmou širokou škálou barev od bílé a žluté, přes růžovou a zelenou až po tmavě červenou. Prospívá jim světlé stanoviště bez přímého slunce a mírná zálivka. Během vegetačního období ocení pravidelné hnojení. Při správné péči vás cymbidium potěší svými nádhernými květy, které vydrží kvést i několik měsíců.

Oncidium: Tančící motýli

Oncidia, přezdívaná také "tančící motýli", patří mezi nejrozšířenější orchideje. Své jméno získala podle květů, které tvarem připomínají křehká křídla motýlů v letu. Pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde rostou epifyticky, přichycené na stromech. Oblíbené jsou pro svou barevnou škálu květů, která zahrnuje žlutou, oranžovou, růžovou, červenou i hnědou barvu, často v kombinaci s výraznou kresbou. Péče o oncidia není náročná, vyžadují světlé stanoviště bez přímého slunce a mírnou zálivku. Odmění se vám bohatým a dlouhotrvajícím kvetením, které rozzáří váš domov.

Paphiopedilum: Tajemství střevíčku

Paphiopedilum, česky střevíčník, je rod orchidejí s nezaměnitelným tvarem květu připomínajícím dámský střevíček. Tyto exotické krásky pocházejí z tropických oblastí Asie a vynikají nejenom vzhledem, ale i nenáročností na pěstování. Střevíčníky preferují rozptýlené světlo a stálou vlhkost, přímé slunce jim škodí. Zaléváme je pravidelně, ale s citem, aby substrát nikdy zcela nevyschl, ale ani nestál ve vodě. Pro pěstování volíme speciální substrát pro orchideje, který zajistí dostatečnou vzdušnost kořenům. S trochou péče se tak i vám může podařit v domácích podmínkách vypěstovat nádherné květy, které vám budou dělat radost po dlouhou dobu.

Miltonia: Panamská kráska

Miltonia, přezdívaná "Panamská kráska", pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Její květy, připomínající motýly, okouzlují pestrou paletou barev od bílé a žluté, přes růžovou a fialovou až po hnědou s výraznou kresbou. Miltonie milují rozptýlené světlo a vlhčí prostředí. Ideální je pro ně pěstování v květináčích s kůrou nebo rašeliníkem. Během vegetace ocení pravidelnou zálivku a hnojení. V zimě dopřejte kráse z panamských pralesů mírný odpočinek s omezenou zálivkou a chladnějším stanovištěm.

Zygopetalum: Nezaměnitelná vůně

Zygopetalum si zamilujete nejen pro jeho krásu, ale i pro jeho omamnou vůni. Ta je často popisována jako směs hyacintu, koření a citrusů. Intenzita se liší podle druhu a odrůdy, ale obecně platí, že čím je květ tmavší, tím je jeho vůně intenzivnější. Zygopetalum kvete obvykle na podzim a v zimě, kdy nás svými květy a vůní potěší v neútulném období. Vůně je nejintenzivnější během dne, takže si ji můžete užít naplno.

Brassia: Pavoučí orchidej

Brassia, přezdívaná "pavoučí orchidej", je fascinující rostlina s neobvyklými květy. Pochází z tropických oblastí Ameriky, kde roste jako epifyt na stromech. Její květy jsou charakteristické dlouhými, tenkými okvětními lístky, které připomínají pavoučí nohy. Barva květů se liší podle druhu a odrůdy, od žluté a zelené po hnědou a oranžovou, často s tmavými skvrnami. Péče o Brassii není náročná, preferuje světlé stanoviště bez přímého slunce a mírnou zálivku. Substrát by měl být vzdušný a dobře propustný. S trochou péče se vám tato kráska odmění bohatým a exotickým kvetením.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: orchidej druhy | seznam druhů orchidejí