Naviják je nedílnou součástí každého rybářského prutu

Rybářské náčiní, to není pouze rybářský prut, bez něhož se u vody neobejdete. Abyste mohli z vody tahat majestátní kousky, je zapotřebí také rybářský naviják. Ten je možné zakoupit přímo s prutem nebo samostatně podle toho, na jaký typ úlovku se chystáte.

Jaké jsou typy rybářských navijáků?

Dělení tohoto rybářského příslušenství je velice obdobné, jako u prutů. To znamená, že můžete využít například naviják na kapry, který je hodně často nahrazován tím feederovým. Mnohem bytelnější jsou pak sumcové navijáky. Ty přece jenom musí vydržet větší zátěž při tahání těžkých sumců.

Kapitolou samou o sobě je přívlačový naviják, s nímž můžete vyrazit na pstruhy, siveny, boleny, candáty nebo štiky. A kdybyste se náhodou chystali vyjet na mořský rybolov, výše uvedené navijáky nechte raději doma. V tomto případě Vám bude nápomocen mořský naviják.

Naviják a jeho důležité parametry

U navijáku byste si měli pohlídat spoustu přidružených parametrů. Tím asi nejdůležitějším je brzda. Naviják může mít přední brzdu, ale také zadní, která je mnohem jednodušší na nastavení. V závislosti na stylu rybaření není výjimkou ani volnoběžná brzda. A pro jakoukoliv techniku rybolovu může přijít vhod například bojová brzda.

Když se Vaším cílem nákupu stane naviják, neopomínejte ani na převodový poměr. Ten definuje, kolikrát se překlapěč otočí za jednu otáčku kličky. Obecně platí, že vyšší poměr souvisí s rychlejším navíjením ryb.

Takovou dražší a propracovanější nadstavbou jsou pak multiplikátory, s nimiž dostanete ryby z libovolné hloubky a své upotřebení nachází mimo jiné i na moři. Takový naviják se stane Vaším velkým pomocníkem, jehož provedení může být v elektrické verzi. To už je pak nabídka pro náročné rybáře.

Díky tomu, že navijáky jsou vyráběny řadou firem a v mnoha formách, máte jistotu, že na své si přijde opravdu kdokoliv. Ať už sázíte na nižší pořizovací cenu nebo dáváte přednost maximální kvalitě a opravdu dlouhé životnosti.