Krásná a nenáročná: Sasanka japonská pro vaši zahradu

Sasanka Japonská

Popis sasanky japonské

Sasanka japonská (Anemone hupehensis var. japonica), známá také jako sasanka podzimní, je elegantní trvalka, která do našich zahrad vnáší něžnou krásu pozdního léta a podzimu. Pochází z Číny a Japonska, kde roste na horských svazích a v lesních lemech. Dorůstá do výšky 60 až 90 cm a vytváří kompaktní trsy. Její listy jsou tmavě zelené, trojčetné a zubaté, dodávající rostlině elegantní texturu. Největší ozdobou sasanky japonské jsou její květy. Objevují se od srpna do října a zdobí rostlinu až do prvních mrazů. Květy jsou miskovitého tvaru s nápadnými žlutými středy a okvětními lístky v barvách od bílé a růžové až po sytě karmínově červenou. Existuje mnoho kultivarů sasanky japonské, které se liší barvou květů, tvarem okvětních lístků i vzrůstem.

Původ a rozšíření

Sasanka japonská, latinsky Anemone hupehensis var. japonica, pochází z centrální a jihovýchodní Číny. Navzdory svému jménu se v Japonsku vyskytuje pouze jako pěstovaná rostlina. Do Evropy se dostala poměrně pozdě, až v 19. století, a to díky slavnému sběrateli rostlin Robertu Fortuneovi. Ten ji objevil v zahradě čínského mandarína a okouzlen její krásou ji přivezl do Anglie. Odtud se pak sasanka japonská rychle rozšířila do dalších koutů Evropy a stala se oblíbenou ozdobou zahrad. Dnes existuje nespočet kultivarů sasanky japonské, které se liší barvou květů, tvarem listů i vzrůstem. Najdeme mezi nimi odrůdy s květy bílými, růžovými, fialovými i červenými, s květy jednoduchými i plnými. Díky své nenáročnosti a dlouhé době kvetení je sasanka japonská oblíbenou trvalkou, která dokáže rozzářit podzimní zahradu.

Ideální podmínky pěstování

Sasanka japonská, známá také jako podzimní sasanka, miluje slunná až polostinná stanoviště. Přímé polední slunce by mohlo spálit její jemné květy, proto je ideální místo s ranním sluncem a odpoledním stínem. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně vlhká. Sasanka japonská nesnáší přemokření, proto je důležité zajistit dobrý odtok vody. Při výsadbě je vhodné přidat do půdy kompost, aby měla rostlina dostatek živin. Během vegetace sasanka ocení pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Na jaře je vhodné rostlinu přihnojit pomalu rozpustným hnojivem. Sasanka japonská je mrazuvzdorná, ale v drsnějších podmínkách je vhodné ji na zimu chránit mulčováním.

Péče o sasanku japonskou

Sasanka japonská (Anemone hupehensis var. japonica), známá také jako sasanka japonská podzimní, je elegantní trvalka, která do našich zahrad vnáší nádech orientální krásy. Pochází z Číny a do Evropy se dostala v 19. století. Kvete od konce léta až do podzimu a svými něžnými květy v odstínech růžové, bílé a fialové rozzáří každý záhon. Péče o sasanku japonskou není náročná, ale dodržování několika zásad zajistí bohaté kvetení a zdravý růst. Stanoviště by mělo být slunné až polostinné s humózní, propustnou a mírně vlhkou půdou. Sasanka japonská ocení na jaře přihnojení kompostem. Během suchých období je nutná pravidelná zálivka, ale pozor na přemokření, které rostlině škodí. Na zimu je vhodné sasanku japonskou chránit před mrazem vrstvou mulče, například z listí nebo slámy. Rostliny se množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Sasanka japonská je odolná vůči chorobám a škůdcům. Hodí se do smíšených trvalkových záhonů, venkovských zahrad i jako solitérní rostlina. Její něžné květy se uplatní i v podzimních kyticích.

Množení sasanky japonské

Sasanka japonská, známá také jako podzimní sasanka, je oblíbená trvalka pro svůj elegantní vzhled a pozdní kvetení. Množení sasanky japonské může probíhat několika způsoby, ale nejjednodušší a nejběžnější metodou je dělení trsů. Ideální doba pro dělení trsů je na jaře, kdy rostliny začínají rašit. Vyberte si zdravý a silný trs a opatrně ho vyjměte ze země. Pomocí ostrého nože nebo rýče rozdělte trs na menší části, z nichž každá by měla mít několik výhonů a kořenů. Nové rostlinky zasaďte do připravených záhonů s humózní a dobře propustnou půdou. Důležité je zajistit jim dostatečnou zálivku, dokud se neujmou. Kromě dělení trsů lze sasanky japonské množit také semeny, ale tento způsob je náročnější a méně spolehlivý. Semena se vysévají na jaře do skleníku nebo pařeniště a klíčí poměrně dlouho. Mladé rostlinky je potřeba přepichovat a otužovat, než je vysadíte na venkovní stanoviště. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob množení, sasanka japonská vám za vaši péči poděkuje bohatým a okouzlujícím kvetením, které rozzáří vaši zahradu v podzimních měsících.

Choroby a škůdci

Sasanky japonské jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je mohou postihnout některé choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří ve vlhkém a teplém počasí. Proti padlí lze bojovat fungicidy. Další chorobou, která může sasanky japonské postihnout, je skvrnitost listů. Skvrnitost listů se projevuje hnědými skvrnami na listech. Skvrnitost listů může být způsobena houbovou infekcí nebo stresem z prostředí. Proti skvrnitosti listů lze bojovat fungicidy a úpravou pěstebních podmínek. Ze škůdců sasanky japonské nejčastěji napadají slimáci a hlemýždi. Slimáci a hlemýždi se živí listy a květy sasanek. Proti slimákům a hlemýžďům lze bojovat mechanicky (sběrem) nebo chemicky (granulemi proti slimákům). Dalším škůdcem, který může sasanky japonské napadnout, je molice skleníková. Molice skleníková je drobný bílý hmyz, který se živí rostlinnými šťávami. Proti molici skleníkové lze bojovat insekticidy. Pravidelná kontrola rostlin a včasné odhalení chorob a škůdců je klíčové pro udržení zdravých a krásných sasanek japonských.

Použití v zahradě

Sasanky japonské (Anemone hupehensis var. japonica) patří mezi oblíbené trvalky pro podzimní zahrady. Jejich něžné květy v odstínech bílé, růžové a purpurové rozzáří záhony od srpna až do října. Tyto sasanky preferují polostinné stanoviště s humózní, vlhčí a dobře propustnou půdou. Daří se jim pod korunami stromů, kde je chrání před prudkým sluncem. Jsou vhodné i do skupinových výsadeb s jinými trvalkami, jako jsou například astry, rozchodníky nebo okrasné trávy. Pro dosažení bohatšího kvetení je vhodné sasanky na jaře přihnojit kompostem nebo pomalu rozpustným hnojivem. Po odkvětu se doporučuje rostliny seříznout až u země. Sasanky japonské jsou mrazuvzdorné, přesto je v drsnějších podmínkách vhodné je na zimu chránit přikrývkou z chvojí.

Zajímavosti o sasance japonské

Sasanka japonská, latinsky Anemone hupehensis var. japonica, je původem z Číny, ačkoliv její název napovídá něco jiného. Do Japonska se dostala až později a stala se tam oblíbenou okrasnou rostlinou. V Evropě se začala pěstovat na začátku 19. století a rychle si získala oblibu pro své krásné květy a nenáročnost. Sasanka japonská je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 60 až 100 cm. Kvete od srpna do října a její květy mohou mít bílou, růžovou nebo červenou barvu. Existuje mnoho kultivarů sasanky japonské, které se liší barvou květů, tvarem okvětních lístků nebo vzrůstem. Sasanka japonská preferuje slunné stanoviště s propustnou, humózní půdou. Je odolná vůči mrazu a chorobám. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim. Zajímavostí je, že sasanka japonská je jedovatá rostlina. Obsahuje látky, které mohou způsobit podráždění kůže a sliznic. Proto je důležité s ní manipulovat v rukavicích a dávat pozor, aby se nedostala do kontaktu s dětmi a domácími zvířaty.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: sasanka japonská | informace o rostlině sasanka japonská