Tajemství šplhavnice: Popínavá kráska našich zahrad

Šplhavnice

Šplhavnice: Popínavá kráska

Šplhavnice, latinsky nazývaná Epipremnum, je oblíbená pokojová rostlina pocházející z tropických oblastí jihovýchodní Asie. Její popularita pramení z nenáročnosti na pěstování a atraktivního vzhledu. Šplhavnice se řadí mezi popínavé rostliny, které se v přírodě pnout po stromech a skalách. V domácích podmínkách jim můžeme poskytnout oporu v podobě mechové tyče nebo je nechat volně splývat z květináče.

Existuje mnoho druhů šplhavnic, které se liší tvarem a barvou listů. Mezi nejznámější patří Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) s listy zdobenými žlutými skvrnami, nebo Šplhavnice perlový závoj (Epipremnum pinnatum 'Cebu Blue') s modrozelenými listy.

Šplhavnice jsou nenáročné na světlo a zálivku. Nejlépe se jim daří na světlém stanovišti bez přímého slunce. Zálivku volíme mírnou, substrát by měl mezi zálivkami mírně proschnout. V období vegetace je vhodné šplhavnice přihnojovat hnojivem na zelené pokojové rostliny.

Kromě estetické funkce má šplhavnice i schopnost čistit vzduch od škodlivin. Její listy absorbují škodlivé látky z ovzduší a produkují kyslík. Díky svým vlastnostem a nenáročnosti na pěstování je šplhavnice ideální pokojovou rostlinou pro začátečníky i zkušené pěstitele.

Druhy a odrůdy šplhavnic

Šplhavnice, popínavé rostliny, které nám zkrášlují zdi, ploty a pergoly, se dělí do mnoha druhů a odrůd. Liší se tvarem listů, barvou květů, nároky na pěstování i rychlostí růstu. Mezi nejoblíbenější patří břečťan popínavý, nenáročná rostlina s tmavě zelenými listy, která se hodí i do stínu. Prosluněná místa má raději vistárie čínská s nádhernými hrozny fialových květů. Rychle rostoucí popínavkou je přísavník pětilistý, který se na podzim zbarvuje do ohnivých odstínů. Pokud toužíte po vůni, zvolte zimolez, jehož květy vás okouzlí sladkou vůní. Existují i méně známé druhy šplhavnic, jako je například akébie s fialovými květy a jedlými plody, nebo popínavá hortenzie s bohatými bílými květenstvími. Při výběru šplhavnice je důležité zvážit nejen její vzhled, ale i nároky na pěstování a umístění.

Šplhavnice, ty krásné a houževnaté rostliny, nám ukazují, jak se i s malou oporou můžeme vyšplhat do výšin a dosáhnout na slunce.

Eliška Dvořáková

Ideální stanoviště pro šplhavnice

Šplhavnice, ať už se jedná o břečťan, přísavník, nebo plamének, potřebují ke svému růstu a prosperitě vhodné stanoviště. Volba správného místa je klíčová pro jejich zdraví, bohaté kvetení a celkovou vitalitu. Většina šplhavnic preferuje slunné stanoviště, ale snesou i polostín. Důležité je chránit jejich kořeny před přímým sluncem. Ideální je proto vysadit je k východní nebo západní zdi, kde budou mít dostatek světla, ale nebudou vystaveny úpalu. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně vlhká. Těžká, jílovitá půda může vést k hnilobě kořenů. Naopak příliš suchá půda může způsobit zasychání rostlin. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu. Důležitá je také opora, po které se budou šplhavnice pnout. Může se jednat o zeď, pergolu, plot nebo jinou konstrukci. Opora by měla být pevná a stabilní, aby unesla váhu rostliny.

šplhavnice

Výsadba a péče o šplhavnice

Šplhavnice, známé také jako popínavé rostliny, zahrnují širokou škálu druhů s různými nároky na výsadbu a péči. Obecně platí, že pro většinu šplhavnic je ideální slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jiný organický materiál. Důležitá je také opora, po které se bude rostlina pnout. Může se jednat o pergolu, zeď, plot nebo jinou konstrukci. Při výsadbě dbáme na dostatečnou vzdálenost od opory i mezi jednotlivými rostlinami.

Pravidelná zálivka je nezbytná zejména v období růstu a během suchých letních měsíců. Voda by měla proniknout ke kořenům, proto zaléváme vydatně, ale méně často. Hnojení provádíme během vegetačního období hnojivem určeným pro popínavé rostliny. Řez je důležitý pro udržení tvaru a zdravého růstu. Provádíme ho na jaře nebo na podzim v závislosti na druhu šplhavnice. Některé druhy vyžadují pravidelné odstraňování odumřelých výhonů, jiné je vhodné prosvětlovat.

Při správné péči se šplhavnice odvděčí bohatým kvetením, dekorativními listy nebo plody a vytvoří ve vaší zahradě příjemné zákoutí.

Zalévání a hnojení šplhavnic

Šplhavnice, ať už se jedná o popínavé růže, břečťan, nebo plamének, potřebují pro svůj bujný růst a bohaté kvetení dostatek vody a živin. Množství zálivky se liší podle druhu rostliny, složení půdy a počasí. Obecně platí, že šplhavnice preferují vlhkou, ale ne přemokřenou zeminu. V horkých letních dnech je potřeba zálivku zvýšit, a to i dvakrát denně, ráno a večer. Naopak v chladném a deštivém období zálivku omezíme.

Důležitá je také správná technika zalévání. Vodu lijeme ke kořenům rostliny, nikoliv na listy, abychom předešli vzniku houbových chorob. Prospěšné je také mulčování půdy kolem rostliny, které pomáhá udržet vlhkost a zabraňuje růstu plevele.

šplhavnice

Co se týče hnojení, šplhavnice potřebují dostatek živin, zejména dusíku, fosforu a draslíku. Na jaře, na začátku vegetačního období, je vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který podpoří růst zelené hmoty. Během kvetení pak volíme hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které podpoří tvorbu květů a plodů. Hnojíme pravidelně, nejlépe jednou za 14 dní. Vybírat můžeme z tekutých hnojiv, granulovaných hnojiv nebo hnojiv s postupným uvolňováním živin.

Řez a tvarování šplhavnic

Šplhavnice, ať už se jedná o břečťan, přísavník, nebo plamének, potřebují pravidelný řez pro udržení zdravého růstu a atraktivního vzhledu. Řez provádíme na jaře, ideálně po skončení mrazů. U popínavých rostlin rozlišujeme dva základní druhy řezů: udržovací a zmlazovací. Udržovací řez provádíme každoročně a jeho cílem je odstranění odumřelých, poškozených a slabých výhonů. Zkracujeme také příliš dlouhé výhony, aby si rostlina udržela kompaktní tvar. Zmlazovací řez provádíme u starších a přerostlých rostlin. Jeho cílem je omladit rostlinu a podpořit růst nových výhonů. Při zmlazovacím řezu odstraníme až třetinu starých výhonů.

Při tvarování šplhavnic je důležité zvolit vhodnou oporu. Můžeme použít treláže, pergoly, drátěná oka nebo i stěny domů. Důležité je, aby opora byla dostatečně pevná a odolná. Výhony šplhavnic pak k opoře vyvazujeme pomocí provázků nebo speciálních úchytek. Tvarování provádíme postupně, jak rostlina roste.

Nebojte se experimentovat a vytvářet si na zahradě originální zelené stěny a zákoutí. S trochou trpělivosti a péče vám šplhavnice přinesou spoustu radosti.

Škůdci a choroby šplhavnic

Šplhavnice, ačkoliv jsou to odolné rostliny, mohou být napadány některými škůdci a chorobami. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, svilušky a molice. Mšice se projevují sáním na listech a stoncích, čímž způsobují jejich deformaci a žloutnutí. Svilušky se projevují drobnými pavučinkami na spodní straně listů a způsobují žluté skvrny. Molice se vyskytují na spodní straně listů a sají rostlinnou šťávu. Mezi choroby, které mohou šplhavnice napadat, patří padlí, plíseň šedá a skvrnitost listů. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech, plíseň šedá hnědými skvrnami a skvrnitost listů žlutými nebo hnědými skvrnami. Proti škůdcům a chorobám je důležitá prevence, jako je dostatečný odstup mezi rostlinami, vzdušné stanoviště a pravidelná kontrola rostlin. V případě napadení je možné použít vhodné insekticidy nebo fungicidy. Důležité je vybrat přípravky určené pro daný druh škůdce nebo choroby a dodržovat návod k použití.

šplhavnice
Vlastnost Šplhavnice Břečťan popínavý
Typ rostliny Popínavá Popínavá
Způsob šplhání Závisí na druhu (úponky, ovíjivé stonky...) Příčepivé kořínky

Šplhavnice v zahradní architektuře

Šplhavnice, ať už se jedná o břečťan, přísavník, nebo vistárii, vnáší do zahradní architektury prvek vertikality a textury. Tyto rostliny, schopné šplhat po zdech, pergolách, trelážích a dalších konstrukcích, dokáží proměnit fádní plochy v zelené oázy. Výběr správné šplhavnice závisí na mnoha faktorech, jako je orientace zahrady na světové strany, typ opory a samozřejmě osobní preference.

Důležitým aspektem při výběru je způsob, jakým se šplhavnice přichytává k opoře. Některé druhy, jako je břečťan, se přichycují pomocí příčepivých kořenů, zatímco jiné, například plamének, se ovíjí svými úponky. Pro zděné zdi a dřevěné pergoly jsou vhodné šplhavnice s příčepivými kořeny, zatímco pro kovové konstrukce jsou lepší druhy s úponky.

Kromě estetické funkce plní šplhavnice v zahradě i řadu praktických úkolů. Mohou sloužit jako živý plot, poskytovat stín a soukromí, a dokonce izolovat dům od hluku a prachu. Některé druhy, jako je zimolez, lákají do zahrady opylovače a svými vonnými květy potěší i naše smysly.

Při pěstování šplhavnic je důležité dbát na jejich správný řez. Pravidelným řezem udržíme rostliny v požadovaném tvaru a podpoříme jejich zdravý růst. Šplhavnice jsou nenáročné rostliny, které se odmění za minimální péči bohatou zelení a krásnými květy.

Inspirace pro použití šplhavnic

Šplhavnice, ať už se jedná o břečťan, přísavník, nebo vistárii, otevírají dveře kreativitě v zahradě. Jejich schopnost pnout se po zdech, pergolách, trelážích a plotech umožňuje vertikální rozšíření zeleně a obohacení prostoru o nové dimenze. Popínavé rostliny dokáží proměnit fádní stěny v živoucí obrazy, poskytnout stín a soukromí na pergolách a terasách, a dodat zahradě romantický a tajemný nádech.

Výběr správné šplhavnice závisí na druhu opory, světelných podmínkách a celkovém stylu zahrady. Pro slunná stanoviště se hodí například popínavé růže, plamének, nebo zimolez. Do stínu se naopak hodí břečťan, hortenzie řapíkatá, nebo popínavá hortenzie. Při výběru je důležité zohlednit také rychlost růstu, velikost rostliny v dospělosti a nároky na péči.

šplhavnice

Kromě estetické funkce plní šplhavnice v zahradě i řadu praktických úkolů. Mohou sloužit jako zelené zástěny, které poskytují soukromí, tlumí hluk a zachytávají prach. Popínavé rostliny na zdech budov navíc pomáhají regulovat teplotu v interiéru, v létě brání přehřívání a v zimě naopak tepelným ztrátám.

Šplhavnice: Pěstování v nádobách

Šplhavnice, známé také jako epifyty, jsou fascinující skupinou rostlin, které se v přírodě vyskytují v tropických oblastech. Místo aby rostly v půdě, šplhají po stromech a skalách a získávají živiny ze vzduchu a dešťové vody. Tato jejich vlastnost z nich dělá ideální kandidáty pro pěstování v nádobách, ať už v bytě nebo na zahradě. Existuje mnoho druhů šplhavnic, které se liší tvarem, barvou listů a květy. Mezi nejoblíbenější patří například šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), šplhavnice skvrnitá (Scindapsus pictus) nebo šplhavnice srdčitá (Philodendron hederaceum).

Pro pěstování šplhavnic v nádobách je důležitý výběr správného substrátu. Ten by měl být vzdušný a dobře propustný, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Vhodnou volbou je směs pro epifyty nebo orchideje, případně si můžete namíchat vlastní substrát z rašeliny, perlitu a kůry. Důležitá je také zálivka. Šplhavnice preferují mírně vlhký substrát, ale nesnáší přemokření. Zalévejte je proto až ve chvíli, kdy je substrát na povrchu suchý. Vzhledem k tomu, že šplhavnice pocházejí z tropických oblastí, ocení také vyšší vzdušnou vlhkost. Tu jim můžete dopřát rosením, případně umístěním nádoby na misku s vodou a kamínky.

Při správné péči se šplhavnice odmění bujným růstem a krásnými listy. Jsou to nenáročné rostliny, které se hodí i pro začátečníky.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: šplhavnice | druh rostliny