Tajemství rybníků: Rebešovice a jejich přírodní krásy

Rybník Rebešovice

Rebešovický rybník

Rebešovický rybník, často nazývaný také Rebešovák, je malebná vodní plocha nacházející se na okraji obce Rebešovice v okrese Brno-venkov. Svou rozlohou přes 4 hektary patří mezi významné rybníky v oblasti. Rybník je napájen Rebešovickým potokem, který pramení nedaleko obce a vlévá se do řeky Svratky.

Břehy Rebešovického rybníka lemují rákosiny a olšiny, které poskytují útočiště mnoha druhům vodního ptactva. Pozorovat zde můžeme například kachny divoké, lysky černé, potápky malé a volavky popelavé. Rybník je také domovem početné populace ryb, mezi které patří kapr obecný, amur bílý, tolstolobik bílý a štika obecná.

Rebešovický rybník je oblíbeným místem k rekreaci a odpočinku. Místní obyvatelé i návštěvníci z okolí sem míří za koupáním, rybařením, procházkami či projížďkami na loďkách. V letních měsících se na břehu rybníka konají různé kulturní a společenské akce.

V blízkosti Rebešovického rybníka se nachází několik turistických tras a cyklostezek, které lákají k prozkoumání malebné krajiny Drahanské vrchoviny.

Poloha a rozloha

Rybník Rebešovice se nachází v Jihomoravském kraji, konkrétně v okrese Brno-venkov. Leží v malebné krajině Drahanské vrchoviny, asi 20 kilometrů severně od Brna. Jeho poloha v údolí obklopeném lesy z něj dělá ideální místo pro relaxaci a odpočinek od ruchu velkoměsta. Samotný rybník se rozkládá na ploše 12 hektarů a dosahuje maximální hloubky 4 metry. Díky své rozloze nabízí dostatek prostoru pro různé vodní aktivity, jako je rybaření, plavání nebo jízda na loďce. Okolní lesy lákají k procházkám, turistice a cykloturistice. V blízkosti rybníka se nachází několik značených turistických tras a cyklostezek, které vás provedou krásnou přírodou Drahanské vrchoviny.

Historie vzniku

Rybník Rebešovice, malebná vodní plocha nedaleko Brna, má bohatou historii sahající až do 15. století. Jeho vznik je úzce spjat s rozvojem rybníkářství v oblasti. První písemná zmínka o rybníku pochází z roku 1490, kdy patřil k panství hradu Veveří. V té době sloužil především k chovu ryb, které tvořily důležitou součást jídelníčku tehdejší populace. V průběhu 16. století prošel rybník několika rekonstrukcemi a rozšířeními, aby uspokojil rostoucí poptávku po rybách. Jeho význam vzrostl natolik, že se stal jedním z nejvýznamnějších rybníků na Brněnsku. V 18. století ztratil rybník Rebešovice svůj hospodářský význam a stal se spíše místem odpočinku a relaxace. Okolí rybníka se postupně proměnilo v rekreační oblast a začaly zde vznikat první chaty a penziony. Dnes je rybník Rebešovice oblíbeným cílem turistů a milovníků přírody. Nabízí možnost koupání, rybaření, procházek a vyjížděk na loďkách.

rybník rebešovice

Flóra a fauna

Rybník Rebešovice, ležící v malebné krajině jižní Moravy, se pyšní nejen svou průzračnou vodou, ale i bohatstvím flóry a fauny. Jeho břehy lemují rákosiny, ve kterých nachází útočiště řada vzácných druhů ptáků. Pozoruhodný je výskyt motáka pochopa, který si zde buduje svá hnízda. Za soumraku se ozývá kvákání rosniček zelených a kuňkání kuněk obecných. Ve vodě se prohánějí štiky, kapři a líni, doplněni pestrou paletou menších druhů ryb. Okolí rybníka zdobí pestrá škála rostlin. Na jaře rozkvétají blatouchy bahenní a sasanky hajní, v létě pak břehy zdobí žluté květy pryskyřníků a modré kosatce sibiřské. Rybník Rebešovice je tak oázou života a místem, kde se snoubí krása přírody s klidem a pohodou.

Chráněné druhy

Rybník Rebešovice a jeho okolí představují významný biotop pro řadu chráněných druhů rostlin a živočichů. Vlhké louky a rákosiny v okolí rybníka hostí vzácné druhy rostlin, jako je například prstnatec májový, kosatec sibiřský a vachylník německý. Tyto druhy jsou chráněné zákonem a jejich výskyt svědčí o zachovalosti dané lokality. Rybník Rebešovice je také významným místem pro rozmnožování obojživelníků. Vyskytuje se zde například kuňka obecná, ropucha obecná a rosnička zelená. Z vzácnějších druhů obojživelníků zde můžeme narazit na čolka obecného a čolka horského. Bohatá je i fauna hmyzu, zejména vážek a motýlů. V rákosinách hnízdí řada druhů ptáků, například potápka malá, rákosník velký a moták pochop. Rybník Rebešovice a jeho okolí jsou tak cennou lokalitou z hlediska ochrany přírody a je důležité dbát na její zachování pro budoucí generace.

Využití rybníka

Rybník Rebešovice, nacházející se nedaleko obce Oslavany na jižní Moravě, slouží především k chovu ryb. Jeho klidná hladina a okolní lesy z něj dělají také oblíbené místo k rekreaci. Místní obyvatelé i návštěvníci sem míří za odpočinkem a relaxací u vody. Rybník je ideálním místem pro procházky, pikniky a pozorování vodního ptactva. V letních měsících láká ke koupání a vodním sportům. Okolní lesy zase nabízejí možnosti pro turistiku a cykloturistiku. Rybník Rebešovice tak představuje ideální místo pro trávení volného času v přírodě ať už aktivně, nebo pasivně.

Srovnání Rybníka Rebešovice s jinými rybníky
Vlastnost Rybník Rebešovice Průměrný rybník v Jihomoravském kraji
Rozloha (ha) ? 10
Hloubka (m) ? 2

Turistické trasy

Rebešovické rybníky jsou pro pěší turistiku jako stvořené. Procházet se můžete po značených turistických trasách, které vás provedou malebnou krajinou. Modrá turistická značka vás zavede z Rebešovic kolem rybníka až do nedalekých Žáků. Cesta je dlouhá přibližně 5 kilometrů a je nenáročná, vhodná i pro rodiny s dětmi. Pokud toužíte po delší trase, vydejte se po červené turistické značce. Ta vás z Rebešovic provede kolem rybníků a dále až do malebného údolí řeky Sázavy. Tato trasa měří zhruba 10 kilometrů a je o něco náročnější, ale odměnou vám budou nádherné výhledy do krajiny. Pro milovníky cyklistiky je tu cyklostezka číslo 1, která vede po hrázi rybníka. Trasa je vhodná pro všechny typy kol a nabízí krásné výhledy na vodní hladinu a okolní lesy. Ať už se vydáte na pěší túru nebo na kole, nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a pití. V Rebešovicích ani v jejich okolí nenajdete žádné občerstvení.

rybník rebešovice

Odpočinek u vody

Rybník Rebešovice, malebná vodní plocha obklopená zelení, je ideálním místem pro odpočinek u vody. Ať už toužíte po klidném odpoledni s knihou v ruce, nebo si chcete užít vodní radovánky s rodinou, rybník Rebešovice vám nabídne vše, co potřebujete. Okolní louky lákají k procházkám a piknikům, zatímco rybářské místečka potěší milovníky rybolovu. V horkých letních dnech přijde vhod osvěžující koupel v čisté vodě rybníka. Děti se vydovádí na dětském hřišti a sportovně založení jedinci ocení blízkost cyklostezek a sportovních areálů. Rybník Rebešovice je zkrátka ideálním místem pro strávení příjemných chvil v přírodě, ať už sami, s rodinou nebo s přáteli.

Rybaření

Rybník Rebešovice je oblíbeným místem pro rybáře z Brna a okolí. Nachází se v klidné lokalitě s dobrou dostupností. Rybník je bohatý na různé druhy ryb, jako je kapr, amur, štika, candát a další. Pro rybáře je zde k dispozici dostatek lovných míst a rybářské zázemí.

Rybaření na rybníku Rebešovice je povoleno na základě platné povolenky. Povolenky k rybolovu je možné zakoupit v několika blízkých obcích. Před zahájením rybolovu je důležité se seznámit s rybářským řádem, který upravuje pravidla rybolovu na daném revíru. Dodržování rybářského řádu je nezbytné pro ochranu rybích populací a zachování dobrých podmínek pro rybolov.

rybník rebešovice

Rybník Rebešovice je ideálním místem pro relaxaci a odpočinek v přírodě. Krásné okolí rybníka vybízí k procházkám a cyklovýletům. V letních měsících je možné se v rybníku osvěžit koupáním.

Ochrana přírody

Rybník Rebešovice a jeho menší soused, rybník Podhrázský, představují významný krajinný prvek s důležitou rolí v ochraně přírody. Oba rybníky jsou součástí přírodního parku Bobrava a nacházejí se v blízkosti Brna, čímž získávají na významu i z hlediska rekreačního. Pro udržení a posílení biodiverzity v okolí rybníků je klíčové šetrné hospodaření. To zahrnuje například regulaci rybí obsádky, aby nedocházelo k nadměrnému spásání vodních rostlin a živočichů. Důležitá je také péče o břehové porosty, které poskytují úkryt a hnízdní možnosti pro mnoho druhů ptáků, obojživelníků a hmyzu. Pravidelné kosení a odstraňování biomasy z břehů zabraňuje jejich zarůstání a udržuje tak vhodné podmínky pro vzácné a ohrožené druhy. V neposlední řadě je důležitá i osvěta návštěvníků. Informovanost o významu a křehkosti ekosystému rybníků a jejich okolí přispívá k zodpovědnému chování a snižuje negativní dopady lidské činnosti. Díky tomu si i další generace budou moci užívat krásy a bohatství, které nám rybník Rebešovice a jeho okolí nabízí.

Zajímavosti z okolí

Rebešovické rybníky nejsou jen tak ledajaké rybníky. Jsou to místa opředená legendami a historií. Víte třeba, že menší z rybníků, zvaný „Mlýnský“, kdysi poháněl mlýnské kolo? Dnes už z mlýna zbyly jen ruiny, ale atmosféra starých časů je tu cítit dodnes. A co teprve ten větší rybník, „Velký Rebešovický“! Traduje se, že se v něm kdysi utopila krásná dívka a její duch dodnes bloudí po březích a hledá klid. Místní rybáři vám jistě rádi povypráví historky o podivných světlech a stínech, které vídají za měsíčních nocí. Ale nebojte se, duchové z Rebešovic jsou prý neškodní a spíše si střeží svůj klid.

Kromě tajemna nabízejí Rebešovice a jejich okolí i spoustu možností k procházkám a výletům do přírody. Nedaleko se nachází malebná vesnička Řepeč s kostelem svatého Jakuba Většího a krásnou zvonicí. A pokud se vydáte po žluté turistické značce, dovede vás až k zřícenině hradu Lichnice, odkud se vám naskytne úchvatný výhled do kraje. Tak neváhejte a naplánujte si výlet k Rebešovickým rybníkům. Čeká vás tu nejen krásná příroda, ale i závan tajemna a historie.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: rybník rebešovice