Sumec velký patří k největším sladkovodním rybám

Jestliže se řadíte mezi milovníky ryb a obecně rybaření, jistě jste zatoužili po tom chytit něco většího, než je například štika obecná. Co takhle zaměřit se na opravdového velikána v tomto směru, kterým je sumec velký? Ryba dosahující průměrné délky kolem 1,5 metru. Výjimkou však nejsou ani větší kousky. Průměrná váha až 20 kilogramů nebo více je jasným důkazem toho, že takový rybolov bude doslova zábavou.

Sumec velký je z čeledi sumcovitých

Sumec velký patří právoplatně do skupiny největších sladkovodních ryb Evropy. Jeho vzhled je na první pohled rozpoznatelný. Protáhlé tělo, nízká hlava a opravdu velká tlama, na jejíž bocích jsou dlouhé vousy. Sumec má skutečně masivní čelist s řadou ostrých malých zoubků.

I když to u nás není příliš běžné, v Evropě byly uloveny kousky dosahující délku tří metrů a váhu 300 kilogramů. Pak je přirovnání největší sladkovodní ryba v Evropě rozhodně na místě.

Kde se sumec vyskytuje?

Sumec obecný žije primárně ve vodách s pomalým proudem. Jeho domovinou jsou bahnité vodní toky, které jsou opatřeny hustším terénem a řadou překážek. Ty slouží sumcům jako primární domovina. Vedle rybníků je můžete najít ve slepých ramenech řek a spíše v teplejších oblastech České republiky. V Česku jsou to hlavně vodní nádrže.

Sumec slupne cokoliv

Je pravdou, že sumec velký se neživí pouze zooplanktonem, jak by si mohl, kdo myslet. Tato velká sladkovodní ryba je schopna v dospělosti pozřít i kachnu a jiné drobné ptáky na vodě. Pokud sumec není během svého života uloven, může se dožít věku až 50 let. Je také zajímavé, že jeho růst je rychlejší v teplých nežli ve studených vodách.

Pokud se Vaším cílem při rybolovu má stát právě sumec velký, pak byste neměli podceňovat jeho smysly. Jakýkoliv výraznější hluk nebo světlo na břehu jsou pro něj výstrahou toho, že má co nejrychleji odplout pryč z daného místa.

Publikováno: 02. 08. 2020

Kategorie: Ryby

Autor: bohumilhrabal

Tagy: největší sladkovodní ryba | sladkovodní ryba | sumec | sumec velký