Štika obecná je známým sladkovodním dravcem

Tím asi nejznámějším dravcem v našich vodách je štika obecná. Její tvar je všem moc dobře znám. Na rozdíl od kapra obecného má hubené protáhlé tělo, které je zakončeno ústy plnými malých ostrých zubů. Rozdíl mezi těmi nejpopulárnějšími rybami Česka je také v tom, že štika má hřbetní a ocasní ploutve hodně vzadu.

Kde se vyskytuje štika obecná?

Z obecného hlediska lze říci, že na štiku narazíte nejenom v Evropě, i také v Severní Americe a Severní Asii. Výskyt je dokonce zaznamenán u Baltského moře. Vzhledem k tomu, že není náročná na kvalitu vody, v Česku ji můžete chytat na spoustě míst. Ať už jde o přehrady, řeky nebo rybníky. Její největší zastoupení je asi na Vodní nádrži Lipno.

Štika obecná se běžně pohybuje v hloubce kolem pěti metrů. Je však pravdou, že to může být i podstatně více.

Dravec, který si nebere servítky

Jak už jsme prozradili, štika je dravcem, k čemuž má přizpůsobené i samotné tělo. Její lov probíhá obvykle během dne a stravu tvoří ryby menšího vzrůstu. Do lovu jiných zvířat nacházejících se ve vodě se pouští pouze výjimečně. A jaký je typický úlovek ryby zvané štika obecná? Je to například plotice, ježdík, menší okoun nebo hrouzek.

Tento vodní dravec má pochopitelně i své nepřátele, mezi něž v mládí patří volavky a jiné dravé ryby. Když už je štika větší, je to například kormorán nebo vydra.

Štika obecná a její lov

Na závěr bychom měli uvést ještě význam této ryby v našich vodách. Štika obecná je nasazována například v rámci regulace osádky v chovných nádržích. Zároveň je přínosným likvidátorem uhynulých ryb, takže i v tomto směru kladně působí na zdravotní zdrav a populaci ostatních ryb.

Dále je to pak sportovní rybolov, jehož je štika nedílnou součástí. Lovná míra je 50 centimetrů a lovena je od 1. ledna do 15. června. Průměrná váha je kolem dvou až tří kilogramů.

Publikováno: 01. 08. 2020

Kategorie: rybaření

Autor: bohumilhrabal

Tagy: dravá ryba | sladkovodní ryba | štika | štika obecná