Rybářské vlasce a vše co o nich musíte vědět

Vlasec je nedílnou součástí každého prutu s navijákem. Právě na něj se uvazuje háček, který se zasekne do ryby a vy ji prostřednictvím navinutého vlasce vytáhnete. I když na první pohled vypadají všechny rybářské vlasce stejně, není tomu tak. Liší se nejenom provedením, ale také ostatními parametry.

Základní rozdělení vlasců

Výrobním materiálem vlasce je nylonové vlákno. To může mít podobu klasickou, tedy v jednom kuse o příslušném průměru. Takové rybářské vlasce jsou označovány, jako monofilní vlasce. Opakem toho jsou spletená nylonová vlákna, jimž se říká multifil. První varianta je daleko pružnější, druhá je naopak pevnější.

Rybářské vlasce a jejich průměry

Ptáte se, jaký průměr rybářského vlasce zvolit právě pro Vaše účely? Na to existuje velice snadná odpověď. Ty nejmenší průměry mezi 0,16 do 0,2 milimetry využijete hlavně při rybolovu tzv. na plavanou. Takový vlasec slouží hlavně pro lov menších ryb. Pokud se chcete vydat na kapry, rybářské vlasce musí mít průměr spíše kolem hodnoty 0,2 milimetrů a výše.

A jestliže si náhodou děláte zálusk na výstavního sumce, rozhodně začínejte na průměru vlasce kolem 0,6 milimetrů. To je však naprosté minimum a je lepší zvolit průměr větší. Nikdy nevíte, jaký kousek skončí na Vašem prutu.

Není to pouze o průměru vlasce

Rybářské vlasce pochopitelně nebudete nakupovat pouze na základě jejich průměru, i když je to jeden z nejdůležitějších parametrů. Zajímat byste se měli také o jeho délku a v neposlední řadě nosnost. Ta to značné míry vypovídá o tom, zda konkrétní rybu vytáhnete nebo se Vám vlasec utrhne při zápase s ní samotnou. V některých technických parametrech lze narazit i na průtažnost. Například při rybolovu na delší vzdálenost je lepší nižší průtažnost.

Nepodceňujte rybářské vlasce a jejich základní parametry, jelikož by se Vám to mohlo nemile vymstít. Jen málokterý rybář by chtěl přijít u vody o výstavní kousek kvůli přetrženému vlasci.

Publikováno: 11. 08. 2020

Kategorie: Rybářské potřeby

Autor: bohumilhrabal

Tagy: monofilní vlasec | multifil | rybářské vlasce | rybářský vlasec