Výlov rybníka se mnohdy stává váženou tradicí
Výlov rybníka je procesem, který s rybařením velice úzce souvisí. Jak už prozrazuje samotný název, jde o vypouštění rybníka, při kterém jsou získávány chované ryby, popřípadě je zajišťován jejich převoz na jiné místo. K výlovům v České republice dochází obvykle v podzimních měsících od září do listopadu. Výjimkou není ani jarní období od března do dubna.
Vše začíná strojením rybníka
Výlov není jen jednodenní záležitostí. Finálnímu procesu lovení předchází tzv. strojení rybníka. Přesně tak jsou označovány přidružené práce, jejichž součástí je samotné vypouštění vody. V závislosti na velikosti rybníka může tento proces probíhat i několik dnů až týdnů. Vypouštění totiž musí být realizováno postupně do optimální výšky vody tak, aby byl možný výlov rybníka a zároveň nedošlo k ohrožení ryb.
Jak probíhá výlov rybníka?
Spousta začínajících rybářů a lidí jistě zná pouze pohled na rybáře přebírající vylovené ryby. Jenže, tomuto kroku předchází i mnohé jiné činnosti. Například to, že ryby jsou prostřednictvím speciálních plotů ohraničeny v tzv. sháňkách, kde probíhá jejich výlov. Používány jsou sítě s odlišnou tloušťkou a velikostí ok. Nejčastěji jsou to kesery neboli sítě na kruhovém oblouku, s nímž jsou pak vytahovány ryby z vody ven.
Výlov rybníka má svá pravidla také na břehu, kdy dojde k vytažení ryb. V tento moment přijdou vhod tzv. saky, skrze něž jsou oddělovány ryby. Nejprve jsou ukládány a přepravovány ryby náchylné na nedostatek kyslíku. Teprve až posléze dochází k výlovu a třídění kaprů. Kapr obecný je totiž považován za velice odolnou rybu, takže tento postup je naprosto logický.
Když jsou ryby roztříděny do kádí za pomoci ruční práce nebo mechanických keserů, přichází na řadu přeprava nákladními auty do příslušných míst. Ať už jsou to trhy či jiné sádky. Takhle nějak probíhá výlov rybníka, s nímž se jako začínající, ale i pokročilí rybáři bezpochyby setkáte. Nyní už více, co Vás zhruba čeká.
Publikováno: 04. 08. 2020
Kategorie: rybaření