Voňavá krása na dosah: Tipy pro snadné pěstování perily

Perila Pěstování

Výsev semen: Kdy a jak na to?

Perila, známá také jako shiso, je aromatická bylina s krásnými listy, které se dají využít v kuchyni i pro ozdobu. Výsev semen perily je poměrně snadný a představuje skvělý způsob, jak si tuto zajímavou rostlinu vypěstovat doma. Ideální dobou pro výsev semen perily je pozdní jaro, kdy už nehrozí mrazy, tedy obvykle od května. Semena se vysévají do hloubky asi 0,5 cm do lehké, dobře propustné půdy. Důležité je udržovat substrát vlhký, ale ne přemokřený, aby semena neuhnily. Klíčení obvykle trvá 1-2 týdny. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné pěstovat perilu na slunném stanovišti, ale snese i polostín. Rostliny by měly být od sebe vzdáleny asi 20-30 cm, aby měly dostatek prostoru pro růst. Během vegetace je vhodné perilu pravidelně zalévat a přihnojovat tekutým hnojivem pro bylinky. Sklizeň listů je možná po celé vegetační období, ale nejvíce aromatické jsou mladé listy.

Světlo a teplota: Ideální podmínky pro perilu

Perila křovitá, známá také jako shiso, je aromatická bylina s krásnými listy, které se využívají v asijské kuchyni i pro své léčivé účinky. Aby perila prospívala a nabídla vám to nejlepší, potřebuje dostatek světla a tepla. Umístěte ji na slunné stanoviště, ideálně na jih nebo západ. Denně by měla mít alespoň 6 hodin přímého slunečního světla. Čím více slunce, tím intenzivnější bude chuť a aroma jejích listů. Perila je teplomilná rostlina, proto jí vyhovují teploty mezi 20-25 °C. Nesnáší mráz a chlad může zpomalit její růst. Pokud ji pěstujete venku, vysaďte ji až po posledních mrazech, obvykle koncem května. V chladnějších oblastech je vhodné pěstovat perilu v nádobách, které můžete na zimu přenést dovnitř. Nezapomeňte, že perila potřebuje kromě světla a tepla také dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku.

Zálivka a hnojení: Na čem si perila pochutná?

Perila není náročná na zálivku, ale půda by nikdy neměla zcela vyschnout. Pravidelná zálivka je důležitá zejména během horkých letních dnů a v období klíčení. Povrch půdy nechte mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Zalévejte opatrně, aby nedošlo k přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Perila ocení lehce kyselou až neutrální půdu bohatou na živiny. Před výsadbou je vhodné zapracovat do půdy kompost nebo jinou organickou hmotu. Během vegetace můžete rostliny přihnojovat tekutým hnojivem pro bylinky, a to jednou za dva týdny. Příliš mnoho dusíku v hnojivu může vést k bujnému růstu listů na úkor chuti a aroma. Pokud pěstujete perilu pro její listy, je vhodné odstraňovat květní stvoly, jakmile se objeví. Tím podpoříte růst listů a prodloužíte dobu sklizně.

perila pěstování

Přesazování: Kdy dát perile více prostoru?

Perila je rostlina, která si rychle získává na oblibě. Není divu, její listy zdobí pokrmy a zároveň slouží jako přírodní léčivo. Pro správný růst potřebuje perila dostatek prostoru. Kdy je tedy ten správný čas na přesazení? Mladé rostlinky perily přesazujeme, jakmile zaplní květináč kořeny. Poznáte to tak, že kořeny začínají prorůstat odtokovými otvory. Většinou k tomu dochází zhruba 4-6 týdnů po výsevu. Dospělé rostliny perily přesazujeme ideálně na jaře, ještě před začátkem vegetačního období. Pokud je to nutné, můžete perilu přesadit i během roku, ale vyhněte se období květu. Při přesazování vyberte květináč, který je o jednu až dvě velikosti větší než ten původní. Na dno květináče nasypte drenážní vrstvu a použijte substrát bohatý na živiny. Po přesazení dopřejte perile dostatečnou zálivku a umístěte ji na slunné stanoviště. S trochou péče se vám perila odmění bohatou úrodou aromatických listů.

Škůdci a choroby: Čeho se vyvarovat?

Perila je obecně odolná rostlina, ale i tak se u ní můžou vyskytnout škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří slimáci a hlemýždi, kteří si rádi pochutnají na mladých rostlinkách. Proti nim můžeme bojovat například mechanicky, a to sběrem, nebo použitím bariér, jako jsou například rozdrcené skořápky. Další možností je použití biologické ochrany v podobě hlístic. Mšice jsou dalším nepříjemným škůdcem, který se může na perile vyskytnout. Sají šťávu z listů a oslabují tak rostlinu. Proti mšicím můžeme bojovat například postřikem z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Co se týče chorob, perila může být náchylná k houbovým chorobám, jako je například padlí. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech a může vést k oslabení rostliny. Prevencí proti houbovým chorobám je především správné větrání a nepřehnojování. V případě napadení je možné použít fungicidní přípravky. Důležité je také dbát na prevenci a to tak, že budeme pěstovat perilu v dobře propustné půdě, na slunném stanovišti a dopřejeme jí dostatek prostoru pro růst. Pravidelná kontrola rostlin nám pomůže včas odhalit případné problémy a zasáhnout.

Sklizeň a použití: Užijte si plody své práce!

Sbírat listy perily můžete průběžně podle potřeby, ideálně ráno po oschnutí rosy. Pro sušení se listy sklízí těsně před rozkvětem rostliny, kdy obsahují nejvíce aromatických látek. Sušte je zavěšené ve svazcích na stinném a vzdušném místě. Semena perily se sklízí na podzim, když jsou zralá a mají hnědou barvu. Po usušení je uskladněte v suchu a temnu. A jak si plody své práce nejlépe užít? Čerstvé listy perily dodají skvělou chuť salátům, polévkám a masům, obzvláště tuňákovi. Skvěle se hodí i do sushi a dalších asijských specialit. Ze sušených listů si můžete připravit lahodný čaj s uklidňujícími účinky. Semena perily se používají jako koření, lisuje se z nich olej bohatý na omega-3 mastné kyseliny a v neposlední řadě slouží jako potrava pro ptáky. Pěstování perily je nenáročné a odmění vás nejen krásnou rostlinou, ale i chutnými a zdravými plody.

perila pěstování

Pěstování perily je jako tanec s větrem. Musíte být jemní, ale pevní, a nechat rostlinu vést vás.

Božena Koubková

Perila v kuchyni: Tipy na lahodné recepty

Perila krotonoprostá, známá také jako japonská bazalka, si nachází své místo i v českých kuchyních. Pěstování perily je poměrně snadné, ať už na zahradě nebo v květináči. Semínka se vysévají na jaře po posledních mrazech a rostlina preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Během růstu je vhodné perilu pravidelně zalévat a přihnojovat.

Srovnání pěstování perily a bazalky
Vlastnost Perila Bazalka
Náročnost pěstování Nenáročná Nenáročná
Potřeba slunečního světla Plné slunce až polostín Plné slunce
Doba klíčení (dny) 7-14 5-10
Výška rostliny (cm) 60-90 30-60

Listy perily se dají sklízet postupně, jakmile rostlina dosáhne výšky asi 20 cm. Čerstvé listy mají osvěžující, lehce citrusovou chuť s nádechem anýzu a máty. Perila se skvěle hodí k dochucení asijských pokrmů, salátů, polévek nebo sushi.

Vyzkoušejte přidat nasekané listy perily do smažených nudlí, rýžových pokrmů nebo je použijte jako ozdobu a dochucovadlo do letních závitků. Perila se výborně doplňuje s rybami, krevetami a zeleninou, jako je okurka, ředkvičky nebo mrkev.

Perila pro zdraví: Léčivé účinky této bylinky

Perila krovitá, známá také jako japonská bazalka, si získává oblibu nejen pro svou dekorativní hodnotu, ale i pro své léčivé účinky. Pěstování perily je poměrně snadné a zvládne ho i začátečník. Semínka se vysévají na jaře do truhlíků a po zhruba dvou týdnech se přesazují na stanoviště s dostatkem slunce a propustnou půdou. Perila má ráda pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření.

perila pěstování

Listy perily obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů, které prospívají našemu zdraví. Pravidelná konzumace perily posiluje imunitní systém, pomáhá snižovat cholesterol a krevní tlak. Perila má také protizánětlivé účinky a ulevuje od příznaků alergie. V tradiční čínské medicíně se perila používá k léčbě nachlazení, kašle a bolesti v krku.

Pro kulinářské účely se používají listy perily, které mají jemně kořeněnou chuť s nádechem máty a skořice. Čerstvé listy se přidávají do salátů, polévek a masových pokrmů. Perila se skvěle hodí k rybám a mořským plodům. Sušené listy se používají jako koření.

Publikováno: 22. 08. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: perila pěstování