Tajemství jarmánky větší: Co skrývá tento opeřený elegán?

Jarmanka Větší

Popis a vzhled

Jarmance větší (Lanius excubitor) se právem říká „malý orel“. Tento elegantní pták z čeledi ťuhýkovitých je o něco větší než vrabec, dorůstá délky 22–26 cm a rozpětí jeho křídel činí 30–36 cm. Samice a samec se od sebe zbarvením mírně liší. Samec má vrch hlavy a šíji světle šedé, přes oko se táhne výrazná černá „maska“. Hřbet a křídla jsou hnědá, spodinu těla zdobí jemné, příčné vlnkování. Samice je celkově světlejší, s hnědší hlavou a méně výraznou maskou. Pro oba je typický silný, zahnutý zobák, připomínající zobák dravců, kterým jarmance loví svou kořist.

Rozšíření a biotop

Jarmanka větší je rozšířena v Evropě, Asii a severní Africe. Její areál sahá od Britských ostrovů a Pyrenejského poloostrova na západě až po Mongolsko a severozápadní Čínu na východě. Na sever zasahuje až do Skandinávie a Finska, na jih do severní Afriky. V České republice se jedná o běžný druh hnízdícího ptáka, který se vyskytuje prakticky na celém území, a to od nížin až po horské oblasti.

Jarmanka větší obývá širokou škálu otevřených a polootevřených biotopů. Dává přednost sušším stanovištím s nízkou vegetací, jako jsou louky, pastviny, pole, úhory, ale i okraje lesů, paseky a mýtiny. Často se vyskytuje v blízkosti lidských sídel, kde nalézá potravu na polích, zahradách a v parcích. Důležitým faktorem pro výskyt jarmanky větší je přítomnost hnízdních příležitostí, jako jsou nízké keře, hustá tráva, ale i kupky kamení, dřevěné hromady a podobně. Vzhledem k jejímu širokému rozšíření a adaptabilitě na různé typy prostředí není jarmanka větší považována za ohrožený druh.

Potrava a způsob lovu

Jarmanka větší je dravý pták, který se živí především hlodavci, jako jsou hraboši a myši. Svou kořist loví aktivním vyhledáváním z výšky. Jarmanka se vznese ve vzduchu a s roztaženými křídly pátrá po pohybu na zemi. Její bystrý zrak jí umožňuje spatřit i drobné hlodavce z velké vzdálenosti. Jakmile jarmanka kořist zaregistruje, prudce se vrhne dolů a chytá ji silnými pařáty s ostrými drápy. Kromě hlodavců se jarmanka občas živí i jinými drobnými živočichy, jako jsou ptáci, ještěrky nebo hmyz. Složení potravy se liší v závislosti na ročním období a dostupnosti kořisti. V zimě, kdy je hlodavců méně, se jarmanka může živit i mršinami.

Jarmance větší vyhovují spíše otevřené plochy s nízkou vegetací, kde si hledá potravu v podobě hmyzu a semen.

Bořivoj Růžička

Hnízdění a péče o mláďata

Jarmanka větší hnízdí v České republice od dubna do srpna. Hnízdo si buduje na zemi, často v obilí nebo na louce. Je to mělká jamka vystlaná stébly a peřím. Samice snáší 4 až 6 vajec, na kterých sedí sama po dobu 12 až 14 dní. Samec se v tomto období zdržuje poblíž a hlídá hnízdo. Po vylíhnutí se o mláďata starají oba rodiče. Mláďata jsou nekrmivá a rodiče jim nosí potravu, kterou tvoří převážně hmyz. Mladé jarmanky jsou schopny letu ve věku 3 až 4 týdnů. Poté se rodina rozpadá a ptáci se sdružují do hejn.

Migrace a zimoviště

Jarmanka větší je tažný pták, který se na zimu stěhuje do teplejších oblastí. Na jaře se vrací do Evropy, aby zde zahnízdila a vyvedla mláďata. Hnízdní oblasti jarmanky větší se nacházejí v severní a východní Evropě a zasahují až do Asie. Zimu pak tráví v jižní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Během tahu se jarmanky větší sdružují do hejn, která mohou čítat i několik stovek jedinců. Na zimovištích se pak hejna ještě zvětšují a často se mísí s jinými druhy ptáků, jako jsou například špačci. Jarmanky větší se živí převážně hmyzem, ale nepohrdnou ani semeny a plody. Na zimovištích se jejich jídelníček rozšiřuje o olivy a další plody, které jim poskytují dostatek energie pro přežití zimy. Délka migrace a výběr konkrétního zimoviště se u jednotlivých ptáků liší a je ovlivněn řadou faktorů, jako je věk, pohlaví a dostupnost potravy.

Zajímavosti a chování

Jarmanka větší je fascinující pták s mnoha zajímavostmi. Její zpěv, připomínající smích, je nezaměnitelný a ozývá se zejména za soumraku a v noci. Jarmanky jsou známé svou láskou ke koupání. I v mělkých kalužích se s nadšením čachtají a čistí si peří. Zajímavé je, že ačkoliv patří mezi vodní ptáky, neumí se potápět. Při hledání potravy, kterou tvoří hmyz, červi a drobní korýši, se brodí v mělké vodě a svou kořist loví zobákem. Jarmanky větší jsou tažní ptáci a na zimu odlétají do jižní Evropy a Afriky. Na hnízdiště se vrací obvykle v dubnu a v květnu. Hnízdo si staví na zemi, často v blízkosti vody, a samička do něj klade 5 až 7 vajec. Na vejcích se střídavě sedí oba rodiče a o mláďata se starají až do jejich osamostatnění.

Ohrožení a ochrana druhu

Jarmanka větší je v České republice řazena mezi silně ohrožené druhy. Její populace v posledních desetiletích výrazně poklesla, a to z několika důvodů. Mezi nejvýznamnější patří ztráta vhodného životního prostředí. Jarmanka větší preferuje otevřenou krajinu s rozptýlenou zelení, jako jsou pastviny, louky a pole s remízky. Intenzifikace zemědělství, s ní spojená chemizace a scelování pozemků, vede k úbytku těchto biotopů. Dalším faktorem ohrožujícím jarmance větší je predace. Její hnízda, která si staví na zemi, jsou snadným cílem pro predátory, jako jsou lišky, kuny, jezevci, ale i volně se pohybující psi a kočky. Ochrana jarmanky větší spočívá především v ochraně a obnově jejího přirozeného prostředí. Důležité je podporovat extenzivní zemědělství, vytvářet biokoridory a remízky v krajině. Významná je i osvěta veřejnosti o tomto ohroženém druhu a jeho potřebách.

Srovnání jarmance větší (Bombycilla garrulus) a jarmance menší (Bombycilla cedrorum)
Vlastnost Jarmanka větší Jarmanka menší
Velikost 18-21 cm 15-18 cm
Rozpětí křídel 32-36 cm 22-30 cm

Jarmanka větší v kultuře

Jarmanka větší (Linaria cannabina) je u nás poměrně hojným ptákem, obývajícím otevřenou krajinu s roztroušenými křovinami, mezemi a remízky. Často ji můžeme spatřit i v blízkosti lidských sídel, na zahradách a v parcích. Její zpěv, složený z cvrčivých a švitořivých zvuků, je nenápadný, ale o to líbeznější.

V minulosti byla jarmanka větší oblíbeným cílem čižbářů, kteří ji lovili pro její chutné maso. Dnes je tento druh u nás chráněný a jeho lov je zakázán.

Pro milovníky ptactva je jarmanka většísvou nenáročností a elegancí vítaným zpestřením. Její přítomnost na zahradě svědčí o zdravém a pestrém prostředí. Přilákat ji k nám můžeme například vysazováním vhodných keřů, jako jsou hloh, trnka nebo šípková růže, které jí poskytnou úkryt i potravu. Důležité je také zajistit jarmankám přístup k vodě, ať už formou pítka, nebo malého jezírka. Pamatujme, že i drobnými úpravami naší zahrady můžeme přispět k ochraně a podpoře těchto krásných ptáků.

Tipy pro pozorování v přírodě

Jarmance větší se nejlépe daří v otevřené krajině s roztroušenými stromy a keři, jako jsou pastviny, louky a pole. Vyhýbejte se hustě zalesněným oblastem, kde je pravděpodobnost spatření jarmance menší. Jarmance jsou aktivní během dne a nejlépe je lze pozorovat ráno a večer, kdy hledají potravu. Při hledání potravy se pohybují po zemi, a proto se zaměřte na otevřené plochy s nízkou vegetací. Pamatujte si, že jarmance jsou plaché a snadno se vyplaší. Pokud nějakou zahlédnete, zůstaňte v klidu a pomalu se přibližte. Používejte dalekohled, abyste si je mohli prohlédnout zblízka, aniž byste je stresovali.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: příroda