Tajemství bivojského rybníka

Rybník Bivoj

Poloha a rozloha

Rybník Bivoj, největší rybník v okrese Česká Lípa, se rozkládá na ploše 104 ha. Nachází se v Libereckém kraji, konkrétně v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Jeho vodní plocha se rozprostírá v nadmořské výšce 258 metrů nad mořem. Rybník Bivoj je součástí rozsáhlé soustavy rybníků, z nichž druhým největším je rybník Novozámecký. Tato soustava je napájena Robečským potokem, který se vlévá do Bělé, přítoku Jizery.

Rybník Bivoj je obklopen malebnou krajinou, charakteristickou borovými lesy a pískovcovými skalami. Tato oblast je vyhledávaným cílem turistů a milovníků vodních sportů.

Vznik a historie

Rybník Bivoj, ležící nedaleko obce Hradčany v Plzeňském kraji, je opředen rouškou historie a legend. Jeho vznik se datuje do 15. století, kdy oblast patřila mocnému rodu Švamberků. Ti, známí svou zálibou v lovu a rybaření, nechali vybudovat soustavu rybníků, mezi nimiž Bivoj vynikal svou rozlohou a hloubkou. Původně se rybník jmenoval jinak, avšak dle pověsti se v jeho vodách utopil statný býk, po němž pak byl přejmenován.

Během staletí rybník Bivoj prošel řadou změn. V 16. století byl zvětšen a jeho hráz zpevněna, aby odolávala povodním. V 18. století pak sloužil i k pohonu mlýna, který stál na jeho břehu. Později, s rozvojem průmyslu, význam rybníkářství upadal a Bivoj se stal spíše místem odpočinku a rekreace.

Dnes je rybník Bivoj oblíbeným cílem turistů a milovníků přírody. Jeho malebné okolí, protkané sítí turistických tras, láká k procházkám a cyklovýletům. Samotný rybník pak nabízí možnosti koupání, rybaření a vodních sportů. V jeho vodách se prohánějí kapři, štiky, candáti a další druhy ryb, což z něj činí ráj pro rybáře.

Flóra a fauna

Rybník Bivoj, obklopený rákosinami a mokřady, představuje důležitý biotop pro řadu rostlinných a živočišných druhů. Na březích rybníka se daří mokřadním rostlinám, jako je orobinec širokolistý, rákos obecný a kosatec žlutý. Tyto rostliny poskytují úkryt a potravu pro mnoho druhů hmyzu, obojživelníků a ptáků. V mělké vodě rybníka se vyskytují vodní rostliny, například stulík žlutý a leknín bělostný, které slouží jako potrava pro ryby a vodní živočichy. Rybník Bivoj je domovem mnoha druhů ryb, včetně kapra obecného, lína obecného a štiky obecné. Tyto ryby představují důležitý zdroj potravy pro vodní ptáky, jako je volavka popelavá, kormorán velký a orel mořský. V rákosinách a okolních lesích hnízdí řada ptačích druhů, například rákosník obecný, cvrčilka zelená a slavík obecný. Rybník Bivoj a jeho okolí představují významné hnízdiště a migrační zastávku pro mnoho druhů ptáků. V lesích obklopujících rybník žijí savci, jako je srnec obecný, prase divoké a liška obecná. Bohatá flóra a fauna rybníka Bivoj a jeho okolí z něj činí cenné území z hlediska ochrany přírody.

rybník bivoj
Vlastnost Hodnota
Název Rybník Bivoj

Chráněné druhy

Rybník Bivoj a jeho okolí představují významné útočiště pro řadu chráněných druhů rostlin a živočichů. Mokřadní ekosystémy rybníků hostí rozmanitou škálu vodních bezobratlých, kteří slouží jako potrava pro obojživelníky a ptáky. Mezi vzácné obyvatele Bivoje patří například kuňka ohnivá, drobný obojživelník s charakteristickým oranžovým břichem, a rosnička zelená, známá svým hlasitým kvákáním. Břehy rybníků lemují rákosiny, které poskytují úkryt a hnízdní možnosti pro mnoho druhů ptáků. Pozorovat zde můžeme například motáka pochopa, dravce specializovaného na lov vodních ptáků, nebo majestátního orla mořského, který na Bivoj zalétá za potravou. Vzácně se zde vyskytuje i jeřáb popelavý, jehož přítomnost je důkazem zachovalosti celého území. Rybník Bivoj a jeho okolí jsou tak cenným biotopem, který hraje důležitou roli v ochraně biodiverzity.

Turistické trasy

Oblast rybníků Bivoj a Mšeno nabízí širokou škálu turistických tras pro pěší i cyklisty. Pro milovníky kratších procházek je ideální naúčná stezka Bivolické bahno, která vás provede rašeliništěm a seznámí s jeho unikátní faunou a flórou. Delší a náročnější trasa vede po žluté turistické značce z Bivoje do Mšena a zpět. Cesta vede lesem a nabízí krásné výhledy na oba rybníky. Pro cyklisty je v okolí rybníků vyznačeno několik cyklotras. Oblíbená je trasa vedoucí po cyklostezce číslo 301 z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou, která prochází mezi rybníky Bivoj a Mšeno. V letních měsících je možné se v rybnících vykoupat. Na březích rybníka Bivoj se nachází několik pláží s pozvolným vstupem do vody, které jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

Rekreace a koupání

Rybník Bivoj a jeho menší bráška Malý Bivoj patří k vyhledávaným místům pro rekreaci a koupání na severu Čech. Břehy Bivoje lemují písečné pláže, travnaté plochy ideální pro piknik a také několik kempů a rekreačních zařízení. Díky pozvolnému vstupu do vody je Bivoj vhodný i pro rodiny s malými dětmi. Na své si tu přijdou i milovníci vodních sportů - k dispozici jsou půjčovny šlapadel, loděk a windsurfingového vybavení. V horkých letních dnech skýtá Bivoj příjemné osvěžení a možnost užít si vodních radovánek. Malý Bivoj je pak klidnější variantou pro ty, kteří dávají přednost odpočinku v tichém prostředí. I zde najdeme pěkné pláže a louky vhodné ke slunění a relaxaci. Okolí rybníků je protkáno sítí turistických tras a cyklostezek, které lákají k prozkoumání malebné krajiny Českolipska. Ať už hledáte aktivní odpočinek nebo klidnou dovolenou u vody, rybníky Bivoj a Malý Bivoj jsou skvělou volbou.

rybník bivoj

Rybaření a rybářství

Rybník Bivoj, rozkládající se na ploše přes 80 hektarů, je největším rybníkem Českolipska. Jeho historie sahá až do 14. století a je neodmyslitelně spjata s tradičním rybářstvím. Dodnes je Bivoj významnou rybářskou lokalitou, kde se chovají především kapři, amuři, tolstolobici a štiky. Rybářství na Bivoji je založeno na šetrných metodách s důrazem na udržitelnost a kvalitu vody. Pravidelné výlovy, které jsou vždy velkou událostí pro místní obyvatele i turisty, umožňují sledovat zdraví rybí populace a regulovat její složení. Kromě chovu ryb plní Bivoj i důležitou funkci krajinotvornou a rekreační. Jeho břehy lemují rákosiny a mokřady, které poskytují útočiště mnoha druhům vodního ptactva. Pro milovníky přírody jsou zde vybudovány naučné stezky a pozorovatelny. Rybník Bivoj je tak skvělým příkladem toho, jak může rybářství existovat v harmonii s přírodou a sloužit zároveň potřebám člověka.

Ticho nad hladinou rybníka Bivoj by se dalo krájet. Jen vážky tančily svůj ​​věčný tanec a rákosí šeptalo příběhy dávno minulých let.

Radomír Dvorský

Legendy a pověsti

Hluboké lesy a třpytivá hladina rybníků Bivoj a Mšeno skrývají nejedno tajemství. Po staletí se mezi lidmi šeptají legendy a pověsti, které dodávají těmto místům magickou atmosféru. Jedna z nich vypráví o vodníkovi Bivojovi, po kterém je větší z rybníků pojmenován. Říká se, že Bivoj byl kdysi mocným a krutým pánem z nedalekého hradu, který utlačoval své poddané. Za trest byl proklet a proměněn ve vodníka. Od té doby bloudí vodník Bivoj vodami rybníka a láká k sobě duše hříšníků. Místní rybáři vyprávějí o podivných zvucích a světlech, které v noci vycházejí z hlubin rybníka.

Jiná pověst se váže k menšímu rybníku Mšeno. Ten prý vznikl z prokletých slz dívky, která oplakávala svého milého, utonulého v bažinách. Dodnes se traduje, že za jasných nocí je možné zahlédnout na hladině Mšena stín dívky, jak hledá svého ztraceného milého. Ať už jsou tyto příběhy pravdivé, nebo ne, jedno je jisté - rybníky Bivoj a Mšeno opřádají tajemství a legendy, které k nim lákají návštěvníky už po generace.

rybník bivoj

Ochrana a péče

Rybník Bivoj, coby významná vodní plocha, si žádá naši pozornost a péči. Jeho zachování pro další generace vyžaduje komplexní přístup a spolupráci. Pravidelné odbahňování je klíčové pro udržení zdravého vodního ekosystému. Tím se zamezí nadměrnému zarůstání vodních rostlin a udrží se dostatečná hloubka rybníka. Důležitá je i kontrola a regulace rybí obsádky, aby se zabránilo přemnožení některých druhů a narušení rovnováhy. Ochrana břehů před erozí je dalším důležitým aspektem. Výsadba vhodných dřevin a rostlin pomůže zpevnit břehy a zabránit jejich sesuvu. V neposlední řadě je nezbytné myslet na omezení znečištění. Monitoring kvality vody a osvěta mezi návštěvníky jsou klíčové pro udržení čistoty rybníka. Jen zodpovědným přístupem a spoluprací všech zúčastněných stran můžeme zajistit, aby Rybník Bivoj i nadále sloužil jako oáza klidu a biodiverzity.

Zajímavosti okolí

V okolí rybníků Bivoj a Mlýnský rybník se nachází mnoho zajímavých míst, která lákají k výletům. Milovníci historie ocení zříceninu hradu Starý Bezděz, tyčící se na kopci nad krajinou. Z jeho věže se otevírá úchvatný výhled na Máchovo jezero a okolní lesy. Pro milovníky pěší turistiky je ideální stezka vedoucí kolem Břehyňského rybníka, která potěší krásnými výhledy na vodní hladinu a okolní přírodu. Za návštěvu stojí také zámek Doksy, který se pyšní krásnou zahradou a expozicí o historii regionu. V Doksech se také nachází Muzeum Čtyřlístku, které potěší malé i velké fanoušky těchto oblíbených komiksových postaviček. Pro milovníky vodních sportů je ideální Máchovo jezero, které nabízí možnost koupání, windsurfingu či jízdy na šlapadle. V letních měsících se zde konají různé kulturní akce a festivaly. Oblast je protkána sítí cyklostezek, které lákají k prozkoumání krás okolní krajiny.

Publikováno: 19. 08. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: rybník bivoj