Růžový strom: Poklad z říše rostlin

Růžový Strom

Růžový strom: Mýtus nebo realita?

Růžové dřevo, ceněné pro svou krásu a vůni, evokuje představy o exotických stromech s růžovým dřevem. Pravda je ale trochu jiná. Neexistuje jeden konkrétní "růžový strom". Toto označení se používá pro několik druhů stromů z rodu Dalbergia, jejichž dřevo má růžové až červenohnědé tóny. Intenzita a odstín barvy se liší podle druhu a stáří stromu. Typická růžová barva se často objevuje až po zpracování a vyleštění dřeva. Růžové dřevo je bohužel kvůli nadměrnému kácení ohrožené. Jeho těžba je proto v mnoha zemích regulována a existují snahy o jeho udržitelné pěstování.

Původ názvu růžový strom

Růžové stromy, ačkoliv evokují představu stromů s růžovým dřevem či květy, ve skutečnosti svůj název získaly trochu jinak. Toto označení se vztahuje k několika druhům stromů z rodu Dalbergia, které jsou známé svým vzácným a ceněným dřevem. Právě toto dřevo, charakteristické svou krásnou kresbou a barevnou škálou od žlutohnědé po tmavě hnědou, s nádechem do růžova či červena, dalo růžovým stromům jejich jméno.

Druhy stromů s růžovým dřevem

Růžové dřevo, ceněné pro svou krásu a vůni, ve skutečnosti nepochází z jediného druhu stromu. Existuje několik druhů stromů z různých koutů světa, které produkují toto charakteristické dřevo. Mezi nejznámější patří stromy rodu Dalbergia, jako je například Dalbergia nigra pocházející z Brazílie. Dalšími významnými druhy jsou Pterocarpus erinaceus z Afriky a Tabebuia impetiginosa z Jižní Ameriky. Růžové dřevo se vyznačuje svou tvrdostí, trvanlivostí a krásnou kresbou, která se pohybuje od světle růžové až po tmavě fialovou. Díky těmto vlastnostem je oblíbeným materiálem pro výrobu nábytku, hudebních nástrojů a dekorativních předmětů.

Využití růžového dřeva

Růžové dřevo, proslulé svou krásnou barvou a vůní, se po staletí používá k výrobě luxusního nábytku, hudebních nástrojů a dekorativních předmětů. Jeho odolnost a atraktivní kresba z něj činí ideální materiál pro výrobu skříní, stolů, židlí a dalších kusů nábytku, které vydrží po generace. Díky svým akustickým vlastnostem je růžové dřevo vysoce ceněno i při výrobě kytar, houslí a dalších strunných nástrojů. Esenciální olej z růžového dřeva se používá v aromaterapii pro své uklidňující a antidepresivní účinky. Vzhledem k nadměrnému využívání je však růžové dřevo ohroženo a jeho těžba je v mnoha zemích regulována.

Ohrožení a ochrana růžových stromů

Růžové stromy, zdroje vzácného růžového dřeva, čelí rostoucí hrozbě kvůli nadměrnému kácení a ztrátě přirozeného prostředí. Vysoká poptávka po jejich aromatickém dřevě, používaném v parfumérii a výrobě nábytku, vede k nelegální těžbě a ohrožuje populace těchto stromů v zemích jako Brazílie, Madagaskar a Indie. Ztráta přirozeného prostředí v důsledku odlesňování a zemědělství dále zhoršuje situaci. Pro ochranu růžových stromů je zásadní podpora udržitelného lesního hospodářství, včetně certifikace dřeva a zalesňování. Důležitá je také osvěta spotřebitelů o dopadech nelegální těžby a podpora alternativních materiálů. Vládní regulace a kontrolní mechanismy jsou nezbytné k potlačení nelegálního obchodu a ochraně zbývajících populací růžových stromů pro budoucí generace.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: růžový strom | informace o růžovém stromu