Rudbekie druhy: Barevná exploze na vaší zahradě
- Původ a rozšíření rudbekií
- Charakteristika rodu Rudbeckia
- Přehled nejznámějších druhů
- Rudbeckia hirta - třásněnka srstnatá
- Rudbeckia fulgida - třásněnka zářivá
- Rudbeckia laciniata - třásněnka dřípatá
- Rudbeckia occidentalis - třásněnka západní
- Rudbeckia maxima - třásněnka největší
- Pěstování rudbekií na zahradě
- Stanoviště a půda pro rudbekie
- Množení rudbekií - dělení trsů
- Množení rudbekií - výsev semen
- Choroby a škůdci rudbekií
- Použití rudbekií v zahradě
- Rudbekie v kombinaci s jinými rostlinami
Původ a rozšíření rudbekií
Rod rudbekií (Rudbeckia) zahrnuje asi 25 druhů a patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Původní domovinou rudbekií je Severní Amerika, kde se vyskytují od Kanady až po Mexiko. V přírodě rostou na slunných stanovištích, jako jsou louky, prérie a okraje lesů. Rudbekie se pěstují pro své atraktivní květy, které připomínají slunce. Květy jsou obvykle žluté, oranžové nebo hnědé s tmavým středem. Existuje mnoho druhů a kultivarů rudbekií, které se liší výškou, tvarem a barvou květů. Mezi nejznámější druhy patří rudbekie srstnatá (Rudbeckia hirta), rudbekie lesklá (Rudbeckia fulgida) a rudbekie trojlaločná (Rudbeckia triloba). Rudbekie jsou nenáročné rostliny, které se snadno pěstují. Preferují slunná stanoviště a propustnou půdu. Jsou odolné vůči suchu a mrazu.
Charakteristika rodu Rudbeckia
Rod Rudbeckia zahrnuje okolo 25 druhů, které pocházejí ze Severní Ameriky. Tyto vytrvalé, vzácněji jednoleté byliny se vyznačují vzpřímeným a drsným stonkem, který může dosahovat výšky až 3 metry v závislosti na druhu a kultivaru. Listy rudbekií jsou uspořádány střídavě a jejich tvar se liší od celistvých po hluboce laločnaté. Nejvýraznějším znakem rudbekií jsou jejich velké, nápadné květy, které připomínají kopretiny. Květy jsou tvořeny terčem z drobných, trubkovitých květů obklopených paprsky jazykovitých květů. Barevná škála květů zahrnuje odstíny žluté, oranžové, hnědé a mahagonové. Rudbekie kvetou od léta do podzimu a jsou oblíbené pro svou nenáročnost a dlouhou dobu kvetení. Díky svému atraktivnímu vzhledu a odolnosti se rudbekie staly oblíbenými rostlinami pro zahrady a parky. Jsou vhodné do smíšených trvalkových záhonů, venkovských zahrad i k řezu. Mezi nejznámější druhy patří Rudbeckia fulgida, Rudbeckia hirta a Rudbeckia laciniata.
Přehled nejznámějších druhů
Rod rudbekií zahrnuje okolo 20 druhů. Všechny pocházejí ze Severní Ameriky, kde rostou na slunných stanovištích, jako jsou prérie a okraje lesů. V našich podmínkách se pěstuje několik druhů, které se liší vzrůstem, tvarem a barvou květů.
Mezi nejznámější druhy patří rudbekie srstnatá (Rudbeckia hirta). Tato krátkověká trvalka, často pěstovaná jako letnička, dorůstá do výšky 50–90 cm. Má vzpřímené stonky a chlupaté listy. Květy jsou velké, žluté s tmavým středem. Existuje mnoho kultivarů lišících se vzrůstem a barvou květů. Oblíbený je například kultivar 'Goldsturm' s jasně žlutými květy.
Dalším známým druhem je rudbekie lesklá (Rudbeckia fulgida). Tato trvalka dorůstá do výšky 60–90 cm a vytváří husté trsy. Má lesklé, tmavě zelené listy a oranžové až žlutooranžové květy s tmavým středem. Oblíbený je kultivar 'Goldquelle' s poloplnými květy.
Rudbekie trojlaločná (Rudbeckia triloba) je krátkověká trvalka dorůstající do výšky 100–150 cm. Má trojlaločné listy a drobnější, žluté květy s tmavým středem. Kvete velmi bohatě od léta do podzimu.
Rudbeckia hirta - třásněnka srstnatá
Rudbeckia hirta, česky třásněnka srstnatá, je oblíbená letnička okouzlující svými zářivými květy. Pochází ze Severní Ameriky, kde roste na slunných loukách a pastvinách. Třásněnka srstnatá patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a rodu Rudbeckia, který zahrnuje asi 25 druhů. Tyto rostliny se vyznačují typickými květy s tmavým středem, tzv. terčem, obklopeným zářivě zbarvenými jazykovitými květy. Barva květů se u jednotlivých druhů liší, od žluté přes oranžovou až po mahagonovou. Rudbeckie jsou nenáročné na pěstování a kvetou po celé léto až do podzimu, čímž rozzáří každou zahradu. Díky svému půvabu a nenáročnosti si třásněnka srstnatá získala oblibu po celém světě a stala se ozdobou zahrad i parků. Kromě Rudbeckia hirta existuje celá řada dalších druhů, například Rudbeckia fulgida s oranžovými květy, Rudbeckia laciniata s květy žlutými a vysokým vzrůstem, nebo Rudbeckia triloba s menšími, ale o to hojnějšími květy.
Rudbeckia fulgida - třásněnka zářivá
Rudbeckie, česky třapatky, jsou oblíbené trvalky proslulé svými zářivými květy podobnými slunečnicím. Tyto krásky pocházející ze Severní Ameriky rozzáří každou zahradu od léta až do podzimu. Existuje mnoho druhů a kultivarů rudbekií, lišících se výškou, tvarem i barvou květů. Mezi nejznámější patří Rudbeckia fulgida, třapatka zářivá. Tato nenáročná trvalka dorůstá do výšky okolo 60 cm a kvete zářivě žlutými květy s výrazným tmavě hnědým středem. Oblíbená je zejména pro svou dlouhou dobu kvetení, která trvá od července až do září. Díky své odolnosti a nenáročnosti se třapatka zářivá hodí do každé zahrady, ať už na slunné záhony, nebo do polostínu. Vynikne jak ve skupinových výsadbách, tak i jako solitéra.
Rudbeckia laciniata - třásněnka dřípatá
Třásněnka dřípatá (Rudbeckia laciniata) je impozantní trvalka pocházející ze Severní Ameriky, která se pyšní zářivě žlutými květy s tmavým středem. Dorůstá do výšky až 2 metrů a vytváří tak dominantní prvek ve skupinových výsadbách. Kvete od července do září a přitahuje motýly a včely. Prospívá na slunném stanovišti s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Třásněnka dřípatá je nenáročná na pěstování a odolná vůči chorobám. Existuje mnoho kultivarů třásněnky dřípaté, které se liší výškou, tvarem květů a barvou listů. Mezi oblíbené kultivary patří 'Goldquelle' s plnými žlutými květy nebo 'Herbstsonne' s vysokým vzrůstem a zlatožlutými květy s tmavým středem. Rudbekie obecně jsou oblíbené pro svou nenáročnost a dlouhou dobu kvetení. Jsou vhodné do smíšených trvalkových záhonů, venkovských zahrad i k řezu.
Rudbekie, to je celý svět barev a tvarů! Od zářivě žlutých po temně rudé, s jednoduchými i plnými květy, nízké i vysoké. Každý si mezi nimi najde tu svou oblíbenou.
Anežka Malá
Rudbeckia occidentalis - třásněnka západní
Rudbeckia occidentalis, česky třásněnka západní, je fascinující trvalka pocházející ze západní části Severní Ameriky. Na rozdíl od svých sesterských druhů rudbekií, které se pyšní zářivými okvětními lístky, třásněnka západní zaujme netradičním vzhledem svých květů. Ty se vyznačují tmavě hnědým, kuželovitým středem, který připomíná šišku a postrádá typické žluté okvětní lístky. Právě tento neobvyklý vzhled dal vzniknout anglickému jménu "Black Eyed Susan", tedy "černooká Zuzana". Třásněnka západní dorůstá do výšky 1 až 1,5 metru a kvete od července do září. Její květy jsou atraktivní pro včely a motýly, a proto je třásněnka západní cennou rostlinou pro podporu biodiverzity v zahradě. Třásněnka západní preferuje slunné stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Je nenáročná na pěstování a mrazuvzdorná. Hodí se do trvalkových záhonů, venkovských zahrad i k řezu do vázy, kde vydrží poměrně dlouho svěží.
Rudbeckia maxima - třásněnka největší
Rudbeckie, česky třapatky, jsou oblíbené trvalky proslulé svými zářivými květy podobnými slunečnicím. Existuje mnoho druhů rudbekií, které se liší výškou, tvarem i barvou květů. Mezi nejznámější patří Rudbeckia fulgida s oranžovožlutými květy a černým středem, Rudbeckia hirta s širokou škálou barev od žluté po mahagonovou a Rudbeckia laciniata s neobvyklými plnými květy. Rudbeckia maxima, třapatka největší, vyniká svými impozantními rozměry. Dorůstá do výšky až dvou metrů a pyšní se velkými, žlutými květy s výrazným, kuželovitým středem. Listy Rudbeckie maxima jsou šedozelené, silné a mají voskový povrch. Tato impozantní trvalka preferuje slunné stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Hodí se do pozadí trvalkových záhonů, kde vynikne její majestátnost, a její květy lákají motýly a další opylovače.
Pěstování rudbekií na zahradě
Rudbekie, česky také třapatky, jsou oblíbené trvalky, které na zahradě rozkvétají zářivými barvami od žluté přes oranžovou až po mahagonovou. Existuje mnoho druhů rudbekií, které se liší výškou, tvarem květů i dobou kvetení. Mezi nejznámější patří Rudbeckia fulgida, která dorůstá do výšky okolo 60 cm a kvete zářivě žlutými květy s tmavým středem. Oblíbená je také Rudbeckia hirta, která nabízí širokou škálu kultivarů s jednoduchými i plnými květy v různých barevných odstínech. Pro milovníky vysokých trvalek je pak ideální volbou Rudbeckia laciniata, která může dorůstat až do výšky 2 metrů a pyšní se velkými, žlutými květy s roztřepenými okvětními lístky.
Stanoviště a půda pro rudbekie
Rudbekie, ty slunečné krásky pozdního léta, nejsou vůbec náročné na pěstování. Vyhovuje jim slunné stanoviště, ale snesou i mírný polostín. Na slunci bohatěji kvetou a mají sytější barvy. Co se týče půdy, rudbekie preferují propustnou, humózní zeminu. Důležitá je dobrá drenáž, protože trvalé přemokření jim nesvědčí. Některé druhy, jako například rudbekie srstnatá (Rudbeckia hirta), tolerují i sušší půdy. Naopak rudbekie lesklá (Rudbeckia nitida) má raději vlhčí stanoviště, proto se hodí i k vodním plochám. Obecně platí, že čím je půda bohatší na živiny, tím jsou rostliny mohutnější a bohatěji kvetou. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem nebo jiným organickým materiálem.
Množení rudbekií - dělení trsů
Rudbekie se obvykle množí dělením trsů, což je jednoduchý a efektivní způsob, jak získat nové rostliny. Dělení trsů se provádí na jaře nebo na podzim, kdy rostliny nejsou v aktivním růstu. Nejprve je třeba trs rudbekie opatrně vyjmout ze země a rozdělit ho na menší části. Každá část by měla mít kořeny a alespoň jeden zdravý výhon. Rozdělené trsy se poté zasadí do připravených záhonů s humózní a dobře propustnou půdou. Důležité je udržovat půdu vlhkou, dokud se rostliny neujmou.
Druh | Výška (cm) | Barva květu | Období květu |
---|---|---|---|
Rudbeckia fulgida 'Goldsturm' | 60-70 | Zlatavě žlutá | Srpen - říjen |
Rudbeckia hirta 'Prairie Sun' | 80-100 | Žlutá s hnědým středem | Červenec - září |
Rudbeckia triloba | 100-150 | Žlutá s černým středem | Srpen - září |
Rudbekie patří mezi nenáročné trvalky a dělení trsů je pro ně přirozeným způsobem rozmnožování. Pravidelným dělením trsů (každé 3–4 roky) podpoříte zdravý růst a bohaté kvetení rudbekií. Existuje mnoho druhů rudbekií, které se liší výškou, barvou květů a tvarem. Mezi oblíbené druhy patří například rudbekie srstnatá (Rudbeckia hirta), rudbekie lesklá (Rudbeckia fulgida) nebo rudbekie zářivá (Rudbeckia nitida).
Množení rudbekií - výsev semen
Rudbekie, česky také třapatky, patří mezi oblíbené trvalky pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost. Existuje mnoho druhů rudbekií, mezi nejznámější patří třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) a třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida). Množení rudbekií se provádí nejčastěji výsevem semen. Semena se vysévají na jaře, ideálně od března do dubna. Pro výsev je vhodný substrát pro výsev a množení rostlin. Semena se vysévají na povrch substrátu a lehce se zatlačí. Důležité je udržovat substrát stále mírně vlhký. Klíčení trvá obvykle 2-3 týdny. Po vyklíčení se sazeničky přepichují do samostatných květináčků. Na venkovní stanoviště se mladé rostliny přesazují od května, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Rudbekie preferují slunné stanoviště s propustnou, humózní půdou. Pravidelná zálivka je důležitá zejména v období sucha.
Choroby a škůdci rudbekií
Rudbekie jsou obecně odolné rostliny, ale i tak se u nich mohou vyskytnout choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří ve vlhkém a teplém prostředí, proto je důležité zajistit rostlinám dostatečné proudění vzduchu a vyhnout se přemokření. V případě napadení je možné použít fungicid. Dalším problémem může být hmyz, jako jsou mšice a svilušky. Mšice se živí rostlinnými šťávami a způsobují deformaci listů. Svilušky vytvářejí na rostlinách jemné pavučinky a způsobují žloutnutí listů. Proti mšicím a sviluškám je možné bojovat pomocí insekticidů nebo biologickými prostředky, jako jsou například slunéčka sedmitečná. Důležitá je také prevence – pravidelná kontrola rostlin a odstraňování napadených částí.
Použití rudbekií v zahradě
Rudbekie, česky také třapatky, jsou oblíbené trvalky, které do zahrady přinášejí zářivé barvy od žluté přes oranžovou až po mahagonovou. Díky své nenáročnosti a dlouhé době kvetení, která trvá od léta až do podzimu, jsou skvělou volbou pro začínající i zkušené zahradníky. Existuje mnoho druhů rudbekií, lišících se výškou, tvarem květů i barvou. Mezi nejznámější patří Rudbeckia fulgida s typickými žlutými květy s tmavým středem, dorůstající výšky okolo 70 cm. Pro milovníky plných květů je tu Rudbeckia hirta 'Cherry Brandy' s mahagonově červenými květy. Naopak vysoká Rudbeckia laciniata 'Goldquelle' s výškou až 180 cm se hodí do pozadí trvalkových záhonů. Rudbekie preferují slunné stanoviště s propustnou půdou, ale snášejí i mírný polostín. Jsou to skvělé rostliny pro včely a motýly, čímž přispívají k biodiverzitě vaší zahrady.
Rudbekie v kombinaci s jinými rostlinami
Rudbekie se pyšní širokou škálou barev a tvarů, což z nich činí ideální rostliny pro kombinování s jinými trvalkami a letničkami. Pro dosažení harmonického vzhledu je vhodné kombinovat rudbekie s rostlinami, které mají podobné nároky na pěstování, jako je slunné stanoviště a dobře propustná půda. Mezi oblíbené společníky rudbekií patří například třapatky (Echinacea), které svými výraznými květy v odstínech růžové, oranžové a červené vytvoří s rudbekiemi pestrou paletu barev. Další možností jsou vysoké stračky (Delphinium), jejichž modré až fialové květy krásně kontrastují se žlutými a oranžovými tóny rudbekií. Pro jemnější vzhled lze rudbekie kombinovat s okrasnými trávami, jako je například dochan (Pennisetum) nebo ozdobnice (Miscanthus). Tyto trávy dodají záhonu texturu a pohyb a zároveň podpoří krásu rudbekií. Při výběru rostlin k rudbekiím je také důležité zohlednit jejich výšku. Nižší druhy rudbekií, jako je například rudbekie srstnatá (Rudbeckia hirta), se hodí do popředí záhonů, zatímco vyšší druhy, jako je rudbekie lesklá (Rudbeckia nitida), vyniknou spíše v pozadí.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: příroda