Rozkvetlá zahrada i na podzim? Prozradíme vám tajemství pěstování chryzantém!
Výběr správné odrůdy
Svět chryzantém nabízí nepřeberné množství barev, tvarů a velikostí. Pro úspěšné pěstování je klíčové vybrat odrůdu, která vyhovuje vašim představám a podmínkám na zahradě. Chcete-li obří květy, sáhněte po velkokvětých chryzantémách, které se ale hodí spíše k řezu. Pro pěstování na záhoně jsou ideální drobnokvěté odrůdy, které vytvářejí bohaté trsy květů. Liší se i dobou kvetení – od raných letních až po pozdní podzimní, které odolávají prvním mrazíkům. Nezapomeňte zohlednit i nároky na stanoviště. Některé chryzantémy preferují slunná místa, jiné snesou i polostín. Informujte se o odolnosti vůči chorobám a škůdcům, abyste předešli zklamání. Výběr správné odrůdy je základním předpokladem pro zdravé a bohatě kvetoucí chryzantémy, které vám budou dělat radost po dlouhou dobu.
Ideální stanoviště pro chryzantémy
Chryzantémy, královny podzimních zahrad, potěší záplavou květů i v době, kdy už ostatní rostliny dávno odpočívají. Aby ale jejich krása vynikla naplno, je potřeba jim dopřát to správné stanoviště. Chryzantémy milují slunce. Ideální je pro ně místo, kde si užijí alespoň 6 hodin denně přímého slunečního svitu. Na slunci budou bohatě kvést a jejich barvy budou zářivější. Pokud je pěstujete v polostínu, počítejte s menším množstvím květů a méně intenzivním zbarvením. Důležitá je i pro ně propustná půda. Chryzantémy nesnáší přemokření, proto je zásadní, aby voda z jejich kořenového systému dobře odtékala. Do těžké jílovité půdy proto před výsadbou zapracujte písek nebo kompost, aby se zlepšila její drenáž. Ačkoliv chryzantémy zvládnou i mírný vítr, chráněné stanoviště jim prospěje. Silný vítr by mohl jejich křehké stonky polámat, zvláště u odrůd s velkými květy. Vhodná je proto blízkost zdi, plotu nebo hustšího keře, které jim poskytnou alespoň částečnou ochranu.
Výsadba a správný spon
Chryzantémy preferují slunná stanoviště s alespoň 6 hodinami přímého slunečního světla denně. Stín během nejteplejší části dne je prospěšný, zvláště v horkém klimatu. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a s mírně kyselým pH (6,0-7,0). Před výsadbou je vhodné zapracovat do půdy kompost nebo jinou organickou hmotu. Pro výsadbu chryzantém zvolte dostatečně velký květináč nebo záhon s ohledem na vzrůst odrůdy. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 30-60 cm v závislosti na velikosti odrůdy. Menší odrůdy sázíme hustěji, větší naopak řidčeji. Po výsadbě rostliny důkladně zalijte a půdu kolem nich jemně utlačte. Pravidelná zálivka je důležitá zejména po výsadbě a během suchých období. Zalévejte ke kořenům a vyvarujte se smáčení listů, abyste předešli vzniku houbových chorob. Správný spon je zásadní pro zdravý růst a bohaté kvetení chryzantém. Dostatečná vzdálenost mezi rostlinami zajistí dostatek prostoru pro kořeny i dostatek světla a vzduchu pro listy. Tím se snižuje riziko chorob a škůdců a rostliny lépe prospívají.
Pravidelná zálivka a hnojení
Chryzantémy sice nejsou nijak extrémně náročné na zálivku, ale pravidelnost je zde klíčová. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, udržujte půdu mírně vlhkou. Zalévejte vždy až tehdy, kdy vrchní vrstva substrátu proschne. V horkých letních dnech možná budete muset zalévat i každý den. Naopak v zimě, kdy chryzantémy odpočívají, zálivku omezte na minimum. Pamatujte, že přemokření chryzantémám škodí a může vést k hnilobě kořenů. Prospěšné je také rosení listů, ale pouze ráno, aby listy do večera stihly oschnout. Co se týče hnojení, chryzantémy ocení pravidelný přísun živin. Během vegetace hnojte jednou za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Na podzim hnojení omezte a v zimě nehnojte vůbec. Pokud chcete podpořit bohaté kvetení, vybírejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu.
Ochrana před škůdci a chorobami
Chryzantémy jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, třásněnky a svilušky. Tyto drobné potvory se živí rostlinnými šťávami a oslabují tak rostlinu. Naštěstí se s nimi dá bojovat. Použít můžete insekticidní spreje nebo biologickou ochranu, jako jsou draví roztoči. Dalším problémem můžou být houbové choroby, jako je padlí nebo plíseň šedá. Ty se projevují bílým nebo šedým povlakem na listech a květech. Prevencí je vzdušné stanoviště a nepřehnojování dusíkem. V případě napadení je nutné použít fungicidní přípravky. Důležitá je také prevence – zdravé a silné rostliny jsou odolnější. Pravidelně kontrolujte své chryzantémy, abyste včas odhalili případné problémy.
Množení chryzantém řízky
Chryzantémy patří mezi nejoblíbenější podzimní květiny a není divu, že si je chce mnoho zahrádkářů namnožit. Řízkování je jednoduchá a účinná metoda, jak toho dosáhnout. Nejlepší období pro množení chryzantém řízky je od konce jara do začátku léta, kdy jsou rostliny v plném růstu. Vyberte zdravé a silné výhony, které nejsou napadeny škůdci ani chorobami. Řízky by měly být dlouhé asi 10-15 cm a měly by mít alespoň 3-4 páry listů. Spodní listy odstraňte, aby se zabránilo hnilobě. Připravte si substrát z rašeliny a perlitu, který zajistí dobrou drenáž. Řízky zapíchněte do substrátu asi do hloubky 3-4 cm a opatrně zalijte. Pro zakořenění je důležitá vysoká vzdušná vlhkost, proto můžete řízky přikrýt průhledným igelitovým sáčkem nebo je umístit do miniskleníčku. Pravidelně větrejte, aby se zabránilo vzniku plísní. Zakořenění trvá obvykle 3-4 týdny. Po zakořenění začněte mladé rostlinky otužovat a postupně je přivykejte na venkovní podmínky. Na podzim je můžete vysadit na záhon nebo do květináčů.
Zimní ochrana chryzantém
Chryzantémy patří mezi královny podzimních zahrad, ale s příchodem zimy potřebují naši pomoc, aby přečkaly mrazy a na jaře nás opět potěšily svými barvami. Většina odrůd pěstovaných u nás není mrazuvzdorná, proto je potřeba je na zimu chránit. Po prvních mrazících, kdy jim zčernají listy, je čas na zazimování. Rostliny seřízneme asi 10 cm nad zemí. Odstraníme všechny suché a poškozené listy. Na záhon s chryzantémami nasypeme vrstvu mulče, která bude chránit kořeny před mrazem. Můžeme použít slámu, listí, kompost nebo rašelinu. Vrstva mulče by měla být silná alespoň 10 cm. Pokud hrozí silnější mrazy, můžeme chryzantémy navíc přikrýt chvojím nebo netkanou textilií. Důležité je, aby byl materiál prodyšný a rostliny pod ním neplesnivěly. Na jaře, po posledních mrazech, ochranu odstraníme a necháme chryzantémy volně růst. Brzy se nám odmění svými krásnými květy.
Řez chryzantém pro bohaté kvetení
Chryzantémy patří mezi nejoblíbenější podzimní květiny a jejich krása rozzáří každou zahradu. Pro bohaté kvetení je ale potřeba jim dopřát i správnou péči, jejíž součástí je i řez. Ten se provádí na jaře, ideálně v březnu nebo dubnu, kdy začínají rostliny rašit. Cílem jarního řezu je podpořit růst kompaktního a bohatě kvetoucího keře.
Použijte ostré a čisté nůžky, abyste zabránili šíření chorob. Rostlinu zkraťte asi o třetinu až polovinu, a to těsně nad párem zdravých listů. Nebojte se řezat odvážněji, chryzantémy to snesou a odmění se vám bohatším kvetením.
Během vegetace můžete chryzantémy zaštipovat, čímž podpoříte větvení a tvorbu více květů. Zaštipování provádějte odstraňováním vrcholků výhonů, a to až do konce června. Pozdější zaštipování by mohlo oddálit kvetení.
Správný řez je klíčem k bohatému kvetení chryzantém. Nepodceňujte jeho důležitost a dopřejte svým rostlinám péči, kterou si zaslouží.
Využití chryzantém v zahradě
Chryzantémy patří mezi nejoblíbenější podzimní květiny a není divu. Jejich krása a rozmanitost barev rozzáří každou zahradu i v době, kdy už většina ostatních květin dávno odkvetla. Pěstování chryzantém není nijak náročné a zvládne ho i začátečník. Stačí dodržet pár základních pravidel. Chryzantémy mají rády slunné stanoviště chráněné před větrem a propustnou, humózní půdu. Během vegetace je důležitá pravidelná zálivka, ale pozor na přemokření, které chryzantémám nesvědčí. Pro bohaté kvetení je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Chryzantémy lze pěstovat jako solitéry, v květináčích na terasách a balkonech, ale i ve skupinových výsadbách v záhonech. Krásně se kombinují s dalšími podzimními květinami, jako jsou astry, jiřiny nebo okrasné trávy. Po odkvětu je vhodné chryzantémy sestříhnout asi 10 cm nad zemí a na zimu je chránit před mrazem chvojím nebo netkanou textilií. S trochou péče se tak z chryzantém můžete těšit dlouhé roky.
Tipy pro pěstování v nádobách
Chryzantémy se dají s úspěchem pěstovat i v květináčích, což je ideální pro balkony, terasy nebo menší zahrady. Pro pěstování v nádobách volte kompaktnější odrůdy chryzantém, které tolik netrpí větrem a deštěm. Důležitá je dostatečně velká nádoba s drenážními otvory, aby kořeny měly dostatek prostoru a voda se nehromadila. Použijte kvalitní substrát pro balkónové rostliny, který je bohatý na živiny. Chryzantémy mají rády slunné stanoviště, ale snese i mírný polostín. Pravidelná zálivka je důležitá, ale vyvarujte se přemokření. Během vegetace přihnojujte chryzantémy jednou za 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, prodloužíte tím dobu kvetení. Na zimu chryzantémy v nádobách přeneste na chladné a světlé místo, omezte zálivku a nehnojte.
Publikováno: 26. 06. 2024
Kategorie: příroda