Rozkvetlá radost: Tipy a triky pro pěstování macešek

Pěstování Macešek

Výběr stanoviště pro macešky

Macešky patří mezi nejvděčnější květiny, které nám zpříjemňují jaro a podzim svými pestrými barvami. Aby vám ale macešky dělaly radost co nejdéle, je potřeba jim vybrat to správné stanoviště. Macešky mají rády sluníčko, ale snese i polostín. Na slunci budou kvést bohatěji, v polostínu zase vydrží déle kvést. Pokud je vysazujete na jaře, zvolte raději stanoviště chráněné před prudkým poledním sluncem. V létě by se mohly macešky na přímém slunci snadno spálit. Naopak na podzim, kdy už slunce tolik nepálí, se jim bude dařit i na slunném stanovišti. Důležitá je také kvalitní, propustná půda bohatá na živiny. Macešky nemají rády přemokření, proto je důležité, aby voda z jejich kořenů dobře odtékala. Před výsadbou macešek je vhodné půdu obohatit o kompost nebo substrát pro balkonové květiny. Macešky vysazujte na jaře po posledních mrazech, nebo na podzim. Na jaře kvetou macešky od dubna do června, na podzim pak od září až do prvních mrazů.

Půda a hnojení pro macešky

Macešky nejsou náročné na půdu, ale daří se jim v humózní, propustné a mírně kyselé zemině s pH 6-7. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu, která zlepší její strukturu a zadržování vláhy. Macešky preferují slunné stanoviště, ale snesou i polostín, zvláště v horkých letních měsících.

Pravidelné hnojení je důležité pro bohaté kvetení macešek. Používejte hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které podpoří tvorbu květů a celkovou vitalitu rostlin. Hnojte jednou za 14 dní během vegetačního období, od jara do podzimu. Vyhněte se přehnojování dusíkem, které by vedlo k bujnému růstu listů na úkor květů.

Pro pěstování v nádobách zvolte substrát určený pro balkonové rostliny. Nezapomeňte na drenážní vrstvu na dně nádoby, která zabrání přemokření kořenů. Macešky v nádobách vyžadují častější zálivku a hnojení než ty pěstované v záhonech.

Výsev semen macešek

Macešky, latinsky Viola × wittrockiana, patří mezi oblíbené dvouletky, které nám svými pestrými květy zdobí zahrady od jara až do podzimu. Výsev semen macešek je prvním krokem k bohaté záplavě květů. Semínka macešek vyséváme od června do srpna do truhlíků nebo sadbovačů naplněných substrátem pro výsev a množení. Semínka jemně zatlačíme do substrátu a zasypeme tenkou vrstvou vermikulitu nebo perlitu, které pomohou udržet vlhkost. Výsevní nádobu umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce, a udržujeme substrát stále vlhký. Důležitá je také teplota, ideální je kolem 18-20 °C.

Macešky klíčí zhruba 10-14 dní. Po vyklíčení a narostení prvních dvou pravých lístků rostlinky přepichujeme do samostatných květináčků nebo do truhlíků ve vzdálenosti 5-8 cm od sebe. Během růstu je důležité macešky pravidelně zalévat a přihnojovat hnojivem pro kvetoucí rostliny. Koncem léta nebo začátkem podzimu můžeme macešky vysadit na konečné stanoviště na zahradě. Macešky preferují slunné stanoviště s propustnou, humózní půdou. S trochou péče se nám macešky odmění bohatým a dlouhým kvetením.

Výsadba sazenic macešek

Macešky se sází na jaře nebo na podzim. Pro jarní výsadbu je ideální období od března do května, pro podzimní výsadbu pak od září do října. Důležité je vybrat pro macešky slunné stanoviště, snese i polostín, ale méně kvete. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně kyselá. Před výsadbou je vhodné půdu prokypřit a obohatit o kompost. Sazenice macešek se sází do sponu 15–20 cm. Po výsadbě je důležité macešky důkladně zalít. Během vegetace je potřeba macešky pravidelně zalévat, přihnojovat a odstraňovat odkvetlé květy. Macešky jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je můžou napadnout někteří škůdci, například mšice. V takovém případě je nutné zasáhnout vhodným insekticidem. Při správné péči se vám macešky odmění bohatým a dlouhým kvetením.

Zalévání a péče o macešky

Macešky milují vláhu, ale nesnáší přemokření. Zalévejte je proto pravidelně, nejlépe ráno, a to tak, aby půda byla vlhká, ale ne promočená. Voda by se neměla dostat na listy a květy, mohly by začít hnít. Během horkých letních dnů je potřeba zalévat častěji, někdy i dvakrát denně. Naopak v chladnějším počasí zálivku omezte. Pro bohaté kvetení je vhodné macešky pravidelně přihnojovat. Použijte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny, a to v poloviční koncentraci, než je uvedeno na obalu. Hnojte jednou za 14 dní během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím tvorbu nových poupat a prodloužíte dobu kvetení. Macešky jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je můžou napadnout někteří škůdci, jako jsou mšice nebo slimáci. V případě napadení použijte vhodný insekticid nebo moluskocid. Dodržováním těchto jednoduchých rad se vám macešky odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.

Choroby a škůdci macešek

Macešky patří mezi odolné květiny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, slimáci a plži. Mšice sají rostlinnou šťávu a způsobují deformaci listů. Slimáci a plži zase vykusují do listů nehezvé díry. Proti mšicím můžeme bojovat například postřikem z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Slimáky a plže pak můžeme sbírat, vytvářet jim bariéry z popela nebo pilin, případně použít chemické přípravky.

Macešky také mohou trpět houbovými chorobami, jako je například padlí nebo plíseň šedá. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech, plíseň šedá pak hnědými skvrnami. Houbovým chorobám předcházíme správným pěstováním, tedy dostatečným odstupem mezi rostlinami a nepřehnojováním dusíkem. Pokud se už choroby objeví, je nutné odstranit napadené části rostlin a použít fungicidní přípravky. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah jsou základem pro zdravé a krásně kvetoucí macešky.

Zimování macešek

Macešky jsou známé svou odolností a schopností kvést i v chladnějších měsících. Ale co dělat s maceškami v zimě? Macešky jsou sice odolné vůči chladu, ale silné mrazy jim mohou uškodit. V oblastech s mírnější zimou, kde teploty neklesají hluboko pod bod mrazu, macešky často přežijí zimu bez zvláštní péče a na jaře znovu vykvetou. V oblastech s tužší zimou je vhodné maceškám poskytnout alespoň základní ochranu. Před příchodem zimy macešky seřízněte asi o třetinu. Záhon s maceškami mulčujte vrstvou listí, slámy nebo kůry. Mulč pomůže udržet v půdě teplo a vlhkost a ochrání kořeny před mrazem. Pokud máte macešky v květináčích, přeneste je na chráněné místo, například k domu, na terasu nebo do chladné a světlé místnosti. V zimě macešky nehnojte a zalévejte je jen minimálně, aby půda úplně nevyschla. Na jaře, po posledních mrazech, mulč odstraňte a macešky přihnojte hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Při správné péči vám macešky budou dělat radost svými květy nejen na podzim, ale i na jaře.

Množení macešek

Macešky se dají množit dvěma hlavními způsoby: semeny a řízkováním. Pro začátečníky je jednodušší začít se semeny. Semena macešek se vysévají od června do srpna do truhlíků nebo na záhon. Důležité je zvolit substrát určený pro výsev a řízkování, který zajistí dostatečnou propustnost a vlhkost. Semena se jemně zatlačí do substrátu a zasypou se tenkou vrstvou zeminy. Pro klíčení semen je ideální teplota okolo 18-20 °C. Po vyklíčení a zesílení rostlinek je přesadíme na stanoviště ve vzdálenosti 20-30 cm od sebe. Macešky preferují slunné stanoviště s propustnou, humózní půdou. Během vegetace je důležité macešky pravidelně zalévat a přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které podpoří bohaté kvetení.

Zkušenější pěstitelé mohou macešky množit také řízkováním. Řízky odebíráme na jaře nebo na podzim z zdravých a silných rostlin. Řízek by měl být dlouhý asi 5-8 cm a měl by mít alespoň dva páry listů. Spodní listy odstraníme a řízek zapíchneme do substrátu pro výsev a řízkování. Pro zakořenění je důležitá vyšší vzdušná vlhkost, proto můžeme řízky přikrýt fólií nebo je umístit do skleníku. Po zakořenění, zhruba po 4-6 týdnech, můžeme řízky přesadit na finální stanoviště.

Druhy a odrůdy macešek

Macešky, latinsky Viola × wittrockiana, nás okouzlují svou pestrobarevností a rozmanitostí. Existuje nepřeberné množství druhů a odrůd, které se liší barvou, tvarem i velikostí květů. Mezi nejoblíbenější patří velkokvěté macešky, které se pyšní květy o průměru až 10 cm. Tyto krásky jsou ideální do truhlíků a květináčů, kde vynikne jejich krása. Pro milovníky jemnějších květů jsou tu drobnokvěté macešky, které vytvářejí bohaté koberce květů. Ty se hodí spíše do skalek, záhonů a k lemování chodníčků.

Při výběru odrůdy se zaměřte na dobu kvetení. Některé odrůdy kvetou již brzy na jaře, jiné nás svými květy těší až do pozdního podzimu. Pro pěstování v nádobách volte spíše kompaktní odrůdy, které tolik netrpí nedostatkem prostoru. Naopak do záhonů se hodí i vzrůstnější odrůdy, které vytvoří bohaté trsy. Ať už si vyberete jakoukoli odrůdu, nezapomeňte na správnou péči. Macešky potřebují slunné stanoviště a propustnou zeminu. Pravidelná zálivka a hnojení jim zajistí bohaté kvetení po celou sezónu.

Macešky v zahradní architektuře

Macešky, latinsky Viola × wittrockiana, jsou oblíbené dvouleté, někdy i krátce vytrvalé rostliny, které se pyšní širokou škálou barev a vzorů. Díky své nenáročnosti a odolnosti vůči chladu jsou ideální pro jarní a podzimní výsadby. V zahradní architektuře nacházejí macešky uplatnění v mnoha podobách. Můžeme je vysazovat do záhonů, truhlíků, okenních truhlíků, ale i do skalek nebo k lemování chodníčků.

Při pěstování macešek je důležité zvolit jim vhodné stanoviště. Nejlépe se jim daří na slunném stanovišti s mírným polostínem. Půda by měla být propustná, humózní a mírně vlhká. Macešky sázíme na jaře nebo na podzim do hloubky asi 5 cm. Důležité je dodržovat rozestupy mezi rostlinami, aby měly dostatek prostoru pro růst. Během vegetace macešky pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříme další kvetení. Macešky jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům.

Problémy můžou nastat s plísní šedou, která se projevuje šedivým povlakem na listech a květech. V takovém případě je nutné napadené části rostlin odstranit a ošetřit fungicidem. Mezi škůdce, kteří se na maceškách můžou vyskytnout, patří mšice a slimáci. Mšice ničíme postřikem insekticidem, slimáky pak můžeme sbírat nebo použít nástrahy.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: pěstování macešek | jak pěstovat květiny macešky