Rozkvéte závistí sousedů? Zasaďte si tyto trvalky na podzim!

Jaké Trvalky Sázet Na Podzim

Výhody podzimní výsadby trvalek

Podzimní výsadba trvalek má oproti jarní mnoho výhod. Rostliny stihnou do zimy zakořenit a na jaře tak dříve raší a kvetou. Navíc je na podzim půda ještě prohřátá od léta, což usnadňuje zakořenění. Další výhodou je i větší výběr rostlin v zahradnictvích. Mezi trvalky vhodné k podzimní výsadbě patří například: řada druhů okrasných trav, které se na podzim barví do krásných odstínů žluté a hnědé, dále pak pivoňky, denivky, srdcovky, lupiny, orlíčky, floxy a mnoho dalších. Při výběru rostlin je důležité zohlednit stanoviště a typ půdy.

Půdní příprava pro podzimní výsadbu

Podzimní výsadba trvalek má své kouzlo. Nejenže si zkrátíte čekání na jarní květy, ale také dáte rostlinám dostatek času na zakořenění před příchodem zimy. Než se ale pustíte do sázení, je potřeba věnovat pozornost půdní přípravě. Ta je základním předpokladem pro to, aby se trvalkám dařilo a bohatě kvetly. Začněte s důkladným odplevelením záhonu. Trvalky, ač odolné, nesnesou konkurenci plevele, který by jim odebíral živiny. Následně půdu zryjte do hloubky alespoň 30 cm a zapravte do ní kompost nebo jinou organickou hmotu. Ta zlepší strukturu půdy, provzdušní ji a dodá rostlinám potřebné živiny. Pokud je půda těžká a jílovitá, přidejte písek pro lepší odvodnění. Naopak, pokud je půda písčitá a neudrží vodu, zapravte do ní rašelinu nebo jíl. Důležitá je také kontrola pH půdy. Většina trvalek preferuje neutrální až mírně kyselé pH. Pokud je půda příliš kyselá, je vhodné ji vápnit. Naopak, pokud je příliš zásaditá, pomůže přidání rašeliny. Až budete mít půdu připravenou, můžete se pustit do výběru vhodných druhů trvalek. Mezi oblíbené trvalky vhodné k podzimní výsadbě patří například pivoňky, srdcovky, orlíčky, floxy nebo rudbekie.

Trvalky kvetoucí na jaře (sázení na podzim)

Podzimní měsíce jsou ideální pro výsadbu jarních trvalek. Cibuloviny, jako jsou narcisy, tulipány a hyacinty, potřebují zimní chlad, aby na jaře vykvetly v plné kráse. Sázejte je do hloubky rovnající se dvojnásobku jejich výšky a dbejte na propustnou půdu. Kromě cibulovin můžete na podzim vysadit i oddenkové trvalky. Mezi oblíbené druhy patří pivoňky, které vás odmění velkými, voňavými květy. Nezapomeňte na kosatce s jejich elegantními květy v mnoha barevných variantách. Pro dosažení působivého efektu vysazujte trvalky ve skupinách a kombinujte různé druhy s odlišnou dobou kvetení.

Název trvalky Doba květu Náročnost pěstování Výška
Šanta kočičí (Nepeta x faassenii) Květen - Září Nízká 30-60 cm
Řebříček obecný (Achillea millefolium) Červen - Září Nízká 40-80 cm
Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) Červenec - Září Nízká 50-100 cm

Tulipány a narcisy: krása z cibulek

Jarní zahrada by nebyla úplná bez záplavy barev, kterou přinášejí tulipány a narcisy. Tyto oblíbené cibuloviny patří mezi trvalky vhodné k výsadbě na podzim. Právě v tomto období, kdy se půda ochlazuje, jim dopřejete ideální podmínky pro zakořenění a bohaté kvetení v příštím roce. Cibulky sázejte do hloubky odpovídající trojnásobku jejich výšky a dopřejte jim propustnou, výživnou půdu. Tulipány ocení slunné stanoviště, zatímco narcisy se spokojí i s polostínem. Po odkvětu nechte listy zcela zatáhnout, aby cibulky načerpaly dostatek energie na další sezónu.

Hyacinty a modřence pro jarní vůni

Toužíte-li po omamných vůních hned zjara, vsaďte na cibuloviny. Hyacinty, s jejichž sladkou vůní se setkáváme nejčastěji v předjaří, patří mezi ně. Stejně tak modřence, jejichž drobné kvítky v modrých tónech, se objevují už v únoru. Obě tyto trvalky se sází na podzim, ideálně od září do října. Hloubka výsadby by měla být zhruba 10-15 cm, v závislosti na velikosti cibule. Důležité je zajistit jim dobře propustnou půdu a slunné stanoviště, případně polostín. Hyacinty a modřence se tak zařadí mezi první posly jara na vaší zahradě a jejich vůně vám bude připomínat, že zima je už definitivně pryč.

Pivoňky pro okouzlující květy

Pivoňky patří mezi královny jarních zahrad a jejich krása bere dech. Pokud toužíte po záplavě okouzlujících květů, zasaďte si pivoňky na podzim. Právě podzimní výsadba je pro tyto trvalky ideální, jelikož jim poskytuje dostatek času na zakořenění před příchodem zimy. Pivoňky preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pro výsadbu vykopejte jámu dvakrát větší než je kořenový bal a na dno nasypte vrstvu kompostu. Pivoňky umisťujte tak, aby očka byla asi 5 cm pod povrchem půdy. Po výsadbě rostliny důkladně zalijte a na zimu je můžete chránit vrstvou mulče. Mezi další trvalky vhodné k podzimní výsadbě patří například srdcovky, orlíčky, lupiny, floxy nebo astra. Všechny tyto trvalky vám na jaře přinesou do zahrady záplavu barev a vůní. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, hnojení a odstraňování odkvetlých květů, abyste podpořili bohaté kvetení a zdravý růst rostlin.

Denivky pro snadnou péči

Denivky jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají nenáročné trvalky kvetoucí v létě. Tyto odolné krásky se snadno pěstují a nevyžadují mnoho péče, což z nich činí ideální volbu i pro začátečníky. Podzim je ideální čas pro výsadbu denivek, protože jim dává dostatek času na zakořenění před příchodem zimy.

Při výběru denivek pro vaši zahradu máte na výběr z nepřeberného množství barev a tvarů květů. Od klasických žlutých a oranžových po růžové, červené a fialové, existuje denivka pro každý vkus. Pro dosažení co nejlepšího efektu zkombinujte různé odrůdy s odlišnými obdobími květu a vytvořte tak barevnou škálu po celé léto. Denivky preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou, ale snášejí i mírný stín. Po výsadbě je důležité rostliny pravidelně zalévat, dokud se neujmou.

Jakmile se denivky usadí, nevyžadují žádnou zvláštní péči kromě občasného hnojení a odstraňování odkvetlých květů. S minimem úsilí se tak můžete těšit z bohaté záplavy květů rok co rok.

Šanta kočičí pro milovníky koček

Podzim je ideální čas na sázení mnoha trvalek, a to včetně oblíbené šanty kočičí. Tato nenáročná bylina s modrofialovými květy potěší nejen vás, ale i vaše kočičí mazlíčky. Šanta kočičí je totiž známá svými účinky na kočky - obsahuje látku nepetalacton, která u nich vyvolává euforické stavy. Nebojte se, šanta není pro kočky návyková ani toxická. Naopak, může jim prospívat - působí proti stresu, podporuje trávení a pomáhá odstraňovat chlupy z trávicího traktu. Při výběru stanoviště pro šantu kočičí myslete na to, že má ráda slunná místa a propustnou půdu. Pokud chcete dopřát radost jak sobě, tak své kočce, zasaďte si na podzim šantu kočičí.

Trvalky kvetoucí v létě (sázení na podzim)

Podzimní výsadba trvalek má své nesporné výhody. Rostliny stihnou do zimy zakořenit a na jaře pak dříve a bohatěji kvetou. Které trvalky se pro podzimní výsadbu hodí nejlépe? Mezi oblíbené a nenáročné druhy patří například srdcovka nádherná, která okouzlí svými něžnými květy ve tvaru srdíček. Další variantou je rudbékie, jež rozsvítí záhony svými zářivými žlutými květy. Pro milovníky modré barvy je tu pak šanta kočičí, která láká nejen svým vzhledem, ale i příjemnou vůní. Nezapomeňte, že před výsadbou je důležité půdu důkladně prokypřit a přidat kompost. Správná péče během podzimu zajistí, že se trvalky na jaře odvděčí bohatým květenstvím.

0 Levandule pro vůni a relaxaci

Levandule, symbol Středomoří a miláček slunce, je skvělou volbou pro podzimní výsadbu. Její aromatické listy a květy vám budou připomínat léto i během chladnějších měsíců. Levandule je nenáročná trvalka, která preferuje slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Před prvními mrazíky ji stačí zkrátit o třetinu a na jaře vás odmění bohatým květenstvím.

Kromě klasické levandule lékařské (Lavandula angustifolia) existuje mnoho dalších druhů a kultivarů s různou barvou květů a vzrůstem. Pro menší zahrady se hodí například kompaktní odrůda 'Hidcote Blue', zatímco 'Grosso' zaujme svými velkými, voňavými květy. Výsadba levandule na podzim má své výhody – rostliny stihnou do zimy zakořenit a na jaře budou silnější a odolnější. Navíc si tak zajistíte, že se vám na zahradě brzy objeví krásné a voňavé květy, které přilákají užitečný hmyz.

1 Rozchodníkovník pro nenáročnou krásu

Rozchodníky, tyhle nenáročné krásky, si zaslouží své místo na každém záhoně. A víte co? Podzim je pro jejich sázení jako dělaný! Jen si představte tu záplavu barev od žluté přes oranžovou až po temně rudou, kterou vám tyhle trvalky na zahradě vykouzlí. A to nejlepší na tom je, že vám s nimi odpadá spousta starostí. Rozchodníky jsou totiž známe svou odolnostínevadí jim sucho , horko ani chudší půda. Právě naopak, vlhko jim nesvědčí, proto je důležité zajistit jim dobře propustnou zeminu. Mezi nejoblíbenější druhy patří rozchodníkovec nachový (Sedum telephium), rozchodník ostrý (Sedum acre) nebo rozchodník skalní (Sedum reflexum). Ať už si vyberete jakýkoli, s rozchodníky zkrátka nešlápnete vedle.

2 Třapatkovky pro dlouhé kvetení

Třapatkovky patří mezi nejoblíbenější trvalky pro podzimní výsadbu. Jsou nenáročné, odolné a kvetou až do prvních mrazů. Pro dlouhé kvetení se doporučují zejména dva druhy: třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) a třapatkovka bledá (Echinacea pallida). Třapatkovka nachová kvete od července do září velkými, růžovofialovými květy s vystouplým středem. Třapatkovka bledá kvete od června do srpna světle růžovými, úzkými květy s výrazným středem. Obě třapatkovky preferují slunné stanoviště a propustnou, spíše sušší půdu. Jsou vhodné do trvalkových záhonů, skupinových výsadeb i k řezu. Na podzim se sází do hloubky 10–15 cm, vzdálenost mezi rostlinami by měla být 30–40 cm. Po výsadbě je důležité rostliny zalít a zamulčovat. Třapatkovky jsou mrazuvzdorné, takže je není potřeba na zimu chránit.

Podzimní výsadba trvalek má své kouzlo. Zatímco příroda se chystá k zimnímu spánku, my můžeme do země uložit semínka naděje v podobě odolných rostlin, jako jsou srdcovky, pivoňky, orlíčky nebo třapatky, které nám na jaře odměnou za péči darují své nádherné květy.

Zdeněk Zahradník

3 Tipy pro úspěšnou podzimní výsadbu

Podzimní výsadba trvalek má své nesporné výhody – půda je po létě ještě prohřátá a dostatečně vlhká, což usnadňuje zakořenění rostlin. Navíc si tak zajistíte, že vaše zahrada bude hned na jaře hrát všemi barvami. Abyste si jarní záplavu květů skutečně užili, je potřeba vybrat ty správné druhy a dodržet několik zásad. Při výběru trvalek pro podzimní výsadbu vsaďte na druhy, které jsou mrazuvzdorné a stihnou do zimy dostatečně zakořenit. Mezi ně patří například levandule, šalvěj, rudbekie, rozchodníky, pivoňky nebo denivky. Před výsadbou si připravte půdu. Důkladně ji zryjte, odstraňte plevel a zapravte do ní kompost. Trvalky sázejte do stejné hloubky, v jaké rostly v květináči. Po výsadbě je důkladně zalijte a zamulčujte kůrou nebo štěrkem. Mulčování zabrání nadměrnému odpařování vody a růstu plevele.

4 Zalévání a péče o nově zasazené trvalky

Po podzimní výsadbě trvalek je zalévání klíčové pro jejich úspěšné zakořenění před zimou. Důkladně zalijte rostliny ihned po výsadbě, a to i v případě, že je půda vlhká. Během podzimu sledujte předpověď počasí a zalévejte podle potřeby, zejména v suchých obdobích. Pravidelná zálivka pomůže kořenům uchytit se v půdě a připravit rostliny na zimu. Vyhněte se přelévání, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Na jaře, po posledních mrazech, odstraňte odumřelé listy a stonky, abyste podpořili růst nových výhonů. Některé trvalky ocení i jarní přihnojení kompostem nebo pomalu rozpustným hnojivem.

5 Užijte si krásu vaší zahrady!

S příchodem podzimu se zahrada zahaluje do teplých barev a připravuje se na zimní odpočinek. Právě teď je ideální čas na výsadbu trvalek, které vám příští rok přinesou do zahrady záplavu květů. Mezi oblíbené trvalky vhodné k podzimní výsadbě patří například rudbekie s jejich zářivě žlutými květy, echinacey, které lákají motýly svými růžovými a fialovými květy, nebo šanty, jež zahradu provoní svou nezaměnitelnou vůní. Nezapomeňte ani na okrasné trávy, které dodají podzimní zahradě na eleganci a vzdušnosti. Po výsadbě trvalky důkladně zalijte a dopřejte jim dostatek světla. S trochou péče se vám odmění bohatým květenstvím a krásou, která vám bude dělat radost po mnoho let.

Publikováno: 12. 11. 2024

Kategorie: příroda