Pozor na zahradě! 10 jedovatých rostlin, které byste měli znát

10 Jedovatých Rostlin

Rulík zlomocný: Smrtící kráska našich lesů

V českých lesích a hájích se ukrývá krása, která může být i zrádná. Mezi nimi se nenápadně skrývá i rulík zlomocný (Atropa bella-donna), rostlina s temnou pověstí. Jeho lákavé, černé bobule, připomínající lesní plody, v sobě ukrývají prudký jed – atropin. Již požití několika bobulí může mít pro člověka, zejména pro malé děti, fatální následky. Příznaky otravy rulíkem jsou rychlé a dramatické – rozšířené zorničky, sucho v ústech, zrychlený tep, halucinace, křeče a v nejhorším případě i smrt. Rulík zlomocný je důkazem, že ne vše krásné je neškodné a že opatrnosti v přírodě není nikdy nazbyt. Pamatujte, že sběr a konzumace neznámých rostlin je hazard se zdravím a životem. V případě pochybností se vždy obraťte na odborníka.

Tis červený: Krása s jedem v jehličí

Tis červený je fascinující strom s temnou stránkou. Jeho krása je doplněna přítomností taxinu, silného jedu, který se nachází ve všech částech rostliny kromě červeného oplodí. Tento jed je nebezpečný pro člověka i pro mnoho druhů zvířat. Požití i malého množství jehličí nebo semen může vést k vážné otravě, která se projevuje zvracením, průjmem, závratěmi a v krajních případech i zástavou srdce. Tis červený je proto třeba obdivovat s respektem a opatrností, zejména pokud máme malé děti nebo domácí mazlíčky. Přestože je tis jedovatý, má své místo v přírodě a jeho toxicita ho chrání před spásáním zvěří. Navíc se využívá v medicíně, kde se z jeho extraktu izolují látky s protirakovinnými účinky.

10 jedovatých rostlin
Rostlina Jedovatá část Příznaky otravy
Rulík zlomocný (Atropa bella-donna) Celá rostlina, hlavně plody Rozšířené zorničky, sucho v ústech, zrychlený tep, halucinace
Durman obecný (Datura stramonium) Celá rostlina, hlavně semena Halucinace, agresivita, zrychlený tep, sucho v ústech
Bolehlav plamatý (Conium maculatum) Celá rostlina, hlavně kořen Svalová paralýza, dýchací potíže, smrt

Durman obecný: Andělské trumpety s temnou stránkou

Svou krásou lákají k dotyku, ale pozor! Durman obecný patří mezi 10 nejjedovatějších rostlin, se kterými se u nás můžete setkat. Jeho lákavé bílé květy ve tvaru trumpety, často nazývané andělské trumpety, skrývají v sobě nebezpečí. Celá rostlina obsahuje tropanové alkaloidy, jako je atropin, scopolamin a hyoscyamin. Tyto látky způsobují halucinace, křeče, a v extrémních případech i smrt. Otrava durmanem se projevuje suchem v ústech, rozšířenými zorničkami, zrychleným pulsem a zmateností. Nebezpečí představuje durman i pro zvířata, proto je důležité dávat si pozor, aby se k němu nedostaly. Pokud máte podezření na otravu durmanem, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. I když je durman obecný krásná rostlina, je důležité si uvědomit jeho temnou stránku a zacházet s ním s respektem a opatrností.

Bolehlav plamatý: Smrtelně nebezpečný (ne)přítel Sokrata

Bolehlav plamatý (Conium maculatum) je rostlina s děsivou pověstí. Tato dvouletka s bílými květy uspořádanými do okolíků je zodpovědná za smrt mnoha lidí v historii, včetně slavného řeckého filozofa Sokrata. Otrava bolehlavem je velmi nebezpečná a často končí smrtí. Rostlina obsahuje několik toxických alkaloidů, z nichž nejnebezpečnější je koniin. Koniin působí na nervový systém a způsobuje ochrnutí svalů. První příznaky otravy se objevují již po 30 minutách až 2 hodinách po požití a zahrnují nevolnost, zvracení, slinění, bolesti břicha, rozšířené zornice a zrychlený tep. S postupem otravy dochází k oslabení svalů, potížím s dýcháním a nakonec k udušení. Bolehlav plamatý je třeba brát velmi vážně a v žádném případě ho nekonzumovat. Všechny části rostliny jsou jedovaté, a to i v sušeném stavu. Je důležité si uvědomit, že bolehlav se může snadno zaměnit za některé jedlé rostliny, jako je například kerblík. Proto je nezbytné sbírat byliny pouze na místech, kde si jsme jisti jejich identitou. V případě podezření na otravu bolehlavem je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Konvalinka vonná: Nádherná, ale toxická

Konvalinka vonná, s jejímž půvabem se setkáváme v květnu a červnu, je sice krásná, ale zároveň i zákeřná. Celá rostlina obsahuje toxické látky, glykosidy, které ohrožují především kardiovaskulární systém. Otrava se projevuje nevolností, zvracením, průjmem, závratěmi a poruchami srdečního rytmu. Vážnější případy mohou vést k bezvědomí a v krajním případě i k smrti. Zvláště opatrní by měli být rodiče malých dětí, které by si krásné, ale jedovaté plody konvalinky mohly snadno splést s borůvkami. Důležité je také zmínit, že jedovatá není jen konzumace, ale i voda z vázy, kde byly konvalinky umístěny. I malé množství toxinů může u citlivějších jedinců vyvolat alergickou reakci. V případě podezření na otravu konvalinkou je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Náprstník červený: Léčivka s jedovatým tajemstvím

Patří mezi ně i krásný, ale zároveň zrádný náprstník červený. Tato rostlina s vysokými stonky a nápadnými květy ve tvaru náprstku je sice pastvou pro oči, ale skrývá v sobě silné toxiny, zejména digitalis. Otrava náprstníkem se projevuje nevolností, zvracením, srdeční arytmií a může vést až k zástavě srdce. I malá dávka může být pro člověka smrtelná, proto je zásadní vyvarovat se jakémukoliv kontaktu s touto rostlinou. Její krása je sice lákavá, ale vždy je důležité pamatovat na bezpečnost a vyhýbat se sběru a konzumaci neznámých rostlin. V případě náprstníku červeného platí toto pravidlo dvojnásob.

Oleandr obecný: Krásný květ s jedem v žilách

Oleandr obecný s nádhernými květy patří mezi jedovaté rostliny, se kterými se můžeme setkat i na českých zahradách. I když je jeho krása lákavá, je třeba být obezřetný. Celá rostlina obsahuje toxické látky, které mohou způsobit zdravotní potíže. Mezi nejnebezpečnější patří oleandrin, který ovlivňuje srdeční činnost. Otrava se projevuje nevolností, zvracením, závratěmi a v krajních případech i poruchami srdečního rytmu. Při požití jakékoli části oleandru je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zvláštní pozornost je třeba věnovat dětem, které by si krásné květy mohly snadno splést s neškodnými rostlinami. Oleandr obecný je důkazem, že i krása může skrývat nebezpečí.

Difenbachie: Exotická kráska s palčivým tajemstvím

Patří mezi ně i difenbachie, která se pyšní velkými, dekorativními listy s rozmanitými vzory. Tato tropická kráska však skrývá v listech a stonku šťávu obsahující krystaly šťavelanu vápenatého. Tyto krystaly, ve tvaru jehliček, se po požití zabodávají do sliznice úst a hltanu, což vyvolává silné pálení, otoky, slinění a potíže s polykáním. V horších případech může dojít i k dušení. Otrava difenbachií je obzvláště nebezpečná pro děti a domácí mazlíčky, proto je důležité umístit rostlinu mimo jejich dosah. Při manipulaci s difenbachií je vhodné používat rukavice a po dotyku si důkladně umýt ruce. V případě kontaktu s pokožkou může šťáva způsobit podráždění a alergickou reakci. Přestože je difenbachie jedovatá, není třeba se jí bát. Dodržováním základních bezpečnostních opatření si můžete užívat její krásu bez obav.

Hortenzie: Barevná pastva pro oči, ne pro žaludek

Ačkoliv hortenzie svými pastelovými barvami přímo lákají k ochutnání, je třeba si uvědomit, že krása může klamat. Celá rostlina, od květů až po kořeny, obsahuje toxické látky, konkrétně glykosidy a saponiny. Tyto sloučeniny, ač v malém množství, mohou u citlivějších jedinců vyvolat nepříjemné reakce jako jsou nevolnost, zvracení, bolesti hlavy a průjem. Vážnější otravy se projevují závratěmi, snížením tlaku a v extrémních případech i bezvědomím. Zvláště opatrní by měli být rodiče malých dětí, které rády objevují svět ústy. Hortenzie sice nepatří mezi nejnebezpečnější rostliny na našich zahradách, ale i tak je důležité s nimi zacházet s respektem a opatrností. V případě podezření na otravu je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příroda je mocná čarodějka, která v rukávu skrývá jak zázračné lektvary, tak i smrtící jedy. Deset jedovatých rostlin, deset varování před krásou, jež může zabíjet.

Zdeněk Kropáček

Zátoka obecná: Nenápadná bylina s jedovatým potenciálem

Zátoka obecná, nenápadná bylina s drobnými bílými kvítky, skrývá ve svých stoncích a listech toxické látky. Tyto látky, i když v malém množství, mohou představovat hrozbu pro lidské zdraví. Otrava zátokou obecnou se projevuje nevolností, zvracením a průjmem. Vážnější případy otravy mohou vést k poruchám srdečního rytmu a v krajních případech až k úmrtí. Je důležité si uvědomit, že zátoka obecná není jediná jedovatá rostlina, která se v naší přírodě vyskytuje. Mezi další nebezpečné rostliny patří například rulík zlomocný, blín černý nebo durman obecný. Při sběru bylin je proto nezbytné dbát zvýšené opatrnosti a v případě nejistoty se raději poradit s odborníkem. Prevence je vždy lepší než léčba, a to platí i v případě jedovatých rostlin.

Blín černý: Rostlina s magickou mocí a temnou minulostí

Blín černý, rostlina opředená tajemstvím a pověstmi, patří mezi deset nejjedovatějších rostlin, které se u nás vyskytují. Jeho latinské jméno, Atropa belladonna, napovídá mnohé o jeho historii i vlastnostech. Atropos, jedna ze tří sudiček řecké mytologie, držela v rukou nůžky, jimiž přestřihovala nit života. A skutečně, blín černý obsahuje prudce jedovaté alkaloidy, především atropin, které mohou způsobit smrt. Již malé množství plodů, které lákají svou černou barvou a nasládlou chutí, může být pro člověka smrtelné. Otrava se projevuje suchem v ústech, rozšířenými zorničkami, zrychleným pulsem, halucinacemi a v konečné fázi ochrnutím dýchacích cest. Blín černý byl v minulosti spojován s magií a čarodějnictvím. Jeho halucinogenní účinky využívaly vědmy při svých rituálech a tradovalo se, že z něj vaří lektvary lásky i nápoje smrti. I přes svou temnou minulost a nebezpečnost nachází blín černý uplatnění i v moderní medicíně. Jeho alkaloidy se v nízkých koncentracích používají k léčbě některých očních chorob, astmatu nebo Parkinsonovy choroby.

Ocún jesenní: Nádherný květ s jedem v cibulce

Svou krásou nás na podzim okouzluje, ale za něžným vzhledem se skrývá nebezpečí. Řeč je o ocúnu jesenním, který patří mezi deset nejvíce jedovatých rostlin u nás. Jeho cibule obsahuje kolchicin, prudký jed, který může způsobit vážné zdravotní problémy, a to i při požití malého množství. Příznaky otravy se projevují zvracením, průjmem, bolestí břicha a v krajním případě i selháním orgánů. Je proto důležité dávat si pozor a v žádném případě ocún jesenní nekonzumovat. Zvláště opatrní by měli být rodiče malých dětí, které by si krásné květy mohly snadno splést s jinými rostlinami. V případě podezření na otravu ocúnem jesenním je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Publikováno: 16. 11. 2024

Kategorie: příroda