Popínavé kiwi: Exotická krása pro vaši zahradu

Původ kiwi: Dálný východ

Ačkoliv si dnes spojujeme kiwi s Novým Zélandem, jeho kořeny sahají až na Dálný východ. Konkrétně do Číny, kde tato popínavá rostlina s lahodnými plody roste divoce v horských lesích. Číňané kiwi znají a pěstují už celá staletí, původně spíše pro okrasu než pro konzumaci. Nazývali ho „opičí broskev“ kvůli jeho hnědé chlupaté slupce. Do Evropy se kiwi dostalo až na začátku 20. století a na Nový Zéland o pár let později. Tamní farmáři si rostlinu oblíbili pro její nenáročnost a chutné plody. Začali s jejím cíleným šlechtěním a z původně drobného ovoce vypěstovali kiwi, jak ho známe dnes – větší, sladší a s tenčí slupkou. Název „kiwi“ dostalo ovoce právě na Novém Zélandu, a to podle jejich národního ptáka kiwiho, se kterým sdílí hnědou „chlupatou“ pokrývku. Z Nového Zélandu se pak kiwi rozšířilo do celého světa a dnes si ho můžeme dopřávat po celý rok.

Popínavá liána: Až 10 metrů

Kiwi, tato exotická kráska, se ve skutečnosti řadí mezi popínavé liány. A když se řekne popínavá, myslí se to vážně! Dorůst může do úctyhodné výšky až 10 metrů, pokud má k tomu vhodné podmínky. Představte si tu záplavu zeleně, kterou vám kiwi dokáže vytvořit na pergole, zdi nebo plotě. Nejenže vám poskytne příjemný stín, ale také okouzlí svými listy ve tvaru srdíček. A co teprve na podzim, kdy se listy zbarví do zlata? Pěstování kiwi na zahradě tak má hned několik benefitů. Nejenže si pochutnáte na vlastních plodech plných vitamínů, ale také si vytvoříte okouzlující zelený koutek. Nezapomeňte ale na pevnou oporu, kiwi se vám za ni odmění bujným růstem.

Samec a samice: Pro plody nutné

Kiwi, popínavá rostlina s lahodnými plody, skrývá tajemství. Pro získání sladkých zelených plodů s chlupatou slupkou je nezbytná přítomnost samčích i samičích rostlin. Kiwi patří mezi dvoudomé rostliny, což znamená, že samčí a samičí květy se nacházejí na oddělených rostlinách. Samčí rostliny produkují pyl, který je nezbytný pro opylení samičích květů a následnou tvorbu plodů. Samičí rostliny nesou plody pouze tehdy, pokud jsou opyleny pylem z blízké samčí rostliny. Pro dosažení optimálního opylení a bohaté úrody kiwi se doporučuje vysadit jednu samčí rostlinu na 5 až 8 samičích rostlin. Bez přítomnosti samčí rostliny by samičí rostliny kvetly, ale plody by se nevytvořily. Pěstování kiwi vyžaduje tedy trochu plánování a znalostí o opylování, ale odměnou vám budou šťavnaté a zdravé plody plné vitamínů.

Pěstování: Slunce a opora

Popínavé kiwi, tato exotická kráska z Dálného východu, miluje slunce. Pro svůj bujný růst a bohatou úrodu sladkých plodů potřebuje stanoviště zalité sluncem po celý den. Neznamená to ale, že by kiwi nepřežilo i v mírném polostínu. V takovém případě ale počítejte s menší úrodou a pomalejším růstem. Rostlina kiwi, která roste jako popínavá rostlina, vyžaduje pevnou oporu. Její bujné výhony se rády pnou po zdech, pergolách, plotech nebo speciálních konstrukcích pro popínavé rostliny. Opora by měla být stabilní a odolná, aby unesla váhu vzrostlé rostliny a jejích plodů. Ideální je dřevěná nebo kovová konstrukce. Při výběru opory myslete na to, že kiwi roste velmi rychle a brzy pokryje i rozměrnou konstrukci. Pravidelně kontrolujte stav opory a v případě potřeby ji zpevněte, aby se pod tíhou rostliny nezřítila.

Květ: Nenápadný, ale voňavý

Květy kiwi jsou nenápadné, drobné a často se schovávají pod listy, takže si jich na první pohled ani nevšimnete. Jejich krása spočívá v jednoduchosti – mají obvykle bílou nebo krémovou barvu s jemnými žlutými tyčinkami uprostřed. Ačkoliv nejsou nijak extravagantní, jejich vůně je o to intenzivnější. Sladká, medová a lehce citrusová vůně květů kiwi je pastvou pro smysly a láká k sobě včely a další opylovače. Právě díky nim dochází k opylení a následnému vývoji plodů kiwi, které jsou tak oblíbené pro svou lahodnou chuť a vysoký obsah vitamínů. Zajímavostí je, že rostliny kiwi jsou dvoudomé, to znamená, že existují samčí a samičí rostliny. Samčí rostliny produkují pouze květy s pylem, zatímco samičí rostliny mají květy, ze kterých se po opylení vyvíjejí plody. Pro pěstování kiwi v domácích podmínkách je proto důležité mít alespoň jednu samčí rostlinu, která zajistí opylení samičích rostlin a tím i úrodu plodů.

Plody: Zelené, hnědé, chlupaté

Kiwi, popínavá rostlina s exotickým původem, nás okouzluje nejen svými lahodnými plody, ale i rozmanitostí, kterou nám nabízí. Plody kiwi, obvykle oválného tvaru, se pyšní hladkou, tenkou slupkou, která může být v závislosti na odrůdě zelená, hnědá, a dokonce i chlupatá. Zelené kiwi, nejčastěji se vyskytující druh, má osvěžující, kyselkavou chuť a šťavnatou dužinu s drobnými, černými semínky. Hnědé kiwi, s jemně chlupatou slupkou, se vyznačuje sladší, aromatičtější chutí a krémovou texturou. Chlupaté kiwi, jak už název napovídá, má na povrchu jemné, hnědé chloupky a jeho chuť je sladká s nádechem tropického ovoce.

Ať už dáváte přednost zelenému, hnědému nebo chlupatému kiwi, jedno je jisté – toto ovoce je doslova nabité vitamíny, minerály a antioxidanty. Díky vysokému obsahu vitamínu C posiluje imunitní systém a chrání organismus před volnými radikály. Draslík, hořčík a vláknina zase podporují zdravé trávení a správné fungování srdce. Kiwi je zkrátka nejen chutné, ale i zdravé ovoce, které by nemělo chybět v našem jídelníčku.

Vitamíny a minerály: Bohatý zdroj

Kiwi, popínavá rostlina s lahodnými plody, je doslova nabitá vitamíny a minerály. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, dokonce více než pomeranče. Vitamín C je silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením a posiluje imunitní systém. Kiwi je také bohaté na vitamín K, důležitý pro srážlivost krve a zdravé kosti. Najdeme v něm i vitamín E, další antioxidant, který chrání před volnými radikály. Kromě vitamínů je kiwi skvělým zdrojem minerálů. Obsahuje draslík, důležitý pro regulaci krevního tlaku, a hořčík, který přispívá k normální funkci svalů a nervů. Kiwi je bohaté i na vlákninu, která podporuje trávení a pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Díky nízkému obsahu kalorií je kiwi ideálním ovocem pro ty, kteří si hlídají váhu. Ať už si kiwi vychutnáte samostatně, v ovocném salátu nebo jako součást smoothie, dodáte svému tělu pořádnou dávku zdraví prospěšných látek.

Sklizeň: Podzim, dozrávání doma

Kiwi, popínavá rostlina, která nám dává ty sladké zelené plody, vyžaduje trpělivost i během sklizně. Na rozdíl od jiných druhů ovoce kiwi nedozrává na rostlině, ale až po sklizení. To znamená, že podzimní sklizeň je spíše sběrem tvrdých, zelených plodů. Ale nezoufejte! I když kiwi nesklidíte zralé přímo z rostliny, doma vám krásně dozraje.

Správný čas pro sklizeň kiwi poznáte podle několika znaků. Listy rostliny začínají žloutnout a plody se snadno oddělují od stonku. Nečekejte však, až plody změknou – to by znamenalo, že přezrály. Sklizené kiwi uložte na chladném a suchém místě, ideálně do bedýnek proložených novinami. Pro urychlení zrání můžete kiwi umístit do blízkosti jablek nebo banánů, které produkují etylén, plyn urychlující zrání.

A pak už jen stačí trpělivě čekat. Během několika týdnů se tvrdé kiwi promění v lahodné, sladké plody, ideální pro konzumaci samotné, do ovocných salátů nebo na přípravu marmelád.

Choroby a škůdci: Co kiwi ohrožuje

Kiwi, ačkoliv je to poměrně odolná rostlina, může být napadáno různými chorobami a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří plíseň šedá (Botrytis cinerea), která napadá plody a způsobuje jejich hnilobu. Projevuje se šedohnědými skvrnami a chmýřovitým povlakem. Padlí (Erysiphe necator) je další houbovou chorobou, která se projevuje bílým povlakem na listech. Napadené listy žloutnou a opadávají. Bakteriální spála aktinidie (Pseudomonas syringae pv. actinidiae) je závažné onemocnění, které může zničit celou rostlinu. Projevuje se hnědnutím a odumíráním pupenů, listů a výhonů.

Kromě chorob mohou kiwi napadat i různí škůdci. Mšice sají rostlinné šťávy a oslabují tak rostlinu. Svilušky způsobují žloutnutí a opadávání listů. Nosatec révový je brouk, jehož larvy poškozují kořeny kiwi.

Prevence je klíčová pro zdravé kiwi. Důležitá je volba zdravé sadby, správné stanoviště a pravidelná kontrola rostlin. Důležitá je i správná výživa a zálivka. V případě napadení je nutné včas zasáhnout vhodnými přípravky.

Ochrana: Prevence a postřiky

Kiwi, ať už roste jako popínavá rostlina nebo ne, potřebuje naši ochranu před škůdci a chorobami. Prevence je vždycky snazší než léčba, proto se zaměřme nejdříve na ni. Pravidelná kontrola rostlin je základ. Všímejte si jakýchkoli změn na listech, výhonech i plodech. Důležitá je i volba stanoviště – kiwi má rádo sluníčko a propustnou půdu. Správný řez zlepší proudění vzduchu a omezí riziko houbových chorob. Co se týče postřiků, ty volíme vždy s ohledem na konkrétní problém. Proti houbovým chorobám, jako je například plíseň šedá, existují ekologické i chemické přípravky. Vždy se řiďte návodem a dodržujte ochrannou lhůtu. Mšice a svilušky patří mezi časté škůdce kiwi. I v tomto případě existuje řada přípravků, ale zkusit můžete i mechanické odstraňování nebo postřik zředěným mýdlovým roztokem. Nezapomínejte, že prevence je vždycky lepší než léčba. Pečujte o své kiwi s láskou a odmění se vám bohatou úrodou lahodných plodů.

Zimování: Mrazuvzdorné odrůdy

Kiwi, popínavá rostlina, která nám dává lahodné plody, pochází z oblastí s mírnějším klimatem. Naštěstí existují mrazuvzdorné odrůdy, které zvládnou i chladnější české zimy. Mezi ně patří například odrůdy 'Jenny', 'Ken's Red' nebo 'Issai'. Tyto odrůdy snesou mrazy až do -25 °C, některé dokonce až -30 °C, pokud jsou správně chráněné.

Zimní ochrana je pro popínavé kiwi klíčová, a to i u mrazuvzdorných odrůd. Mladé rostliny jsou náchylnější k poškození mrazem, proto je potřeba je chránit důkladněji. Kořenový systém ochráníme vrstvou mulče, například slámou nebo listím. Nadzemní část rostliny můžeme obalit netkanou textilií nebo jutovinou. Důležité je rostlinu neodkrývat během zimních oblev, aby nedošlo k teplotnímu šoku.

Při správné péči a ochraně si tak můžete vychutnat sladké plody kiwi i z vlastní zahrady.

Množení: Řízky a semínka

Kiwi, popínavá rostlina s lahodnými plody, se dá množit dvěma hlavními způsoby: řízky a semínky. Každá metoda má své výhody a nevýhody.

Množení řízky je rychlejší a jednodušší cesta, jak získat novou rostlinu kiwi, která plodí stejné plody jako mateřská rostlina. Řízky se odebírají z mladých, zdravých výhonů na konci jara nebo začátkem léta. Důležité je, aby řízky měly alespoň dva až tři listy. Pro zakořenění se řízky sázejí do substrátu s dobrou drenáží a udržují se ve vlhku a teple. Proces zakořenění trvá obvykle několik týdnů.

Množení semínky je zdlouhavější proces a nově vypěstované rostliny nemusí nést plody shodné s mateřskou rostlinou. Semínka se získávají zralých plodů kiwi a před výsevem se promyjí a osuší. Vysévají se do substrátu s dobrou drenáží a udržují se ve vlhku a teple. Klíčení trvá obvykle několik týdnů až měsíců. Rostliny vypěstované ze semen začínají plodit nejdříve po třech až pěti letech.

Ať už se rozhodnete pro množení řízky nebo semínky, kiwi vyžaduje pro svůj růst a plodnost slunné stanoviště a oporu, po které se může pnout.

Kiwi v přírodě: Invazivní druh?

Kiwi, popínavá rostlina s lahodnými plody, pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně z Číny. V dnešní době se pěstuje po celém světě pro své chutné a na vitamíny bohaté plody. Ale co kiwi v přírodě? Může se stát invazivním druhem, který ohrožuje místní ekosystémy?

Odpověď není jednoznačná. Kiwi, konkrétně aktinidie čínská (Actinidia chinensis), se řadí mezi popínavé rostliny s invazivním potenciálem. To znamená, že za příznivých podmínek se může rychle šířit a vytlačovat původní druhy rostlin.

Klíčem k invazivnímu chování kiwi je jeho rychlý růst a schopnost šplhat po stromech a dalších strukturách. Tím zastiňuje původní vegetaci a omezuje jí přístup ke světlu. Navíc kiwi produkuje velké množství semen, která se snadno šíří ptáky a jinými živočichy.

Nicméně, i když kiwi má potenciál stát se invazivním druhem, v praxi se tak děje jen zřídka. Většinou se vyskytuje v oblastech s narušeným ekosystémem, jako jsou opuštěné zahrady, okraje lesů nebo silniční náspy. V těchto prostředích má kiwi menší konkurenci a snadněji se prosazuje.

V České republice se kiwi pěstuje především v zahradách a parcích a zatím nebylo zaznamenáno jeho invazivní chování ve volné přírodě. Přesto je důležité být obezřetný a v případě výskytu kiwi mimo kultivované plochy informovat orgány ochrany přírody.

Zajímavosti: Symbolika a využití

Kiwi, tato popínavá liána, v sobě skrývá mnohem více, než jen lahodný plod. Věděli jste například, že kiwi je národním symbolem Nového Zélandu? Jeho obraz zdobí mince, poštovní známky a sportovní dresy. Pro Maory, původní obyvatele Nového Zélandu, má kiwi hluboký duchovní význam a je spojován s plodností a zdravím.

Využití kiwi sahá daleko za hranice gastronomie. Díky vysokému obsahu vitamínu C se kiwi používá v kosmetice pro své antioxidační a regenerační účinky. Extrakt z kiwi se přidává do krémů, masek a sér, které pomáhají bojovat proti vráskám a pigmentovým skvrnám. V neposlední řadě se kiwi používá i v tradiční čínské medicíně k léčbě zažívacích potíží a posílení imunity.