Okrasné ryby do jezírka: Které druhy se k sobě hodí?

Okrasné Ryby Do Jezírka

Kapr koi

Koi kapři, původem z východní Asie, jsou okrasnou variantou kapra obecného. Jsou známí svou krásou a elegancí, pyšnící se rozmanitostí barev a vzorů. Mezi nejoblíbenější patří červená, bílá, černá, žlutá a oranžová. Chov koi kaprů má v Japonsku a Číně dlouhou historii a je považován za symbol štěstí, prosperity a dlouhověkosti.

Péče o koi kapry vyžaduje specifické znalosti. Potřebují prostorné jezírko s filtrací a kvalitním krmivem. Správná výživa a prostředí jim umožňují dorůst do úctyhodné velikosti až jednoho metru. Koi kapři jsou společenská zvířata a nejlépe se jim daří ve skupinách. Jsou také překvapivě inteligentní a dokáží rozpoznat své majitele.

Zlatý karas

Zlatý karas je barevná forma karasa obecného. Vyskytuje se v rybnících, jezerech a pomalu tekoucích řekách. Jeho zlatooranžové zbarvení je způsobeno genetickou mutací, která ovlivňuje pigmentaci šupin. Zlatí karasi jsou oblíbenými okrasnými rybami v zahradních jezírkách. Dorůstají délky až 45 cm a hmotnosti přes 2 kg. V přírodě se živí planktonem, hmyzem a rostlinami. Zlatí karasi jsou odolné ryby, které se snadno přizpůsobí různým podmínkám.

Jeseter

Jeseter je fascinující ryba s historií sahající až do doby dinosaurů. Charakteristický je pro něj protáhlý tvar těla, kostěné štítky místo šupin a zvláštní "vousky" okolo tlamy, kterými prozkoumává dno a hledá potravu. Jeseter je známý pro svůj kaviár, luxusní delikatesu získávanou z jiker samic. Kvůli nadměrnému rybolovu a ztrátě přirozeného prostředí je jeseter kriticky ohroženým druhem. V České republice probíhají programy na jeho záchranu, včetně vysazování mladých jedinců do řek jako je Morava a Odra.

Lín

Lín je sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých. Má protáhlé tělo pokryté drobnými šupinami a olivově zelené zbarvení. Typickým znakem je dlouhá hřbetní ploutev, která začíná v úrovni břišních ploutví. Lín dorůstá délky až 70 cm a hmotnosti přes 6 kg, obvykle však mívá menší rozměry. Vyskytuje se ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách s bahnitým dnem a bohatou vegetací. Je odolný vůči nedostatku kyslíku a znečištění vody. Živí se drobnými bezobratlými, larvami hmyzu a rostlinnou potravou.

Karas stříbřitý

Karas stříbřitý (Carassius gibelio) je odolná ryba patřící do čeledi kaprovitých. Původem pochází z Asie, ale dnes je rozšířený po celém světě. V Česku je považován za invazní druh, který může negativně ovlivňovat původní druhy ryb.

Karas stříbřitý je velmi přizpůsobivý a dokáže přežít i v nepříznivých podmínkách, jako jsou stojaté vody s nízkým obsahem kyslíku. Dorůstá délky až 40 cm a hmotnosti přes 2 kg. Jeho zbarvení je variabilní, od stříbřité po zlatavou.

Vzhledem k jeho invazivnímu potenciálu se nedoporučuje jeho vysazování do volných vod.

Okoun říční

Okoun říční (Perca fluviatilis) je v Česku hojně rozšířená dravá ryba. Má vysoké, ze stran zploštělé tělo s nazelenalým hřbetem a žlutými boky s 5-9 tmavými pruhy. Dorůstá délky až 50 cm a hmotnosti přes 4 kg, běžně však mívá 15-30 cm. Žije v hejnech v pomalu tekoucích i stojatých vodách. Je to dravec, živí se larvami hmyzu, korýši a menšími rybami. Tře se na jaře, jikry klade na vodní rostliny. Okoun je oblíbenou sportovní rybou, loví se na plavanou i na přívlač. Jeho maso je chutné, ale poměrně tučné a obsahuje mnoho kostí.

Štika obecná

Štika obecná (Esox lucius) je dravá ryba obývající stojaté a pomalu tekoucí vody Evropy, Asie a Severní Ameriky. V Česku patří mezi nejznámější a nejhojnější dravce. Štika má protáhlé tělo s charakteristicky protaženou hlavou a tlamou připomínající kachní zobák. Zbarvení je variabilní, obvykle zelenohnědé s tmavými skvrnami, které slouží jako maskování. Štiky jsou nenasytní predátoři a živí se především rybami, ale nepohrdnou ani obojživelníky, plazy, a dokonce i drobnými savci. Dorůstají délky až 1,5 metru a hmotnosti přes 20 kg, ale běžně ulovené kusy mívají kolem 60 cm. Štika obecná je oblíbenou sportovní rybou a její maso je ceněno pro svou delikátní chuť.