Okouzlující kráska jménem blýskalka Fraserova

Blýskalka Fraserova

Původ a rozšíření

Blýskalka Fraserova (Vaccinium ovatum) pochází ze Severní Ameriky, konkrétně z pacifického pobřeží. Vyskytuje se od Britské Kolumbie v Kanadě až po Kalifornii v USA. Roste v lesích, na svazích a v křovinách, často v blízkosti pobřeží. Preferuje kyselé, vlhké půdy a polostinné stanoviště. V Evropě se blýskalka Fraserova pěstuje jako okrasná rostlina pro své atraktivní listy, květy a plody. Je oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost vůči chorobám a škůdcům. V České republice se s ní můžeme setkat v zahradách a parcích, ale není tak rozšířená jako jiné druhy blýskalek.

Popis rostliny

Blýskalka Fraserova (Vaccinium ovatum) je stálezelený keř pocházející ze západního pobřeží Severní Ameriky. Dorůstá výšky 1 až 4 metry a vytváří husté, kompaktní keře. Listy jsou oválné, lesklé, tmavě zelené a na okrajích jemně zubaté. Na podzim se listy zbarvují do krásných odstínů červené a bronzové. Květy jsou drobné, zvonkovité, růžové až bílé barvy a objevují se na jaře. Plodem jsou malé, kulaté, modročerné bobule s jemně nasládlou chutí. Bobule dozrávají na podzim a jsou jedlé. Blýskalka Fraserova preferuje slunná až polostinná stanoviště s kyselou, vlhkou a dobře propustnou půdou. Je tolerantní k suchu a odolná vůči chorobám a škůdcům. Díky svému atraktivnímu vzhledu a nenáročnosti na pěstování je blýskalka Fraserova oblíbenou okrasnou rostlinou. Často se používá jako solitéra, do skupinových výsadeb, živých plotů nebo do nádob.

Listy a květy

Blýskalka Fraserova, latinsky Vaccinium ovatum, nás na první pohled upoutá svými lesklými, tmavě zelenými listy. Ty jsou oválné, jemně zubaté a na podzim se zbarvují do nádherných odstínů červené a bronzové. Právě díky nim získala blýskalka svůj český název – listy se na slunci doslova třpytí.

Blýskalka Fraserova
Vlastnost Popis
Latinský název Vaccinium ovatum
Původ Západní pobřeží Severní Ameriky

Kromě listů jsou ale okouzlující i květy blýskalky. Objevují se na jaře a svým tvarem připomínají drobné zvonečky. Mají bílou až narůžovělou barvu a sladkou vůni, která láká včely a další opylovače. Květy se později promění v jedlé, tmavě modré bobule, které chutnají podobně jako borůvky.

Doba květu

Blýskalka Fraserova obvykle kvete od konce jara do začátku léta, konkrétně od května do června. Během této doby se objevují drobné, ale okouzlující květy, které se shromažďují v hroznech a vytvářejí tak nádherný kontrast s tmavě zelenými listy. Květy blýskalky Fraserovy jsou obvykle modré, ale existují i ​​odrůdy s bílými, růžovými nebo fialovými květy. Bez ohledu na barvu jsou květy blýskalky Fraserovy vždy vítaným doplňkem každé zahrady. Pro prodloužení doby květu je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Tím se podpoří tvorba nových poupat a rostlina bude kvést déle. Blýskalka Fraserova je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje a potěší vás svými krásnými květy po mnoho let.

blýskalka fraserova

Stanoviště a půda

Blýskalka Fraserova, latinsky Vaccinium ovatum, pochází ze Severní Ameriky, konkrétně z pacifického pobřeží. V přírodě ji najdeme růst v kyselých, humózních půdách s dobrou drenáží. Preferuje polostinné stanoviště s dostatkem rozptýleného světla, ale snese i stín. Daří se jí v lesních lemech, na okrajích rašelinišť a vřesovištích, kde je půda kyselá a bohatá na organickou hmotu. Pro optimální růst a bohatou násadu plodů je důležité blýskalce Fraserově dopřát podobné podmínky i v zahradě.

Pěstování a péče

Blýskalka Fraserova, latinsky Vaccinium ovatum, je stálezelený keř původem ze Severní Ameriky. V našich podmínkách se pěstuje jako okrasná rostlina pro své lesklé listy a jedlé plody. Blýskalka má ráda slunné stanoviště s kyselou, vlhkou a dobře propustnou půdou. Ideální je směs rašeliny, písku a kompostu. Důležitá je pravidelná zálivka, zejména během horkých letních dnů. Půdu udržujte stále mírně vlhkou, ale ne přemokřenou. Hnojení se doporučuje na jaře hnojivem pro kyselomilné rostliny. Blýskalka Fraserova je mrazuvzdorná do -20 °C, v chladnějších oblastech je vhodné ji na zimu chránit mulčováním. Řez se provádí po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlé výhony a rostlina se tvaruje. Blýskalka je odolná vůči chorobám a škůdcům. Plody blýskalky Fraserovy jsou jedlé a mají sladkokyselou chuť. Dozrávají na podzim a dají se konzumovat čerstvé, nebo je lze použít na přípravu marmelád, džemů a šťáv.

Blýskalka Fraserova (Vaccinium fraseri) je nízký, stálezelený keř patřící do čeledi vřesovcovitých. Pochází ze Severní Ameriky, kde roste v horských oblastech. Její plody, malé modročerné bobule, jsou jedlé a mají sladkokyselou chuť.

Radomír Dvořák

Množení

Blýskalka Fraserova se dá množit dvěma hlavními způsoby: semeny a dělením trsů.

Výsev semen se provádí na jaře nebo na podzim do substrátu bohatého na humus. Semena se jen lehce zatlačí do půdy a udržují se vlhká. Klíčení obvykle trvá několik týdnů. Mladé rostlinky se přesazují, jakmile jsou dostatečně silné.

blýskalka fraserova

Dělení trsů je rychlejší způsob množení. Provádí se na jaře nebo na podzim tak, že se opatrně rozdělí trs rostliny na menší části, z nichž každá má kořeny i listy. Tyto části se pak vysadí na nová stanoviště.

Blýskalka Fraserova není náročná na pěstování a množení je poměrně snadné. S trochou péče se vám tato krásná rostlina bude odměňovat svými zářivými květy po mnoho let.

Použití v zahradě

Blýskalka Fraserova (Scilla fraseri) je atraktivní jarní cibulovina, která do zahrady vnese záplavu modrých květů. Prospívá na slunných stanovištích, ale snese i polostín, zvláště v teplejších oblastech. Půdu preferuje humózní, propustnou a mírně vlhkou. Vysazujeme ji na podzim do hloubky asi 8-10 cm a ve vzdálenosti 10-15 cm od sebe. Blýskalka Fraserova se hodí do skalek, trvalkových záhonů i pod stromy a keře, kde na jaře vytvoří půvabný modrý koberec. Krásně vynikne i ve skupinové výsadbě s jinými jarními cibulovinami, jako jsou narcisy, tulipány nebo hyacinty. Po odkvětu necháme listy na rostlině přirozeně zatáhnout, aby si cibule uložila dostatek živin na další rok. Blýskalka Fraserova je nenáročná na údržbu a je mrazuvzdorná.

Zajímavosti

Blýskalka Fraserova, latinsky Triteleia laxa, je cibulovitá trvalka pocházející ze Severní Ameriky, konkrétně z Kalifornie. Její krása a nenáročnost z ní dělají oblíbenou rostlinu pro zahrady i skalky. Dorůstá do výšky 30 až 60 cm a kvete od května do června. Květy jsou hvězdicovité, modrofialové barvy a uspořádané v okolíku na bezlistém stonku. Listy jsou úzké, trávovité a vyrůstají z cibule. Blýskalka Fraserova preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Je mrazuvzdorná a na jednom místě vydrží i několik let. Hodí se k řezu do vázy, kde vydrží poměrně dlouho svěží. Množí se dceřinými cibulkami, které se oddělují na podzim. Blýskalka Fraserova je atraktivní rostlina, která do zahrady vnese nádech exotiky. Její pěstování je nenáročné a zvládne ho i začátečník.

Možné choroby

Blýskalka Fraserova je obecně odolná rostlina s malým výskytem chorob. Nicméně, jako každá rostlina, i ona může být náchylná k určitým problémům, zvláště pokud není o ni správně pečováno.

Nejčastějším problémem bývá hniloba cibulí, která je způsobena nadměrnou vlhkostí půdy. Pokud je půda příliš mokrá, kořeny a cibule nemohou správně dýchat a začnou hnít. Tomuto problému se dá předejít pěstováním blýskalky v dobře propustné půdě a zamezením přemokření.

blýskalka fraserova

Dalším problémem může být napadení škůdci, jako jsou slimáci a hlemýždi. Tito škůdci se živí listy a květy blýskalky a mohou způsobit značné škody. Proti nim se lze bránit mechanicky, například sbíráním, nebo použitím vhodných přípravků na ochranu rostlin.

Blýskalky mohou být také náchylné k houbovým chorobám, jako je například plíseň šedá. Ta se projevuje šedým povlakem na listech a květech a může vést k jejich odumírání. Prevencí je vzdušné stanoviště a zamezení vlhkosti na listech, například zálivkou ke kořenům.

V případě výskytu choroby je důležité včasné ošetření. Postižené části rostliny je nutné odstranit a zlikvidovat, aby se zabránilo šíření choroby. V případě potřeby je možné použít i chemické přípravky na ochranu rostlin.

Podobné druhy

Blýskalka Fraserova (Triteleia laxa) je často zaměňována s jinými druhy rodu Triteleia, ale i s rostlinami z jiných rodů, jako jsou například okrasné česneky (Allium). Od blízce příbuzných druhů, jako je Triteleia hyacinthina s bílými až bleděmodrými květy, ji odlišíte podle sytě modré barvy květů s fialovým nádechem. Záměna hrozí i s druhem Triteleia ixioides, která má však květy spíše žluté až oranžové. Blýskalka Fraserova se odlišuje i tvarem květů, které jsou u ní spíše zvonkovité, zatímco u Triteleia hyacinthina a Triteleia ixioides jsou hvězdicovité. Pro správné určení je důležité věnovat pozornost detailům květů a listů.

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: blýskalka fraserova