Okouzlující druhy ryb, které rozzáří vaše akvárium
- Živorodky: Nenáročné, vhodné pro začátečníky
- Tetry: Barevné rybky do společenských nádrží
- Cichlidy: Inteligentní, ale často teritoriální
- Sumci: Užiteční uklízeči dna akvária
- Pancéřníčci: Mírumilovní, potřebují úkryty
- Razbory: Malé, aktivní rybky do hejna
- Dania: Odolné, vhodné i pro chladnější vodu
- Bojovnice: Samci agresivní k jiným bojovnicím
- Skaláry: Elegantní, potřebují prostorné nádrže
- Neonky: Oblíbené pro své zářivé barvy
- Mečovky: Samci s charakteristickým mečem
- Gupky: Pestré barvy, snadné rozmnožování
- Parmičky: Živé rybky, vhodné do hejna
- Kardinálky: Nádherné, ale náročnější na chov
Živorodky: Nenáročné, vhodné pro začátečníky
Živorodky patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky, a to z dobrého důvodu. Jsou nenáročné na chov, takže se skvěle hodí i pro začátečníky. Na rozdíl od většiny ostatních druhů ryb se navíc nerozmnožují kladením jiker, ale rovnou rodí živá mláďata. To je fascinující podívaná, kterou si užijí malí i velcí akvaristé. Mezi nejznámější živorodky patří paví očka, mečovky a platy. Tyto rybky se liší velikostí, tvarem těla i zbarvením, takže si z nich vybere opravdu každý. Pro jejich chov je ideální akvárium o objemu alespoň 50 litrů s dostatkem rostlin, které jim poskytnou úkryt. Živorodky jsou všežravé, takže jim můžete dopřát jak vločkové, tak i mražené a živé krmivo.
Tetry: Barevné rybky do společenských nádrží
Tetry patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky a není se čemu divit. Tyto drobné krásky okouzlí nejen svými pestrými barvami, ale i mírumilovnou povahou, díky které se hodí do většiny společenských nádrží. Pokud i vy toužíte po akváriu plném života a barev, tetry jsou skvělou volbou.
Mezi nejznámější druhy patří bezesporu neonka červená s typickým modro-červeným pruhem, která se nejlépe vyjímá v početnějším hejnu. Podobně oblíbená je i neonka obecná, která se liší pouze zbarvením – její pruh je červený jen z poloviny. Do menších akvárií se hodí tetra žhavá, dorůstající do velikosti pouhých 2 cm. Naopak pro větší nádrže je jako stvořená tetra císařská, která může dorůst až do 15 cm.
Ať už si vyberete jakýkoli druh, nezapomeňte, že tetry jsou hejnové rybky. Pro jejich spokojený život je proto důležité chovat je v skupince alespoň 6 jedinců. Dále je potřeba zajistit jim dostatek prostoru pro plavání a vhodné podmínky, co se týče teploty a složení vody.
Cichlidy: Inteligentní, ale často teritoriální
Cichlidy jsou fascinující skupina ryb, která si získala oblibu akvaristů po celém světě. Jsou proslulé svou krásou, inteligencí a komplexním chováním. Cichlidy jsou známé svou inteligencí a schopností učit se. Některé druhy cichlid si dokáží zapamatovat své majitele a dokonce s nimi interagovat. Bohužel, tato inteligence jde často ruku v ruce s teritoriálním chováním. Cichlidy si brání své teritorium, ať už se jedná o jeskyni, rostlinu nebo oblast dna. To může vést k agresi vůči jiným rybám, zejména v menších akváriích. Při výběru cichlid do akvária je důležité zvážit jejich velikost a teritoriální nároky. Některé druhy cichlid, jako jsou například skaláry, jsou mírumilovnější a hodí se do společenských akvárií. Naopak, druhy jako jsou tlamovci, jsou extrémně teritoriální a vyžadují akvárium zařízené speciálně pro ně. Před pořízením cichlid je nezbytné důkladně prozkoumat jejich specifické potřeby a zajistit jim vhodné podmínky pro život.
Sumci: Užiteční uklízeči dna akvária
Sumci jsou často mylně považováni za pouhé „čističe dna“. Ano, mnoho druhů se živí zbytky potravy a detrity, čímž přispívají k čistotě akvária. Nejsou to však stroje na úklid a jejich přínos pro ekosystém akvária je mnohem komplexnější. Různé druhy sumců vyžadují odlišné podmínky a péči. Některé druhy dorůstají jen pár centimetrů, zatímco jiné mohou dosáhnout úctyhodných rozměrů. Před pořízením sumce je proto důležité důkladně prozkoumat jeho specifické potřeby. Důležitá je velikost akvária, parametry vody, typ dna a vhodné krmení. Sumci jsou fascinující stvoření s rozmanitým chováním a potřebami. Správným výběrem druhu a zajištěním optimálních podmínek se stanou nejen užitečnými, ale i krásnými obyvateli vašeho akvária.
Pancéřníčci: Mírumilovní, potřebují úkryty
Pancéřníčci jsou oblíbenými obyvateli akvárií díky svému pokojnému chování a nenáročnosti. Tito drobní krunýřovci pocházejí z Jižní Ameriky, kde obývají pomalu tekoucí a stojaté vody. V akváriu dorůstají délky maximálně 8 cm a dožívají se až 5 let. Pro jejich chov je ideální akvárium o objemu alespoň 50 litrů s dostatkem úkrytů. Pancéřníčci jsou totiž plaší a potřebují se cítit bezpečně. Jako úkryty jim poslouží kořeny, kameny, jeskyně nebo hustě zarostlé rostliny. Důležitá je také jemná vrstva písku na dně, ve které pancéřníčci rádi ryjí. Co se týče potravy, jsou to všežravci, kteří ocení jak suché krmivo ve formě vloček nebo tablet, tak i mražené a živé krmivo.
Vybrat vhodné druhy ryb do akvária je jako skládat živoucí puzzle. Musíte zvážit nejen jejich krásu, ale i jejich potřeby, chování a vzájemnou snášenlivost, aby výsledkem byl harmonický a prosperující ekosystém.
Božena Macháčková
Razbory: Malé, aktivní rybky do hejna
Razbory jsou malé, ale velmi aktivní rybky, které se ideálně hodí do menších až středně velkých akvárií. Pocházejí z jihovýchodní Asie, kde obývají pomalu tekoucí a stojaté vody. Díky svému temperamentu a nádhernému zbarvení patří mezi oblíbené obyvatele akvárií. Pro chov v akváriu je důležité jim dopřát dostatek prostoru pro plavání. Doporučuje se chovat je v hejnu alespoň 6-8 jedinců, aby se cítily bezpečně a vynikla jejich krása. V akváriu preferují hustě zarostlé partie s dostatkem úkrytů, ale i volný prostor pro plavání. Jako substrát je vhodný jemný štěrk nebo písek. Razbory jsou všežravé ryby, které ocení pestrou stravu. Vhodným krmivem jsou vločky, granule, ale i živá nebo mražená potrava, jako jsou artemie, dafnie nebo patentky. Důležité je krmit je menšími dávkami vícekrát denně. Při správné péči se razbory dožívají 3-5 let.
Dania: Odolné, vhodné i pro chladnější vodu
Dania jsou fascinující stvoření, která vnášejí do akvárií život a eleganci. Pro začátečníky jsou ideální dania pruhovaná, která je známá svou odolností a nenáročností. Tyto rybky snesou i mírně chladnější vodu, okolo 18-22 °C, což z nich dělá skvělou volbu pro nevytápěná akvária během teplejších měsíců. Dania pruhovaná se spokojí s běžnou akvarijní stravou a potěší vás svou mírumilovnou povahou. Pro pestrost můžete do akvária přidat i další druhy danií, například danio malabarské nebo danio leopardí. Pamatujte však, že dania jsou společenské ryby, proto je vhodné chovat je v hejnu alespoň 5-6 jedinců.
Bojovnice: Samci agresivní k jiným bojovnicím
Samci bojovnic jsou proslulí svou agresivitou vůči jiným samcům, ale co samice? I když nejsou tak notoricky známé svou agresivitou, samice bojovnic mohou být agresivní k jiným samicím, zvláště pokud jsou drženy v omezeném prostoru. V přírodě žijí samice bojovnic v rýžových polích a pomalu tekoucích vodách jihovýchodní Asie, kde mají dostatek prostoru se sobě vyhýbat. V akváriu je však situace jiná.
Pokud jsou v jednom akváriu drženy více než jedna samice, je důležité zajistit dostatek prostoru a úkrytů. Doporučuje se akvárium o objemu alespoň 100 litrů pro skupinu samic. Dále je vhodné akvárium hustě osázet rostlinami, kořeny a kameny, aby si každá samice mohla vytvořit vlastní teritorium.
I přes tato opatření se může stát, že se samice budou mezi sebou prát. Agresivní chování se projevuje například roztahováním ploutví, třesením tělem, kousáním a pronásledováním. Pokud k takovému chování dojde, je nutné samice od sebe oddělit, aby nedošlo k jejich zranění.
Skaláry: Elegantní, potřebují prostorné nádrže
Skaláry, známé svými majestátními ploutvemi připomínajícími andělská křídla, patří mezi nejoblíbenější akvarijní ryby. Tyto elegantní krásky pocházejí z Jižní Ameriky, kde obývají pomalu tekoucí vody s hustou vegetací. V akváriu dorůstají až 15 cm délky a 25 cm výšky, proto je pro ně nezbytně nutná prostorná nádrž. Pro pár skalárů se doporučuje akvárium o objemu minimálně 100 litrů, pro skupinu pak alespoň 200 litrů. Skaláry preferují teplejší vodu o teplotě 24-28 °C a mírně kyselé pH 6,5-7,0. V akváriu by neměl chybět jemný písek na dně a dostatek rostlin, které jim poskytnou úkryt a stín. Skaláry jsou všežravci, krmíme je tedy kvalitními vločkami pro cichlidy, mraženým a živým krmivem, jako jsou artemie, patentky a dafnie. Společenské ryby, vhodné k chovu s jinými mírumilovnými druhy podobné velikosti. Mezi vhodné spolubydlící patří například tetry, razbory, pancéřníčci nebo menší druhy sumečků.
Druh ryby | Velikost (cm) | Náročnost chovu | Společenská snášenlivost |
---|---|---|---|
Neonka červená | 4 | Nenáročná | Vhodná do hejnové nádrže |
Bojovnice pestrá | 7 | Mírně náročná | Samci agresivní k jiným bojovnicím |
Ancistrus sp. | 15 | Nenáročná | Mírumilovná, vhodná k jiným druhům |
Neonky: Oblíbené pro své zářivé barvy
Neonky patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky a to především díky jejich zářivým barvám. Tyto drobné rybky, původem z Jižní Ameriky, okouzlí každého akvaristu svou krásou a elegancí. Existuje několik druhů neonek, mezi ty nejznámější patří neonka obecná s typickým červeno-modrým pruhem, neonka červená s výrazným červeným zbarvením a neonka černá s kontrastním černo-stříbrným pruhem. Pro chov neonek je vhodné společenské akvárium s dostatkem rostlin, které jim poskytnou úkryt. Neonky preferují mírně kyselou a měkkou vodu s teplotou okolo 24 °C. V akváriu se cítí nejlépe v hejnu alespoň 6 jedinců, ideálně však více. Jejich krása a ladné pohyby pak vyniknou nejvíce ve větších skupinách.
Mečovky: Samci s charakteristickým mečem
Mečovky patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky a to především díky jejich nenáročnosti a krásnému zbarvení. Samci mečovek jsou snadno rozpoznatelní podle prodlouženého dolního okraje ocasní ploutve, který připomíná meč. Tento „meč“ se u samců vyvíjí až v dospělosti a slouží jim k upoutání pozornosti samic během námluv. Čím delší a výraznější meč samec má, tím atraktivnější je pro samice.
Mečovky jsou živorodé ryby, to znamená, že nerodí jikry, ale rovnou živá mláďata. Samice mečovek jsou schopny uchovávat sperma samce po dobu několika měsíců, takže k oplodnění vajíček může dojít i bez přítomnosti samce.
Pro chov mečovek je vhodné prostornější akvárium s dostatkem rostlin, které jim poskytnou úkryt. Mečovky jsou mírumilovné rybky, které je možné chovat ve společnosti jiných neagresivních druhů.
Gupky: Pestré barvy, snadné rozmnožování
Gupky patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky na světě a není se čemu divit. Jejich pestrobarevné šupiny, rozmanité tvary ploutví a nenáročnost na chov z nich dělají ideální volbu pro začátečníky i zkušené akvaristy. Samci gupek jsou obecně menší a štíhlejší než samice, dorůstají délky kolem 3-4 cm, a pyšní se zářivými barvami a dlouhými, splývavými ocasními ploutvemi. Samice jsou o něco větší, dorůstají délky až 6 cm, a jejich zbarvení je obvykle méně výrazné. Co se týče rozmnožování, gupky jsou živorodé, což znamená, že nerodí jikry, ale rovnou plně vyvinuté a samostatné potomstvo. Samice jsou schopny uchovávat spermie samce po dobu až několika měsíců, takže k oplodnění vajíček nemusí docházet opakovaně. Po cca 4 týdnech březosti samice porodí až několik desítek, někdy i stovek, malých gupek. Pro chov gupek se doporučuje akvárium o objemu alespoň 50 litrů s dostatkem rostlin, které poskytnou úkryt jak dospělým rybám, tak i potěru. Gupky preferují teplotu vody mezi 22-28 °C a mírně zásadité pH. Krmení gupek je nenáročné, prospívají na kvalitní suché potravě pro živorodky, doplněné o dafnie, artemie nebo mražené krmivo.
Parmičky: Živé rybky, vhodné do hejna
Parmičky patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky a není se čemu divit. Tyto drobné krásky okouzlí nejen svým pestrým zbarvením, ale i živým a hravým chováním. Právě proto se parmičky nejlépe cítí ve společnosti svých druhů. Hejno parmiček v akváriu působí velmi dekorativně a přirozeně. Čím více jedinců v akváriu budete mít, tím lépe vynikne jejich přirozené chování a vzájemná interakce. Pro menší druhy parmiček se doporučuje hejno alespoň 6-8 jedinců, u větších druhů je vhodné chovat alespoň 10-12 ryb. Pamatujte, že čím větší hejno, tím lépe se budou parmičky cítit a tím méně stresu budou pociťovat.
Kardinálky: Nádherné, ale náročnější na chov
Kardinálky čínské jsou sice menší rybičky, ale potřebují dostatek prostoru pro plavání. Akvárium by mělo mít objem alespoň 60 litrů pro menší hejno. Důležitá je také filtrace a pravidelná výměna vody, protože kardinálky jsou citlivé na její kvalitu. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 18-22 °C. Kardinálky preferují mírně kyselou až neutrální vodu s pH 6,0-7,0. Pro kardinálky je důležité prostředí s dostatkem rostlin, ale i volným prostorem pro plavání. V akváriu by neměly chybět plovoucí rostliny, které jim poskytnou stín. Jako substrát je vhodný jemný štěrk nebo písek. Kardinálky jsou společenští tvorové a nejlépe se cítí ve skupině alespoň 6 jedinců. Společnost jim mohou dělat jiné mírumilovné druhy ryb podobné velikosti a požadavků na vodu.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: příroda