Nejlepší místa pro rybaření na Orlíku: Podrobná mapa pro rybáře

Rybaření Na Orlíku Mapa

Členité břehy a zátoky

Česká republika sice nemá moře, ale pyšní se spoustou rybníků, jezer a přehrad s členitými břehy a malebnými zátokami. Tyto vodní plochy nabízejí útočiště rybářům, milovníkům vodních sportů i těm, kteří hledají klid a relaxaci v lůně přírody. Členité břehy s rákosím a břehovými porosty skýtají ideální podmínky pro hnízdění vodního ptactva a úkryt pro další živočichy. Zátoky zase lákají ke koupání, projížďkám na loďkách nebo jen k posezení u vody s dobrou knihou. Ať už se vydáte kamkoli, členité břehy a zátoky českých vodních ploch vám zaručeně poskytnou nezapomenutelné zážitky.

Ostrovy a ostrůvky

Česká republika, země tisíců rybníků, skrývá i několik pozoruhodných ostrovů a ostrůvků. Největším z nich je bezkonkurenčně Sázavský ostrov na Slapské přehradě, který se rozkládá na ploše 25 hektarů. Najdeme tu ale i další zajímavá místa, jako je například říční ostrov Kampa v Praze, obklopený Vltavou a Čertovkou, nebo romantický ostrov uprostřed Máchova jezera. Mnoho menších ostrůvků pak slouží jako hnízdiště vodního ptactva a představuje tak důležitá území z hlediska ochrany přírody.

Lesy a louky

Česká republika se může pochlubit rozmanitou krajinou, v níž hrají významnou roli lesy a louky. Pokrývají značnou část území a poskytují útočiště mnoha rostlinným a živočišným druhům. Lesy, ať už listnaté nebo jehličnaté, jsou domovem stromů jako buk, dub, smrk a borovice. Tyto stromy poskytují dřevo, kyslík a pomáhají regulovat klima. Louky, často plné pestrobarevných květin, zase lákají hmyz, motýly a drobné savce. Procházka lesem nebo loukou je balzámem pro duši a umožňuje nám užít si krásu a klid přírody. Je důležité si uvědomit, že tyto ekosystémy jsou křehké a zasluhují si naši ochranu.

Vodní ptáci

Vodní ptáci představují fascinující skupinu opeřenců adaptovaných na život v blízkosti vody. Jejich těla se pyšní hydrodynamickým tvarem a nohy jsou opatřeny plovacími blánami, což jim umožňuje obratné manévrování ve vodním prostředí. Mezi nejznámější vodní ptáky patří kachny, husy a labutě, které se živí rostlinnou potravou a drobnými vodními živočichy. Na březích řek a rybníků můžeme spatřit volavky s dlouhýma nohama a ostrým zobákem, jež slouží k lovu ryb. K dalším zástupcům vodních ptáků patří například potápky, lysky a rackové, z nichž každý druh se specializuje na jiný typ potravy a prostředí. Vodní ptáci hrají důležitou roli v ekosystému, a proto je důležité chránit jejich přirozené prostředí.

Dravé ryby

Dravé ryby, jak už jejich název napovídá, se živí lovem a konzumací jiných živočichů. V českých vodách najdeme hned několik druhů, které budí respekt a obdiv. Mezi ty nejznámější patří štika obecná, mistrně maskovaný lovec s bleskovým reflexem. Dále je tu candát obecný, noční predátor s vynikajícím zrakem, a okoun říční, dravec menšího vzrůstu, ale s velkou žravostí. Nesmíme zapomenout ani na sumce velkého, největšího dravce našich vod, který dorůstá úctyhodných rozměrů. Tito vodní predátoři hrají v ekosystému důležitou roli, jelikož regulují populace jiných ryb a živočichů.

Chráněné oblasti

Česká republika se pyšní pestrou škálou chráněných oblastí, které chrání vzácné a ohrožené druhy rostlin i živočichů a jejich přirozené prostředí. Na našem území se nachází 4 národní parky: Krkonošský národní park, Národní park Šumava, Národní park České Švýcarsko a Národní park Podyjí. Tyto oblasti se vyznačují nejcennějšími ekosystémy a nejvýznamnějšími přírodními jevy. Kromě národních parků u nás najdeme také 25 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají větší území a zahrnují i harmonicky utvářenou krajinu s rozptýlenými vesnicemi a kulturními památkami. Mezi nejznámější patří CHKO Český ráj, CHKO Moravský kras a CHKO Pálava.

Vliv přehrady na krajinu

Přehrady, ač důležité pro vodní hospodářství a energetiku, s sebou nesou i výrazný vliv na okolní krajinu. Zaplavením údolí vznikají rozsáhlé vodní plochy, které mění ráz krajiny a ovlivňují místní ekosystémy. Vodní díla často představují bariéru pro migraci ryb a dalších živočichů, což může vést k poklesu jejich populací. Hráz přehrady brání přirozenému toku sedimentů, což vede k jejich akumulaci v nádrži a erozi koryta pod přehradou. Změna vodního režimu může ovlivnit i vegetaci v okolí vodního díla.

Publikováno: 07. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: rybaření na orlíku mapa | mapa pro rybaření na orlíku