Medonosné stromy: Které stromy lákají včely nejvíce?
- Lípa srdčitá: Vůně medu a elegance
- Javor klen: Jarní pastva pro včely
- Třešeň ptačí: Bílý květ a sladký nektar
- Jabloň domácí: Růžová krása a hojnost pylu
- Hrušeň obecná: Nenáročná a užitečná
- Slivoň švestka: Modré plody a sladký nektar
- Vrba jíva: První jarní pochoutka
- Olše lepkavá: Nenápadná, ale důležitá
- Kaštanovník jedlý: Krása a užitek v jednom
- Trnovník akát: Exotická vůně a hojnost nektaru
Lípa srdčitá: Vůně medu a elegance
Lípa srdčitá, strom s elegantně tvarovanými listy připomínajícími srdce, je pro včely doslova magnetem. Její něžné, žlutobílé květy rozkvétají v červnu a červenci a šíří kolem sebe omamnou, medovou vůni, která se nese letním vzduchem. Tato vůně je neodolatelným lákadlem pro včely, které z květů lípy sbírají sladký nektar a pyl. Lípa srdčitá je tak považována za jeden z nejdůležitějších medonosných stromů našich končin. Med z lípy je pak známý svou lahodnou, jemně mentolovou chutí a světlou barvou. Včelaři si lipových alejí a stromořadí velmi cení, neboť právě z nich včely dokáží vyprodukovat med výjimečné kvality. Kromě včel lákají květy lípy srdčité i další druhy hmyzu, čímž tento strom významně přispívá k biodiverzitě a zdravému ekosystému.
Javor klen: Jarní pastva pro včely
Javor klen je pro včely doslova jarní hostinou. Patří mezi naše nejdůležitější medonosné stromy. Kvete v dubnu a květnu, a to ještě před vyrašením listů, čímž včelám usnadňuje přístup k nektaru. Jeho žlutozelené květy produkují velké množství nektaru a pylu, které jsou pro včely po dlouhé zimě vítaným zdrojem energie. Javorový med je pak světlý, lahodný a má jemnou chuť. Kromě včel je javor klen důležitý i pro další druhy hmyzu, čímž přispívá k biodiverzitě naší krajiny. Výsadbou javoru klenu na zahradě tak můžete podpořit včely a další opylovače a zároveň si zajistit krásný strom s bohatou historií a tradicí.
Třešeň ptačí: Bílý květ a sladký nektar
Třešeň ptačí (Prunus avium), známá také jako divoká třešeň, je pro včely doslova magnetem. Na jaře se tato dřevina zahalí do závoje bílých květů, které jsou doslova přeplněné sladkým nektarem. Včely medonosné, ale i další druhy hmyzu, se na tuto hostinu slétají z širokého okolí. Nektar z květů třešně ptačí je pro včely významným zdrojem energie. Zpracováním tohoto nektaru vzniká světlý a lahodný med s jemnou, lehce nakyslou chutí. Třešeň ptačí je tak nejen krásným, ale i užitečným stromem, který do naší krajiny neodmyslitelně patří.
Jabloň domácí: Růžová krása a hojnost pylu
Jabloň domácí s jejími něžnými růžovými květy je nejen pastvou pro oči, ale také důležitým zdrojem potravy pro včely. Jabloň domácí (Malus domestica) patří mezi ovocné stromy, které jsou na jaře doslova obsypány včelami. Důvodem je sladký nektar, který květy jabloně produkují. Nektar je pro včely bohatým zdrojem energie. Kromě nektaru poskytuje jabloň včelám také pyl. Pyl je důležitým zdrojem bílkovin a dalších živin, které včely potřebují pro svůj vývoj a zdraví. Jabloň domácí je proto pro včely velmi důležitým stromem, který jim pomáhá přežít a prosperovat.
Hrušeň obecná: Nenáročná a užitečná
Hrušeň obecná je pro včelaře doslova požehnáním. Její bílé až narůžovělé květy jsou doslova přeplněné nektarem, který včely s nadšením sbírají. Hrušeň obecná je nenáročná na pěstování a dobře snáší i drsnější podmínky. Pro včely je to jeden z prvních zdrojů potravy po dlouhé zimě, a proto je důležitá pro jejich zdraví a sílu. Med z květů hrušní má jemnou chuť a světlou barvu. Kromě nektaru poskytuje hrušeň včelám také pyl, který je důležitý pro výživu jejich larev. Výsadbou hrušně obecné na své zahradě tak prospějete nejen sobě, ale i užitečnému hmyzu.
Slivoň švestka: Modré plody a sladký nektar
Slivoň švestka je pro včely doslova rájem. Její něžné bílé květy lákají včely svou omamnou vůní a nabízejí jim bohatou hostinu v podobě sladkého nektaru. Slivoň švestka je významným medonosným stromem, který včelám poskytuje potravu brzy na jaře, kdy se příroda teprve probouzí. Včely z nektaru květů slivoně vytvářejí lahodný a aromatický med, který má jemně nakyslou chuť. Slivoňový med je ceněný pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů a je bohatý na antioxidanty. Jeho konzumace posiluje imunitu, podporuje trávení a působí protizánětlivě. Pěstováním slivoní tak prospíváme nejen včelám, ale i svému zdraví.
Vrba jíva: První jarní pochoutka
Vrba jíva je neodmyslitelně spjata s příchodem jara. Její hebké, stříbřité kočičky lákají nejen svým vzhledem, ale i sladkou vůní. Pro včely medonosné představují jeden z prvních zdrojů potravy po dlouhé zimě. Vrba jíva je totiž významnou medonosnou dřevinou, která poskytuje včelám nektar a pyl brzy z jara, kdy je ostatní potrava pro včely ještě vzácná. Nektar z květů vrby jívy obsahuje vysoké množství cukrů, které dodávají včelám energii. Pyl z kočiček je bohatý na bílkoviny a další důležité živiny, které jsou nezbytné pro rozvoj včelstva. Díky bohaté produkci nektaru a pylu hraje vrba jíva klíčovou roli v přežití a posílení včelstev po zimě a umožňuje jim nastartovat novou sezónu. Výsadbou vrby jívy tak můžeme podpořit včely a další opylovače v našem okolí.
Medonosné stromy jsou pro včely jako rauty plné sladkostí. Každý květ je pozvánkou k hostině a každý strom je královstvím, které bzučí životem a sladkou vůní.
Anežka Malá
Olše lepkavá: Nenápadná, ale důležitá
Ačkoliv na první pohled nepůsobí nijak okázale, olše lepkavá hraje v ekosystému a pro včely významnou roli. Patří mezi první stromy, které na jaře poskytují včelám pyl. Kvete ještě před vyrašením listů, a tak její jehnědy plné pylu lákají včely po dlouhé zimě. Olše je pro včely doslova spásou, protože jim poskytuje tolik potřebnou potravu pro rozvoj včelstva. Pyl z olše lepkavé je bohatý na bílkoviny a další živiny, které včely potřebují pro kladení vajíček a krmení plodu. Olše lepkavá je tak nenápadným, ale důležitým pomocníkem včelařů a klíčovým prvkem pro zdraví včelstev.
Kaštanovník jedlý: Krása a užitek v jednom
Kaštanovník jedlý je nejen krásný strom s impozantní korunou, ale také významný medonosný strom. Včely lákají jeho nenápadné, ale vonné květy, které se objevují v průběhu června a července. Kaštanovníkový med je vzácnou a vyhledávanou pochoutkou s tmavou barvou, výraznou, lehce nahořklou chutí a specifickou vůní. Pro včelaře je kaštanovník jedlý cenným zdrojem snůšky, protože poskytuje včelám jak nektar, tak i pyl. Kromě včel je kaštanovník jedlý důležitý i pro další druhy hmyzu, čímž přispívá k biodiverzitě krajiny. Výsadbou kaštanovníku jedlého tak prospějete nejen své zahradě, ale i životnímu prostředí.
Název stromu | Doba květu | Množství nektaru (kg/ha) |
---|---|---|
Lípa srdčitá | Červen - Červenec | Až 600 |
Javor klen | Duben - Květen | Až 200 |
Třešeň ptačí | Duben - Květen | Až 30 |
Trnovník akát: Exotická vůně a hojnost nektaru
Trnovník akát, známý také jako akát bílý, je opředen mnoha mýty a legendami. Pro včelaře je však důležitý především jako významný zdroj nektaru. Jeho bílé hroznovité květy, které se objevují od května do června, lákají včely svou intenzivní sladkou vůní. Akátový med je pak díky vysokému obsahu fruktózy tekutý a světlý s jemnou, lahodnou chutí. Trnovník akát je nenáročný na půdu a dobře snáší sucho, proto se často vysazuje na místech nevhodných pro jiné dřeviny. Pamatujte však, že se jedná o invazivní druh, který může vytlačovat původní vegetaci. Při jeho výsadbě je proto nutné dbát na opatrnost a zvážit všechna pro a proti.
Publikováno: 06. 11. 2024
Kategorie: příroda