Kapr obecný je jednou z nejznámějších českých ryb
Když se mezi českými rybáři vysloví pojem kapr obecný, každý asi okamžitě ví, o jakou rybu se jedná. Vždyť právě tato ryba je jednou z našich nejoblíbenějších při štědrovečerní večeři a u každého druhého rybníka probíhá její chytání.
Pojďme si tedy kapra představit trochu podrobněji a říci si o něm informace, které jste možná vůbec netušili nebo jen rozšíří Vaše dosavadní znalosti.
Sladkovodní ryba z čeledi kaprovití
Kapr obecný je bezpochyby nejznámější českou rybou, s níž se v České republice pojí jisté tradice z hlediska rybolovu. Nejde pouze o vánočního kapra, ale také sportovní a hospodářský rybolov. Pokud má kapr obecný ideální podmínky pro život, jeho délka se může pohybovat i kolem jednoho metru a váha může dosahovat třiceti kilogramů. Je však pravdou, že tyto míry patří spíše výstavním a ojedinělým kouskům. Z hlediska stáří byl zaznamenám kapr starý až 38 let.
Tato ryba je typickým všežravcem, takže ze dna rybníka sebere opravdu všechno. Díky tomu je mnohdy označován, jako „vodní prase“ nebo „rybí popelnice“.
Kapr obecný a jeho rozšíření
Kapr obecný ve své podstatě není původním druhem ryby pocházející z naší země. Původní druh je ze střední Asie. Jeho rozšíření však proběhlo po celé Evropě. Je to například Aralské jezero a úmoří Kapského moře. Je pravdou, že kapr obecný se nachází dokonce i v Austrálii. Jeho výskyt je mimochodem v evropských veletocích, jakými jsou Don, Volha a Dunaj.
Jak se kapr rozmnožuje?
Na hojné zastoupení kapra má pochopitelně vliv i jeho rozmnožování. To probíhá na jaře. Kapr se tře v mělkých vodách. Samice pak dokáží vypustit miliony jiker v rámci tohoto třecího období. Ostatně, ve stejném období se do rozmnožování pouští i jeden z nejznámějších českých vodních dravců, kterým je štika obecná.
V okamžiku, kdy kapr naklade jikry, v průběhu následujících čtyř dnů se z nich stávají larvy a vzniká nový život.
Publikováno: 31. 07. 2020
Kategorie: rybaření