Kam na ryby v Praze? Tipy na nejlepší rybářské revíry
Vltava v Praze: Královna rybářských revírů
Vltava protékající srdcem Prahy není jen dominantou panoramatu, ale i překvapivě bohatým rybářským revírem. Řeka se pyšní čistší vodou než v minulosti, což umožňuje život pestré škále ryb. Mezi běžné úlovky patří cejni, kapři, štiky a candáti. Nechybí ani dravé druhy jako sumec či bolen, které lákají sportovní rybáře. Rybolov v centru Prahy je tak nevšedním zážitkem s impozantní kulisou historických památek. Pro rybáře je Vltava výzvou i místem odpočinku od ruchu velkoměsta.
Polabí: Rybářský ráj na dosah ruky
Pro milovníky rybaření je Polabí doslova zaslíbenou zemí. Meandrující Labe se spoustou slepých ramen, tůní a rybníků nabízí ideální podmínky pro mnoho druhů ryb. Kapři, štiky, candáti, sumci, cejni – to je jen malý výčet druhů, které zde můžete ulovit. Polabí je také domovem mnoha rybářských svazů a sdružení, která se starají o zarybňování a udržování rybářských revírů. Díky tomu si zde na své přijdou jak zkušení rybáři, tak i úplní začátečníci. Ať už se rozhodnete pro lov z lodě, nebo z břehu, nezapomeňte si předem opatřit povolenku k rybolovu.
Prokopské a Dalejské údolí: Rybaření v přírodě
Prokopské a Dalejské údolí sice nabízejí krásnou přírodu a klid od ruchu města, ale co se týče rybaření, tady si moc neužijete. Obě údolí jsou chráněná území a rybolov je tu přísně zakázán. Pokud byste si chtěli zachytat, budete muset vyrazit jinam. Naštěstí v okolí Prahy existuje spousta rybníků a řek, kde si rybářskou sezónu užijete naplno.
Hostivařská přehrada: Kapři a dravci čekají
Hostivařská přehrada je oblíbeným místem pro rybáře z Prahy a okolí. V jejích vodách se prohání celá řada druhů ryb, mezi nimiž nechybí ani kapři a dravci. Právě na ně se zaměřuje řada rybářů, kteří si sem chodí pro adrenalinové zážitky a chutný úlovek. Kapři v Hostivařské přehradě dosahují úctyhodných rozměrů a jejich zdolání vyžaduje značnou dávku trpělivosti a rybářského umu. Mezi dravci dominují štiky, candáti a okouni. Rybolov na Hostivařské přehradě se řídí rybářským řádem a je nutné vlastnit povolenku.
Motolský potok: Pstruhový revír v metropoli
Motolský potok, schovaný v zeleni motolského údolí, je pro mnohé překvapivě pstruhovým revírem. Ačkoliv protéká rušnou metropolí, daří se mu udržet si čistotu a poskytovat domov pstruhům obecným i duhovým. Rybolov je zde povolen na povolenku a řídí se přísnými pravidly, aby byla zachována křehká rovnováha tohoto jedinečného ekosystému. Kromě pstruhů zde žijí i další druhy ryb, obojživelníků a ptáků, což z Motolského potoka dělá oázu klidu a biodiverzity uprostřed města.
Rokytka: Malý, ale šikovný revír
Rokytka sice nepatří mezi nejrozlehlejší pražské toky, ale rozhodně se nenechá zahanbit pestrostí rybích druhů, které v ní nacházejí domov. Od pramene v polích až po ústí do Vltavy se klikatí Rokytka malebnou krajinou a nabízí útočiště kaprům, cejnům, štikám i okounům. Právě díky své menší velikosti je Rokytka ideálním revírem pro začínající rybáře, kteří se zde mohou v klidu seznámit s technikami lovu a užít si klidnou atmosféru. Zkušenější rybáře zase láká na možnost ulovení trofejních exemplářů, které se v jejích vodách skrývají. Ať už patříte k začátečníkům, nebo ostříleným rybářům, Rokytka vám nabídne nezapomenutelné chvíle u vody.
Povolenky a pravidla: Nezapomeňte na formality
Ať už se chystáte na ryby, sbírat houby nebo stavět stan, vždy si ověřte platná pravidla a potřebná povolení. Každá aktivita má svá specifika a neznalost zákona neomlouvá. Informace o rybářských lístcích a povolenках k lovu najdete na stránkách Českého rybářského svazu. Pro sběr lesních plodů a hub se informujte o pravidlech v konkrétním revíru, některé oblasti mohou mít omezení. A pro kempování a stanování si ověřte, zda je v dané lokalitě povoleno a zda nepotřebujete speciální povolení od vlastníka pozemku. Dodržováním pravidel a získáním potřebných povolení předejdete nepříjemným překvapením a pokutám.
Publikováno: 04. 06. 2024
Kategorie: rybaření