Dva pruty u vody? Od kdy a kde na to?

Legislativní rámec rybolovu

V České republice upravuje pravidla rybolovu s více pruty zákon o rybářství. Konkrétně se jedná o vyhlášku č. 197/2004 Sb., o rybářství, ve znění pozdějších předpisů. Tato vyhláška stanovuje, že lovit na dva pruty je možné pouze s platnou povolenkou k lovu a zároveň s platnou povolenkou k lovu ryb na udici s více návazci. Povolenka k lovu ryb na udici s více návazci se vydává na základě složení zkoušky z rybářství. Zkouška ověřuje znalosti žadatele o rybářství, rybářských řádech a ochraně ryb.

Důležité je také zmínit, že lov na dva pruty není povolen na všech revírech. Informace o tom, zda je na daném revíru lov na dva pruty povolen, naleznete v rybářském řádu daného revíru. Rybářský řád je dokument, který upravuje pravidla rybolovu na konkrétním revíru. Může obsahovat například informace o místech, kde je rybolov zakázán, o druzích ryb, které je možné lovit, a o omezeních úlovků.

Při lovu na dva pruty je důležité dbát na bezpečnost a ohleduplnost k ostatním rybářům. Pruty by měly být umístěny tak, aby nedocházelo k jejich zamotání s pruty ostatních rybářů. Zároveň je důležité sledovat oba pruty a v případě záběru na jednom z nich okamžitě reagovat.

Povolení k lovu na dva pruty

Zájem o rybolov s dvěma pruty v posledních letech roste. Než se ale na tuto techniku vrhnete, je důležité znát pravidla. V České republice je lov na dva pruty povolen pouze na revírech, kde to místní rybářský řád výslovně povoluje. Obvykle je tato možnost omezena na určité druhy ryb a období. Informace o tom, kde a kdy je lov na dva pruty povolen, najdete v Rybářském řádu příslušné územní organizace Českého rybářského svazu, která revír spravuje.

Držitelé prvního rybářského lístku si musí dávat pozor, protože lov na dva pruty pro ně nebývá povolen. Stejně jako u klasického rybolovu i zde platí, že rybář musí mít u sebe platný rybářský lístek a povolenku k lovu. Při lovu na dva pruty je nutné věnovat zvýšenou pozornost okolí a dbát na bezpečnost. Dva pruty znamenají větší plochu, kterou je potřeba hlídat, a proto je důležité vybrat si takové místo, kde nehrozí zamotání vlasců s jinými rybáři.

Podmínky pro rybolov s dvěma pruty

Rybaření s dvěma pruty je v České republice povoleno, ale jen za určitých podmínek. Nejdůležitější je vlastnit povolenku k lovu na dva pruty. Tuto povolenku si nemůžete jen tak koupit – je součástí některých územních povolenek. Před nákupem územní povolenky si proto vždy pečlivě prostudujte její podmínky, abyste se ujistili, že lov na dva pruty umožňuje.

I s povolenkou v kapse ale musíte dodržovat pravidla. Na dva pruty smíte chytat jen v některých revírech a jen v určitých obdobích roku. Informace o tom, kde a kdy je lov na dva pruty povolen, najdete v Rybářském řádu dané oblasti. Při lovu na dva pruty je důležité mít obě udice neustále pod dohledem. Nesmíte je nechat bez dozoru, a to ani na krátkou chvíli. Obě udice musí být umístěny tak, aby nedošlo k jejich zamotání. V případě záběru na jedné udici musíte okamžitě reagovat a druhou udici vytáhnout z vody.

Vodní plochy s povoleným lovem na dva pruty

Rybářská sezóna je v plném proudu a mnozí z nás si kladou otázku: Kde si můžu zachytat na dva pruty? Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Možnost lovu na dva pruty se řídí rybářským řádem a liší se na jednotlivých revírech. Informace o tom, zda je na dané vodní ploše lov na dva pruty povolen, najdete v Rybářském řádu příslušné územní organizace. Obvykle je tato informace uvedena v kapitole o lovných mírách a způsobech lovu.

A od kdy si můžeme užít rybaření s dvěma pruty? Zákon obecně nestanovuje konkrétní datum. Většinou je lov na dva pruty povolen po celou sezónu, ale vždy je nutné ověřit si specifické podmínky v daném rybářském revíru. Některé revíry mohou mít omezení, například zákaz lovu na dva pruty v době hájení určitých druhů ryb.

A co je potřeba dodržovat při lovu na dva pruty? Pravidla jsou jednoduchá, ale důležitá. Obě udice musí být umístěny tak, aby je měl rybář neustále pod kontrolou. To znamená, že by neměly být od sebe příliš vzdálené a rybář by na ně měl dobře vidět. Dále je nutné dodržovat všechny ostatní ustanovení rybářského řádu, jako jsou například limity úlovků a zákazy lovu v určitých oblastech.

Omezení pro lov na dva pruty

V České republice je lov na dva pruty povolen pouze na vybraných revírech a za dodržení specifických podmínek. Než se vydáte k vodě s vidinou dvojnásobného úlovku, je nezbytné se seznámit s pravidly, která lov na dva pruty upravují.

Především je nutné vlastnit platný rybářský lístek a povolenku k lovu na daném revíru. Dále je nutné ověřit si v rybářském řádu daného revíru, zda je na něm lov na dva pruty povolen. Obvykle je tato informace uvedena v sekci "Způsob lovu" nebo "Omezení lovu".

Rybář lovící na dva pruty musí mít obě udice pod neustálým dohledem a musí být schopen s nimi kdykoli manipulovat. To znamená, že udice musí být umístěny v držácích a rybář musí být v jejich bezprostřední blízkosti. Není dovoleno nechat udice bez dozoru například během svačiny nebo odchodu na toaletu.

Dále je důležité dbát na to, aby lov na dva pruty neomezoval ostatní rybáře. Vzdálenost mezi rybáři lovícími na dva pruty by měla být minimálně 5 metrů.

Dodržování těchto pravidel je důležité pro ochranu rybích populací a pro zajištění férového a sportovního rybolovu pro všechny.

Povinné vybavení pro lov na dva pruty

Lov na dva pruty, neboli přívlač se dvěma pruty, je v České republice povolen od roku 2010. Nejedná se však o volnou záležitost, ale o možnost, kterou si musí rybář řádně "zasloužit". Základní podmínkou je vlastnictví rybářského lístku a povolenky k lovu ryb na revíru, kde chceme na dva pruty lovit. Dalším krokem je složení zkoušky z rybářského řádu, která ověří znalosti rybáře o pravidlech lovu a ochraně ryb. Teprve po splnění těchto podmínek si může rybář zažádat o zvláštní "Povolení k lovu ryb na dva pruty", které vydává místně příslušný územní svaz.

Samotný lov na dva pruty pak podléhá dalším pravidlům. Rybář musí mít oba pruty neustále pod kontrolou a v dohledu. Vzdálenost mezi pruty nesmí přesáhnout 2 metry. Zároveň je zakázáno používat k lovu na dva pruty některé metody lovu, jako je například lov na bójku nebo lov na plavanou s živou nebo mrtvou rybkou.

Je důležité si uvědomit, že lov na dva pruty s sebou nese i větší zodpovědnost. Rybář musí být schopen zvládnout souboj se dvěma rybami najednou a minimalizovat tak stres a případné zranění ryb. Dodržování výše uvedených pravidel je proto nezbytné pro ochranu ryb a zachování sportovního charakteru rybolovu.

Bezpečnostní aspekty lovu na dva pruty

Lov na dva pruty, ačkoliv lákavý, s sebou nese zvýšenou zodpovědnost. Než nahodíte obě udice, je nezbytné znát pravidla a dbát na bezpečnost. V České republice je lov na dva pruty povolen pouze na revírech, kde to rybářský řád výslovně povoluje. Informace o tom, zda je lov na dva pruty povolen, naleznete v Rybářském řádu daného územního svazu, popřípadě se informujte u hospodáře revíru. Důležitým aspektem je i samotná manipulace se dvěma pruty. Při zdolávání ryby na jednom prutu je nutné mít druhý prut bezpečně odložený, aby nedošlo k jeho pádu do vody nebo poškození. Nezapomínejte, že lov na dva pruty vyžaduje zvýšenou pozornost a ohleduplnost vůči okolí. Dodržováním pravidel a zásad bezpečného rybolovu přispějete k ochraně rybích populací a k příjemnému zážitku z rybaření pro všechny zúčastněné.

Etika a ohleduplnost při lovu na dva pruty

Lov na dva pruty, povolený na mnoha revírech v České republice, s sebou přináší nejen výhody, ale i zodpovědnost. Než nahodíte obě udice, je nezbytné se seznámit s pravidly a etikou lovu na dva pruty.

V první řadě je nutné si ověřit, zda je lov na dva pruty na daném revíru povolen. Informace o tom naleznete v rybářském řádu dané oblasti. Obvykle je lov na dva pruty povolen pouze držitelům rybářského lístku s povolenkou k lovu na udici a s platnou sumářovou známkou. Dále je důležité dodržovat stanovený počet prutů a háčků.

Etika lovu na dva pruty spočívá především v ohleduplnosti k ostatním rybářům a k rybám samotným. Při lovu na dva pruty je důležité zvolit si takové místo, kde nebudete omezovat ostatní rybáře. Zároveň je nutné mít obě udice neustále pod kontrolou, aby nedošlo k zamotání vlasců nebo k poškození ryb. V neposlední řadě je důležité dodržovat zásady šetrného zacházení s rybami.

Doporučení pro začínající rybáře s dvěma pruty

Začít rybařit s dvěma pruty může být vzrušující, ale je důležité znát pravidla. V České republice smíte chytat na dva pruty pouze s platnou povolenkou k lovu a povolenkou k lovu ryb udicí na dva pruty. Tuto povolenku si můžete zakoupit u většiny rybářských svazů. Nezapomeňte, že lov na dva pruty není povolený na všech revírech. Před zahájením rybolovu si proto vždy pečlivě prostudujte rybářský řád daného revíru.

Při rybolovu s dvěma pruty je důležité dodržovat určitá pravidla. Obě udice musí být umístěny tak, aby na ně rybář dobře viděl a mohl na ně snadno dosáhnout. Zároveň by udice neměly překážet ostatním rybářům. Důležité je také mít obě udice pod neustálým dohledem. Není nic horšího, než když se vám jedna udice zamotá do druhé nebo, co hůř, chytíte rybu a nemůžete se k ní dostat.

Než se pustíte do lovu s dvěma pruty, je dobré si to nejdříve vyzkoušet na klidném místě. Naučte se, jak správně nahazovat a zdolávat ryby s oběma pruty. Až si budete jistí, můžete se s klidem vydat k vodě a užít si rybolov naplno.

Sankce za porušení pravidel lovu na dva pruty

V České republice je lov ryb na dva pruty povolen pouze na vybraných revírech a za dodržení specifických podmínek. Rybář musí být držitelem platného rybářského lístku a povolenky k lovu na dva pruty pro daný revír. Tato povolenka bývá zpoplatněna a vydávána místně příslušným rybářským svazem.

Pravidla pro rybolov s dvěma pruty se mohou lišit v závislosti na konkrétním revíru. Obecně platí, že rybář musí mít obě udice pod neustálým dohledem a v dosahu, aby mohl včas reagovat na záběr. Dále je často omezen počet návazců na každé udici, obvykle na jeden.

Nedodržení pravidel pro lov na dva pruty je klasifikováno jako přestupek a rybářské stráži hrozí pokuta. Výše pokuty se odvíjí od závažnosti přestupku a může dosahovat až několika tisíc korun. V případě opakovaného porušování pravidel může rybářská stráž přistoupit i k odebrání rybářského lístku.

Než se tedy vydáte k vodě s vidinou lovu na dva pruty, důkladně se seznamte s rybářským řádem daného revíru a ujistěte se, že splňujete všechny podmínky pro tento typ rybolovu.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: rybaření