Dobrodružství u vody: Jak vybrat ty nejlepší dětské pruty na ryby

Dětské Pruty Na Ryby

Výběr prvního prutu

Výběr prvního rybářského prutu může být pro začátečníka matoucí. Existuje mnoho typů prutů určených pro různé techniky lovu a druhy ryb. Nejdůležitější je zvážit, na jaký druh ryb se chcete zaměřit a kde budete nejčastěji chytat. Pro lov menších ryb v rybnících a řekách postačí teleskopický prut o délce 2,5 - 3 metry. Pro lov dravců na přívlač zvolte prut s označením "spinning" o délce kolem 2,7 metru. Důležitým parametrem je i vrhací zátěž prutu, která udává, jak těžké nástrahy můžete s prutem bezpečně nahazovat. Pro začátek volte prut s nižší vrhací zátěží, například 10-30 gramů. Nezapomeňte, že k prutu budete potřebovat i naviják, vlasec a další rybářské vybavení.

Typy dětských prutů

Dětské pruty se liší podle věku a zkušeností malých rybářů. Pro úplné začátečníky jsou ideální teleskopické pruty, které jsou krátké, lehké a snadno se s nimi manipuluje. Pro starší děti, které už mají s rybařením nějaké zkušenosti, jsou vhodné pruty s navijákem. Ty jim umožní nahazovat do větší vzdálenosti a lovit i větší ryby. Pro děti, které se chtějí věnovat přívlači, existují speciální přívlačové pruty, které jsou lehké a citlivé, aby dokázaly detekovat i jemné záběry. Při výběru dětského prutu je důležité zohlednit i jeho délku a hmotnost. Prut by měl být dostatečně dlouhý, aby s ním dítě mohlo pohodlně manipulovat, ale zároveň ne příliš těžký, aby ho neunavoval.

Délka a akce prutu

Délka prutu je klíčová pro nahazování a prezentaci nástrahy. Kratší pruty (pod 2 metry) jsou ideální pro lov v úzkých prostorech a vyžadují menší silu při nahazování. Delší pruty (nad 2,7 metru) umožňují delší hody a lepší kontrolu nad nástrahou na větší vzdálenost. Akce prutu popisuje, jak moc se prut ohýbá pod tlakem. Rychlá akce znamená, že se ohýbá pouze špička, zatímco pomalá akce znamená, že se ohýbá celý blank. Rychlá akce je vhodná pro lov s umělými nástrahami a silnějšími vlasci, zatímco pomalá akce je vhodná pro lov s jemnějšími technikami a tenčími vlasci. Výběr správné délky a akce prutu závisí na preferencích rybáře, cílové rybě a podmínkách lovu.

Pro malé rybáře je důležité vybrat správný naviják a vlasec. Dětské rybářské pruty jsou menší a lehčí než ty pro dospělé, proto je potřeba k nim sladit i zbytek výbavy. Ideální je naviják s jednoduchým ovládáním, plynulým chodem a brzdou, kterou dítě snadno nastaví. Vlasec by měl být tenčí a jemnější, aby se s ním lépe manipulovalo a zvládl i menší úlovek. Dobrou volbou je vlasec o průměru 0,18-0,20 mm. Nezapomeňte také na vhodné doplňky, jako jsou háčky, olůvka a splávky, které by měly být přizpůsobeny věku a schopnostem dítěte. S vhodným vybavením bude rybaření pro děti zábavou a radostí.

Bezpečnost u vody s dětmi

Voda láká malé dobrodruhy jako magnet, ale skrývá i svá úskalí. Bezpečnost u vody s dětmi by měla být vždy na prvním místě. Nikdy nenechávejte děti u vody bez dozoru, a to ani na chvilku. Dítě se může utopit i v mělké vodě během několika sekund. Důležité je vybírat vhodná a bezpečná koupací místa s pozvolným vstupem do vody. Nezapomeňte dětem pořídit kvalitní plavecké pomůcky, jako jsou rukávky, vesta nebo kruh. Před vstupem do vody se s dětmi vždy zahřejte a po koupání je důkladně osušte. Nepodceňujte ani sílu slunce a chraňte děti opalovacím krémem s vysokým faktorem, pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi.

Rybářské techniky pro začátečníky

Začít s rybařením může být jednodušší, než si myslíte. Mezi základní techniky patří lov na plavanou a lov na položenou. Lov na plavanou je ideální pro začátečníky, protože nevyžaduje drahé vybavení. Stačí vám základní rybářský prut, splávek, olůvko, háček a návnada jako například kukuřice nebo žížaly. Principem je nahodit nástrahu s lehkým splávkem na hladinu a čekat, až ryba zabere. Lov na položenou je zase vhodný pro lov ryb u dna. Používá se těžší olůvko, které udrží nástrahu na dně. Návnadou můžou být rousnice, červy nebo pelety. Důležité je zvolit správnou montáž a techniku nahazování. Nezapomeňte, že k rybaření potřebujete rybářský lístek a dodržovat rybářský řád.

Tipy pro první rybářský výlet s dětmi

První rybářský výlet s dětmi? Žádný stres! Zvolte si menší rybník s dobrou obsádkou, ať je o zábavu postaráno. Dětem postačí jednoduchý prut a splávek – žádné složitosti. Nezapomeňte na krmení pro ryby a červy, ty malé rybáře vždycky baví. Ať už něco chytíte, nebo ne, připravte si svačinu a pití. Děti ocení pauzu na limonádu a sušenky. Nejdůležitější je trpělivost a dobrá nálada. I když ryby neberou, užijte si společný čas v přírodě.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: bohumilhrabal

Tagy: dětské pruty na ryby