Barevné akvarijní rybičky: Které druhy rozzáří vaše akvárium?

Barevné Akvarijní Rybičky

Živorodky: Nenáročné a oblíbené

Živorodky patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky vůbec. Jejich chov zvládne i začátečník a krása jejich barev a tvarů potěší každého akvaristu. Mezi živorodky patří mnoho druhů a barevných forem, takže si vybere opravdu každý.

Mezi nejznámější a nejméně náročné druhy patří paví očka. Samečci paví oček se pyšní nádherně zbarvenými ocasními ploutvemi, které připomínají paví ocas. Samičky jsou méně výrazné, ale i tak velmi elegantní. Paví očka jsou nenáročná na složení vody a potravu.

Dalším oblíbeným druhem jsou mečovky. Samci mečovek mají prodloužený spodní okraj ocasní ploutve, který připomíná meč. I mečovky se vyskytují v mnoha barevných variantách. Jsou mírumilovné a hodí se do společenských akvárií.

Platy jsou další skupinou živorodek, které se těší velké oblibě. Platy jsou o něco větší než paví očka a mečovky a vyznačují se robustnějším tělem. I platy se vyskytují v mnoha barevných formách.

Pro začátečníky je důležité vybrat si nenáročné druhy a zajistit jim vhodné podmínky v akváriu. Živorodky preferují teplotu vody kolem 24-26 °C a mírně zásadité pH. Důležitá je i filtrace a pravidelná výměna vody.

Tetry: Barevné hejno do akvária

Tetry patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky a není se čemu divit. Jejich pestré barvy a rozmanitost druhů z nich dělají perfektní volbu pro začátečníky i zkušené akvaristy. Mezi nejoblíbenější druhy patří neonka obecná s typickým modrým a červeným pruhem, neonka červená s výrazným červeným zbarvením a tetra císařská s elegantní tmavě modrou a fialovou kresbou. Pro menší akvária jsou vhodné drobnější druhy, jako je neonka modrá s krásným neonovým efektem nebo tetra měděná s měňavým oranžovo-červeným zbarvením. Naopak pro větší nádrže se hodí větší a aktivnější druhy, například tetra černá s elegantním černým tělem a červenými ploutvemi nebo tetra krvavá s výrazným červeným zbarvením.

Při výběru tetr do akvária je důležité zohlednit jejich potřeby. Většina druhů preferuje mírně kyselou a měkkou vodu s dostatkem rostlin a úkrytů. Tetry jsou společenské ryby, proto je vhodné je chovat ve skupince alespoň 6 jedinců. V akváriu se dobře snášejí s jinými mírumilovnými druhy ryb podobné velikosti. Pravidelná údržba akvária, kvalitní strava a dostatek prostoru zajistí, že vaše tetry budou zdravé a plné života. Díky jejich pestrým barvám a aktivnímu chování se vaše akvárium stane fascinujícím kouskem přírody přímo u vás doma.

Cichlidy: Majestátní krásky s charakterem

Cichlidy si právem vysloužily přízvisko „královny akvárií“. Barevná škála cichlid bere dech – od zářivě žluté přes sytě červenou až po nebesky modrou. Mezi oblíbené druhy pro začátečníky patří například cichlidka Ramirezova (Mikrogeophagus ramirezi) s červeným bříškem a modrými tečkami. Naopak zkušenější akvaristé by mohli zkusit chov teritoriálních druhů, jako je cichlida tlamovcová (Pseudotropheus demasoni) s modrým tělem a černými pruhy. Pro menší akvária se hodí menší druhy, například cichlidka trpasličí (Apistogramma agassizii), která dorůstá maximálně 8 cm. Větší druhy, jako je cichlida pavočí (Aulonocara nyassae), vyžadují prostornější nádrže s dostatkem úkrytů. Při výběru cichlid do akvária je důležité zohlednit jejich velikost, chování a nároky na prostředí. S trochou péče a pozornosti vám tyto krásky budou dělat radost dlouhá léta.

barevné akvarijní rybičky

Bojovnice: Samotáři s pestrými ploutvemi

Bojovnice, známé také jako betta splendens, si právem vysloužily přezdívku "králové akvárií". Samci okouzlují svými nádherně splývavými ploutvemi, které hrají všemi barvami. Od sytě červené, přes zářivě modrou až po tajemnou černou, výběr je opravdu pestrý. Ačkoliv jsou bojovnice proslulé svou teritorialitou, neznamená to, že by v akváriu musely být samy. Společnost jim mohou dělat mírumilovné druhy ryb, které jim nebudou ubližovat ani okusovat jejich ploutve. Mezi vhodné spolubydlící patří například neonky, razbory, pancéřníčci nebo drobní sumečci. Důležité je vybrat dostatečně prostorné akvárium s dostatkem úkrytů pro všechny ryby. Bojovnice preferují klidnější vodu s mírným proudem a spoustou rostlin, které jim poskytnou útočiště. Pokud se rozhodnete pro chov bojovnic, nezapomeňte na pravidelnou údržbu akvária a kvalitní krmivo.

Barevný rej pestrobarevných rybek v akváriu je jako živoucí obraz, který nám do domovů přináší kousek podvodní krásy a harmonie. Při výběru vhodných druhů je však třeba dbát na jejich specifické potřeby a nároky, abychom jim zajistili zdravý a spokojený život.

Eliška Procházková

Razbory: Elegantní plavci do hejna

Razbory patří mezi drobnější kaprovitou rybu, která okouzlí nejednoho akvaristu. Pocházejí z jihovýchodní Asie a vynikají aktivním chováním a pestrým zbarvením. Díky své mírumilovné povaze se hodí do společenských akvárií, kde se nejlépe cítí v početnějším hejnu alespoň 6 jedinců. Mezi oblíbené druhy patří Razbora klínoskrá, která je známá svým výrazným klínovitým černým pruhem na boku těla. Dorůstá do délky 4 cm a má ráda hustě zarostlá akvária s tmavším dnem. Dalším oblíbeným druhem je Razbora bornejská, která zaujme svými zářivě oranžovými ploutvičkami a délkou těla až 5 cm. Pro chov v akváriu je ideální Razbora harlekýn, která dosahuje velikosti 5 cm a je charakteristická svým oranžovým tělem s trojúhelníkovitou černou skvrnou. Vyniká svou aktivitou a hravostí, proto je vhodné chovat ji ve větším akváriu s dostatočným prostorem pro plavání. Pro začátečníky je ideální volbou nenáročná Razbora žhavá, která dorůstá do 2 cm a je vhodná i do menších nádrží. Její zářivě oranžová barva rozzáří každé akvárium.

barevné akvarijní rybičky

Pancéřníčci: Odolní a mírumilovní

Pancéřníčci jsou skupinou fascinujících ryb, které si získaly oblibu mezi akvaristy po celém světě. Jejich popularita pramení z jejich neobvyklého vzhledu, odolnosti a mírumilovné povahy. Tito drobní tvorečci, pocházející z Jižní Ameriky, se vyznačují kostěnými destičkami, které jim pokrývají tělo a chrání je před predátory. Díky tomuto "brnění" získali své jméno - pancéřníčci.

Druh rybičky Velikost (cm) Náročnost chovu Společenská snášenlivost
Neonka červená 4 Nenáročná Vhodná do společenských akvárií
Bojovnice pestrá 7 Náročnější, samečci nesnáší konkurenci Samci se nesnáší, samice lze chovat ve skupině
Mečovka zelená 10 Nenáročná Vhodná do společenských akvárií

V akváriích se nejčastěji setkáváme s druhy, jako je pancéřníček kropenatý (Corydoras paleatus), pancéřníček panda (Corydoras panda) nebo pancéřníček zelený (Corydoras aeneus). Tyto druhy dorůstají do velikosti 5-8 cm a jsou vhodné i do menších akvárií. Pro jejich chov je důležité zajistit jim dostatek úkrytů, písčité dno a klidnější proudění vody.

Pancéřníčci jsou společenští tvorové a nejlépe se cítí ve skupině alespoň 5-6 jedinců. V akváriu se s oblibou prohrabávají v substrátu a hledají zbytky potravy, čímž přispívají k čistotě dna. Jsou to všežravci a přijímají jak suchou, tak i mraženou potravu.

Pro začínající akvaristy jsou pancéřníčci ideální volbou. Jsou nenároční na chov, odolní vůči chorobám a jejich pozorování přináší spoustu radosti.

Sumci: Užiteční pomocníci v akváriu

Sumci jsou často opomíjenou, ale velmi užitečnou součástí akvária. Nejenže dodávají podvodnímu světu na zajímavosti svým netradičním vzhledem, ale fungují také jako přirození čističi. Prohrabávají dno, zbavují ho zbytků potravy a odumřelých částí rostlin, čímž pomáhají udržovat čistotu a zdravé prostředí pro ostatní obyvatele akvária.

barevné akvarijní rybičky

Při výběru sumců do akvária s barevnými rybičkami je důležité zohlednit jejich kompatibilitu. Některé druhy sumců, jako například krunýřovec skvrnitý (Ancistrus sp.), jsou mírumilovné a hodí se k většině menších ryb. Naopak sumec žraločí (Pangasianodon hypophthalmus), ačkoliv se prodává jako akvarijní rybka, dorůstá značné velikosti a pro společné akvárium se nehodí.

Mezi oblíbené a vhodné druhy barevných rybiček, které se snášejí s některými druhy sumců, patří například neonky (Paracheirodon innesi), tetry (např. Hyphessobrycon amandae), razbory (např. Boraras brigittae) nebo menší druhy dánie (např. Danio margaritatus). Tyto rybky preferují podobné podmínky jako zmínění sumci a společně vytváří harmonický a pestrý ekosystém.

Dania pruhovaná: Nenáročná rybka pro začátečníky

Danio pruhovaná je skvělou volbou pro začínající akvaristy. Tyto malé, aktivní rybky pocházející z jižní Asie jsou nenáročné na chov a odolné vůči chorobám. Jejich atraktivní pruhované zbarvení, které jim dalo i jméno, oživí každé akvárium. Danio pruhované jsou společenské ryby a nejlépe se cítí ve skupince alespoň 5-6 jedinců. Pro jejich chov postačí menší akvárium o objemu okolo 60 litrů s dostatkem volného prostoru pro plavání.

Kromě dania pruhovaného existuje mnoho dalších druhů barevných rybek vhodných do akvária. Mezi oblíbené patří například neonky, tetry, razbory, parmičky a živorodky. Při výběru rybek do akvária je důležité zohlednit jejich velikost, chování a nároky na prostředí. Některé druhy ryb jsou mírumilovné a vhodné do společenských akvárií, zatímco jiné mohou být agresivní a vyžadují samostatnou nádrž. Před pořízením rybek je důležité se informovat o jejich specifických potřebách a zajistit jim vhodné podmínky pro život.

Skaláry: Elegantní diskovité ryby

Skaláry, s jejich nezaměnitelným diskovitým tvarem těla a dlouhými, splývavými ploutvemi, patří k nejoblíbenějším akvarijním rybám. Pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z povodí řek Amazonky, Orinoka a Rio Negro. V přírodě se vyskytují v klidnějších vodách s hustou vegetací, která jim poskytuje úkryt. Pro chov v akváriu je důležité vybrat dostatečně prostornou nádrž, jelikož skaláry dorůstají velikosti až 15 cm. Minimální velikost akvária pro pár skalárů je 100 litrů, ale ideální je 200 litrů a více. Větší nádrž jim poskytne dostatek prostoru pro plavání a zamezí stresu. Skaláry preferují teplejší vodu o teplotě 24-28 °C a mírně kyselé až neutrální pH (6,5-7,5).

barevné akvarijní rybičky

Co se týče spolubydlících, skaláry jsou mírumilovné ryby, které se hodí do společenských akvárií s jinými klidnými druhy. Vyhněte se však chovu s agresivními nebo příliš malými rybami, které by mohly být skaláry považovány za kořist. Mezi vhodné spolubydlící patří například tetry, razbory, pancéřníčci nebo menší druhy cichlid. Skaláry jsou všežravé ryby a jejich jídelníček by měl zahrnovat jak rostlinnou, tak živočišnou složku. Vhodným krmivem jsou vločky, granule, mražené nebo živé krmivo (např. patentky, artemie).

Barevné varianty skalárů jsou vskutku rozmanité. Díky šlechtění existuje nepřeberné množství barevných forem a vzorů. Mezi nejoblíbenější patří skaláry zlaté, černé, mramorované, diamantové nebo koi. Při výběru skalárů do akvária se řiďte nejen jejich vzhledem, ale také jejich temperamentem a zdravím.

Neonky: Malé, ale zářivé rybky do hejna

Neonky jsou jako barevné drahokamy rozzářící vaše akvárium. Tyto drobné rybky, dorůstající maximálně 4 cm, okouzlí každého svým nezaměnitelným neonovým pruhem táhnoucím se po stranách těla. Pro akvárium jsou ideální volbou, jelikož se jedná o mírumilovné a hejnové rybky, které se nejlépe cítí ve skupince alespoň 6 jedinců. Čím více neonek v akváriu budete mít, tím lépe vynikne jejich krása a synchronizované pohyby.

Mezi nejoblíbenější druhy patří neonka obecná s typickým červeným a modrým pruhem, neonka červená s výrazným červeným zbarvením a neonka černá s kontrastním černým pruhem na stříbrném těle. Pro začátečníky je ideální volbou neonka obecná, která je nenáročná na chov a odolná vůči chorobám.

Při výběru spolubydlících pro neonky se vyhněte agresivním druhům, které by je mohly ohrožovat. Vhodnými společníky jsou například malé tetry, razbory, pancéřníčci nebo drobné druhy parmiček.

Mečovky: Snadno rozpoznatelné podle ocasu

Mečovky patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybičky a to především díky své nenáročnosti a krásnému zbarvení. Snadno je poznáte podle prodlouženého spodního okraje ocasní ploutve u samečků, který připomíná meč. Samice tuto ozdobu postrádají a jejich zbarvení je obvykle méně výrazné. Existuje mnoho barevných variant mečovek, od klasických červených a oranžových, přes zelené a modré, až po albíny s červenýma očima.

barevné akvarijní rybičky

Pro začínající akvaristy jsou vhodné zejména nenáročné druhy, jako jsou mečovky zelené, červené nebo Wagtail s černým ocasem. Tyto rybičky jsou poměrně odolné vůži horším podmínkám a snesou i drobné chyby v péči. Důležité je zajistit jim dostatečně prostorné akvárium s dostatkem rostlin, které jim poskytnou úkryt. Mečovky jsou mírumilovné rybičky a dobře se snášejí s jinými druhy podobné velikosti a temperamentu. Mezi vhodné spolubydlící patří například tetry, razbory, pancéřníčci nebo menší druhy parmiček.

Gupky: Oblíbené pro snadný chov

Gupky patří mezi nejoblíbenější akvarijní rybky na světě a není se čemu divit. Jejich pestrobarevné šupiny a nenáročnost na chov z nich dělají ideální volbu pro začátečníky i zkušenější akvaristy. Existuje nepřeberné množství barevných variant gupky, od klasických stříbrných a zlatých až po zářivě červené, modré, zelené a dokonce i fialové. Samci jsou obvykle pestřejší než samice a pyšní se dlouhými, splývavými ocasními ploutvemi. Pro ty, kteří touží po barevném vodním světě, jsou gupky skvělou volbou. Kromě gupky existuje mnoho dalších druhů barevných rybek vhodných do akvária. Mezi oblíbené patří neonky, jejichž zářivě modrý pruh je nepřehlédnutelný. Dále můžeme zmínit tetry, razbory, parmičky a bojovnice pesčí. Při výběru rybek do akvária je důležité zohlednit jejich velikost, chování a nároky na vodu. Některé druhy ryb jsou mírumilovné a vhodné do společenských akvárií, zatímco jiné preferují samotu nebo menší skupiny. Před pořízením rybek je důležité se informovat o jejich specifických potřebách a zajistit jim vhodné prostředí pro život.

Čichavec zakrslý: Zajímavý labyrintní druh

Čichavec zakrslý je fascinující rybka pocházející z Asie, která si získala oblibu mezi akvaristy po celém světě. Dorůstá do délky pouhých 3-4 cm, což z ní činí ideální druh i do menších akvárií. Samci jsou pestře zbarvení s výraznými červenými, modrými a zelenými odstíny, zatímco samičky jsou spíše nenápadné, šedohnědé. Čichavci zakrslí jsou labyrintní ryby, což znamená, že dokáží dýchat atmosférický kyslík. Díky tomuto unikátnímu orgánu, labyrintu, umí přežít i v méně okysličených vodách.

Pro chov čichavců zakrslých je vhodné akvárium o objemu alespoň 20 litrů s dostatkem rostlin, které jim poskytnou úkryt. Voda by měla mít teplotu 24-28 °C a neutrální pH. Čichavci jsou všežravci a přijímají jak suché, tak živé krmivo. Důležité je zajistit jim pestrou stravu, aby se předešlo zdravotním problémům.

barevné akvarijní rybičky

Samci čichavců zakrslých jsou teritoriální a mohou být agresivní vůči jiným samcům svého druhu. Proto je vhodné chovat je v páru nebo v harému s jedním samcem a několika samicemi. Při rozmnožování samec staví hnízdo z bublin na hladině, kam láká samičku k výtěru. Po nakladení jiker se o ně stará samec, dokud se nevylíhnou potěr.

Mezi oblíbené barevné varianty čichavců zakrslých patří například červená, modrá, albino, neonová nebo mramorovaná. Díky svému atraktivnímu vzhledu, nenáročnosti na chov a zajímavému chování se čichavec zakrslý řadí mezi oblíbené druhy akvarijních rybiček.

Zlatá rybka: Klasika mezi akvarijními rybami

Zlaté rybky, původem z Číny, jsou oblíbené pro svou eleganci a rozmanitost. Existuje mnoho druhů, z nichž každý má své specifické potřeby. Pro začátečníky jsou vhodné například nenáročné závojnatky s charakteristickým dvojitým ocasem. Pro zkušenější akvaristy pak přicházejí v úvahu třeba teleskopky s vypouklýma očima nebo lví hlavy s výrazným hrbolem na hlavě. Barevná škála zlatých rybek je široká, od klasické zlaté a oranžové, přes bílou a černou až po červenou a žlutou. Při výběru rybek do akvária je důležité zohlednit jejich velikost a chování. Některé druhy, jako například komety, jsou aktivnější a potřebují více prostoru pro plavání. Naopak závojnatky preferují klidnější prostředí. Důležitý je také výběr vhodných spolubydlících, jelikož ne všechny druhy ryb jsou kompatibilní. Zlaté rybky jsou společenské a nejlépe se cítí ve skupině alespoň tří jedinců.