partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
RYBÁŘSKÝ KROUŽEK ROKU: MO ČRS BOROVANY
Jan Sýkora | Děti a mládež | Komentáře

Borovany leží 17 km jihovýchodně od Českých Budějovic. V roce 1973 obec získala statut města a vodní plochy okolí Borovan jsou spjaty s pověstmi o vodnících zamilovaných i škodících. Místní organizace hospodaří na 21 km dlouhém úseku řeky Stropnice (s označením Stropnice 2). K revíru patří i 1,5ha rybník Pražan, na který jsou vydávány pouze místní povolenky.

 
Vedoucím rybářského kroužku je pan Ivan Frdlík, který je zároveň předsedou MO. Činnost rybářského kroužku startuje v září, děti rovnou míří k místní vodě, kde se učí rybařit. Jak říká Ivan: „V říjnu se už brzy stmívá, škoda každého dne, kdy nemůžeme být u vody.“
 
Za nepříznivého počasí a v zimě se děti scházejí dvakrát týdně v budově místní školy. V pondělí mají k výuce rybolovné techniky k dispozici tělocvičnu, středa patří rybářské teorii v učebně. Zkoušky Ivan provádí v souladu s RŘ.
 
Den dětí probíhá u rybníka Pražan, kde mladí rybáři loví všemi povolenými způsoby. V minulém roce deštivé počasí nikoho neodradilo, účast byla výborná.
 
A co se děje o prázdninách? Ivan Frdlík mi sdělil, že rybářský tábor sice neorganizují, ale že škola pořádá letní tábor, na který jezdí skoro všechny děti z kroužku.
 
Teď si asi říkáte, že se v Borovanech nic mimořádného nekoná a že podobných kroužků jsou u nás desítky. Máte možná pravdu…
 
Jenže vám představím Velkou cenu Borovan a také Memoriál Františka Sedláčka. Tato soutěž je zaměřena na rybolovnou techniku, terčové disciplíny v tělocvičně. Už proběhl 31. ročník a to je událost, která zasluhuje úctu. František Sedláček tehdy založil v Borovanech kroužek rybolovné techniky a ve druhé polovině ledna se každoročně setkávají závodníci z širokého okolí. Zpočátku závod probíhal v sále kulturního domu, teprve později se přesunul do tělocvičny ZŠ. Samotná soutěž probíhá ve dvou kolech v disciplínách zátěž na cíl (skish) a zátěž na přesnost (Arenberg). Každoroční účast nejméně šedesáti závodníků význam a oblibu soutěže jen podtrhuje. Družstva jsou tvořena pouze žákovskou kategorií. Děti jsou šikovné, učenlivé. Mnozí rybáři by se mohli od nich učit, jak se drží prut, jak se správně nahazuje atd.
 
Kroužek v Borovanech pracuje v nelehkých podmínkách, ale nevzdává to. A za to všem, kteří mají s rybařinou něco společného, patří náš dík.
 
JIŘÍ MAREK
vedoucí odboru mládeže Rady ČRS
FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 3/2009

Komentáře

Přidat komentář: