partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
NAPSALI JSTE NÁM
Jan Sýkora | Napsali jste nám | Komentáře
Vážený pane šéfredaktore!
 
Souhlasím s vámi i s dalšími čtenáři, kteří čas od času popisují zvěrstva, která se někdy u našich vod dějí. Osobně jsem zažil situace, kdy někteří lidé loví ryby vrhací sítí, podsekávají je trojháčky, chytají limit nelimit, ve stylu – je to candát, tak jde okamžitě do baťohu.
 
Pění se ve mně krev, když slyším rybáře, jak se chlubí třeba tím, že zOrlíku přivezl tři candátí devadesátníky. Navíc v květnu, v době tření! Prý brali mrtvou rybičku ze dna. Tito rybáři prostě v době hájení ryb loví a berou vše, co jim skočí na háček. Panebože, a to je Orlík vodou, kterou spravuje Rada ČRS!
 
Vážně se s tím nedá něco dělat?
Podobné lidi bych od vody nemilosrdně vykázal na pět let, napařil bych jim pokutu, že by zezelenali hrůzou a vůbec bych se s nimi nebavil. Možná bych je za zvláště odporné způsoby lovu posílal i za mříže. Klidně natvrdo.
 
Dost lidí jsem považoval za kamarády. Znám je léta, potkáváme se. Mnohé jsem zcela odepsal, když jsem se dozvěděl, co dělají. Prostě je nevyhledávám, odpovím jim na pozdrav, ale k vodě je s sebou neberu. A když chtějí třeba vědět, kam jedu na ryby, mlčím a kroutím hlavou. Asi už mě mají za podivína.
 
Pytláků přibývá
Bohužel, i těch s povolenkou a rybářským lístkem. Vody brakuje nejen našinec, ale i někteří naši cizokrajní spoluobčané, kteří tu jsou za prací. S ničím nedělají cavyky. Přijdou na břeh a úřadují. I s výbušninami. Nebo se starými záclonami.
 
Naši rybáři si ale hlavu také nelámou. K vodě přijede parta, borci zasednou do křesílek, vytáhnou lahve s kořalkou a užívají si. Klidně veřejně za dne u chovného rybníka, jak jsem viděl na vlastní oči. Něco už jsem viděl a zažil, takže je klidně mohu označit jako rybařící gangstery. Na ÚN Hracholusky kamarád narazil na tenatové sítě při přívlači, vEjpovicích jiný známý tahal z vody šňůry s návazci a oběšenými rybami. Slyšíme to ze všech stran, ale moc se proti tomu nedělá. Pomohla by rybářská stráž s vyššími pravomocemi, doprovázená policií. Z dědečka, který život u vody kontroluje jen proto, aby měl povolenku zadarmo, si tihle rybí vrazi nic nedělají. Když tak ho majznou po hlavě a ještě okradou. Loni jsem u vody rybářskou stráž potkal jen jednou. Známý mě ani nekontroloval, protože ví, že jsem legální rybář. A to mám takové zaměstnání, že jsem u ní několikrát týdně.
 
Mrazáky jsou plné upytlačených ryb
A možná ti samí lidé, kteří je plní, nadávají, že ve svazových vodách nic není. Dobře to píšete, milé Rybářství! Souhlasím s vámi. A dodávám: Kdybychom podobným nenechavcům mohli sekat ruce, řada z nich by si rozmyslela, co si u vody k rybám dovolí a co ne. (Kráceno.)
 
IVO NOVÁK
 

Komentáře

Přidat komentář: