partneři

Cesky Rybarsky Svaz

Přihlášení :: Registrace
DUBEN 2019
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
PRŮKOPNÍK MYŠLENKY CHYŤ A PUSŤ JE Z POHÁDKY
 
Profesionální deformace funguje spolehlivě u každého. Obuvník hodnotí kolemjdoucí podle jeho bot, dentista nahlíží do úst svých přátel častěji, než by asi chtěl a sejít se s výživovým poradcem na oběd může klidně skončit hádkou hned po objednání. U mě se tahle nechvalná vlastnost projevila jednoho rána, když si ke mně přisedla má tříletá dcera s pohádkovou knihou Zlatovláska.
 
Pravda, byl jsem zrovna v zamyšlení nad tématem svého editorialu (a samozřejmě jsem uvažoval hlavně nad kropenatými pstruhy), přesto mě samotného překvapil můj myšlenkový pochod. Když se pan Erben dostal ve vyprávění k rybářům přetahujícím se o zlatou rybku, tu mi napadlo, že statečný Jiřík byl vůbec prvním zastáncem pravidla chyť a pusť. A byl to tehdy čin navýsost chvályhodný: vždyť za zlatou rybu utratil veškeré své peníze, načež jí daroval svobodu. A to rozhodně nemohl počítat s tím, že mu později přinese zlatý prsten, který Zlatovláska ztratila. Nabízí se zajímavá paralela: i dnes někteří rybáři utrácejí velké peníze za vybavení, aby pak po zdolání ryby dali svému úlovku svobodu.
 
Přiznám se, že je mi myšlenka chyť a pusť velmi sympatická, i když vedení Českého rybářského svazu dělá nemalé vrásky – čím roste počet sportovních rybářů, kteří své úlovky pouští do vody, tím náročnější je zjistit, kolik ryb se v tom kterém revíru skutečně pohybuje. Rozhodně však nehodlám hanit ty, kdo si rybu od vody odnesou, aby si na ní později pochutnali. Mají na to svaté právo a je věc každého rybáře, jak se svým úlovkem naloží.
 
Zaujala mě myšlenka Josefa Jehličky, který ve svém článku Rybářův duben vybízí rybáře na pstruhových řekách, aby si od vody odnesli první tři mírové pstruhy a pak s lovem přestali. Vždyť i kontakt s podběrákem, nešetrné zacházení (třeba i nechtěné) a nakonec i samotné souboje s rybáři ryby vysiluje a snižuje tak šanci na jejich přežití. To platí celoročně, zejména však při zahájení a v brzkých dnech po něm, kdy se k vodě dostaví většina natěšených rybářů.
 
Muškaření a celkově lov pstruhů má ve světě rybařiny výsostné postavení a když se zahajuje pstruhařská sezona, jedná se o výjimečnou událost. Je proto samozřejmé, že i dubnové číslo našeho časopisu je plné suchých i mokrých mušek, nymf, streamerů, šňůr a vůbec všeho, co k této královské rybářské disciplíně patří. Zmiňovaný Jehlička ve svém článku přináší tipy na úspěšný lov, Samuel Piekar muškařské nadšence zavede na průzračnou rakouskou řeku a nechybí samozřejmě ani mistr muškařského prutu Martin Dvořák, který loví trofejní pstruhy na dalekém Novém Zélandě. A v čísle, které držíte v ruce, se mu podařilo ulovit jeho rekordního duháka!
 
Přeji vám podobné úlovky nejen v dubnu, ale i v dalších měsících. A kdybyste z vody vylovili zlatou rybu, pusťte ji, třeba vám za odměnu přinese zlatý prsten, až ho budete potřebovat.
 
Ondřej Cupal
 

Komentáře

Přidat komentář: