partneři

Cesky Rybarsky Svaz

Přihlášení :: Registrace
BŘEZEN 2019
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře

NEJLEPŠÍ RYBÁŘSKÝ SPOLEČNÍK

Paní Zima se už pomaličku loučí a nás může těšit, že se na rybách zase zahřejeme nejenom říznutým čajem z termosky, ale taky slunečními paprsky. A stejně jako vítáme oteplení my, těší se na ně i naši šupinatí přátelé. V teplejší vodě lépe přijímají potravu a nám vzrůstá šance na další záběr.

Zatímco v předchozím editorialu jsem se rozčiloval nad oteplováním planety, tentokrát jsem se trochu zklidnil. Hodně času (samozřejmě až když usnuly děti) jsem strávil ve svém pohodlném křesle, kterému se u nás doma říká čtecí. Jsou jisté teorie, které tvrdí, že intenzivně prožitý zážitek v duchu se vyrovná tomu skutečně prožitému. Alespoň mozek to prý příliš neodlišuje. V tom případě jsem si v poslední době užil ty nejbáječnější rybářské výpravy, jaké si lze představit. Mým společníkem byl totiž Ota Pavel. Spisovatel s rybářskou duší. Vtáhl mě do příběhu, podal mi prut a přikázal, jako by byl mým strýčkem Proškem: „Nahoď!“. A já poslechl.

Hned mě napadlo, že by nebylo špatné zavzpomínat na jeho svět stříbrných ryb, večery u ohně na břehu řeky a brzká rána, kdy dává srna svým mladým pít. Podařilo se mi získat kontakt na Otova nevlastního syna Petra, který mi poskládal do chybějící mozaiky několik dílků. Jako lékař mě upozornil třeba na to, že maniodepresivní psychózou netrpěl jenom sám Ota Pavel, ale také už jeho otec Leo. Tato nepříjemná duševní choroba Otu trápila do konce jeho bohužel příliš krátkého života. Víc podrobností naleznete v článku.

Ještě jedna milá událost se odehrála. Do redakce se s námi přišel rozloučit můj předchůdce Vladimír Urban. A neodrazil sám. Připlul s ním výstavní, krásně zbarvený sumec, z jehož tlamy čouhaly jen červené boty. „To jsem já,“ říkal dobře naladěný Vladimír. Jak sumec vypadal, si můžete prohlédnout v sekci dopisy. A pokud byste se chtěli podívat na jeho ještě další fotky, naleznete je na nedávno založené facebookové stránce Rybářství. Sledovat nás můžete nově i na Instagramu.

A jak jen to půjde, vyrazte k vodě za těmi slunečními paprsky a hladovými rybami!

Ondřej Cupal

 

Komentáře

Přidat komentář: