partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
JEDU DO KALIFORNIE, ZLATO TAM CHCI RÝŽOVAT…
Jan Sýkora | Exotika | Komentáře

Tak začíná jedna stará píseň z dob, kdy celé západní pobřeží USA ovládla zlatá horečka. Při putování po Kalifornii jsem ve vyšších nadmořských oblastech narazil na krajinu s množstvím rozlehlých jezer. Vzhledem k časové tísni jsem měl možnost prozkoumat jen jedno z nich, jezero Hemet.

 
Jezero Hemet je největší jezero v oblasti San Jacinto Mountains. Nachází se ve výšce 1320 metrů nad mořem, je asi 2,5 km dlouhé, 0,8 km široké a přes 40 metrů hluboké. Pobřeží je dlouhé přes 7 kilometrů. Jezero je zásobárnou závlahové vody pro přilehlé oblasti a není dovoleno se v něm koupat. Hlavní hráz byla dokončena v roce 1895.
 
Rybaření bez povolenky je povolené na severní straně jezera
Jednou do roka jsou do jezera nasazováni pstruzi duhoví. Během léta je největší šance na jejich ulovení okolo hráze a v hlubších úsecích poblíž koryta. Loveni jsou většinou v kanálu směřujícímu k hrázi. Současným rekordem jsou pstruh duhový o hmotnosti přes 3,5 kg a „largemouth“ okoun s hmotností blížící se 5 kg. Celá oblast je součástí San Bernardino National Forest. Podle striktních podmínek může využívat označení „nejčistší les v USA“. Jezero leží dvě hodiny jízdy od vyhlášené milionářské pouštní destinace Palm Springs. V srpnu je v Palm Sprint běžná denní teplota přes 40 stupňů Celsia, zatímco o pár desítek mil dále, právě v okolí jezer, je to veskrze příjemných 20–25 stupňů. Proto se sem na léto stěhuje velké množství obyvatel právě z Palm Springs a okolí.
 
Na táborák zapomeňte
Pokud jste zvyklí na klasické české kempy typu stan „áčko“ a táborák, tak v této oblasti a potažmo celých USA na ně zapomeňte. Provázet vás budou obrovské karavany, přívěsy a další monstra. Na každém kroku. Při vstupu do kempu přejedete zpětný pás s hroty, jak při vjezdu do kasáren. Vše je jasně dané a regulované. Během celého pobytu je nutno prezentovat se tzv. recreation pass za oknem vozu (Adventure nebo America The Beautiful Interagency Pass). Toto povolení je třeba pro vstup, pobyt i parkování a rangery (správci parku) je striktně kontrolováno a vyžadováno. Denní povolení stojí pět dolarů, roční třicet.
 
Pivo v pytlíku, nařízení pokrytců
Samotnou povolenku pro lov na celém jezeře zakoupíte v obchůdku Lake Hemet Market u vjezdu do kempu na dálnici č. 47. Na stejném místě seženete i nástrahy, rybářské vybavení a dřevo! Ano, ač to zní neuvěřitelně, všichni obyvatelé kempu si chodí dřevo na grilování spořádaně kupovat. Sice mě to notně pobavilo, ale rozhodně ne tolik, jako požadavek na předložení průkazu totožnosti při nákupu nealkoholického piva, které jsem si navíc musel vypít před obchodem a schované v papírovém sáčku. Však to znáte z amerických filmů.
 
V kempu je k dispozici i půjčovna loděk, kterou vzhledem k rozlehlosti jezera určitě doporučuji využít. Půjčovné je 30 dolarů na den. V zázemí půjčovny je i místo pro kuchání a čištění ryb. V případě, že se návštěvník rozhodne využít vlastní přivezenou loď, musí nejprve projít kontrolou. Provádí ji správce kempu. V jezeře se přemnožil jistý druh škeble, který sem byl zanesen z jiné oblasti USA právě na kýlech lodí. Podmínkou pro provoz lodi je délka přes deset stop a dodržování maximálního rychlostního limitu 10 mil za hodinu.
 
Břehy jezera jsou většinou písčité a s velkým množstvím balvanů
Podle místních je největším problémem stále se snižující hladina vody, způsobená zčásti vysokou spotřebou místních farmářů a zčásti níže položenou vodní elektrárnou. Pro rybáře je příjemné bivakování přímo na břehu. To můžete. Doba lovu je bohužel omezena do osmé hodiny večerní, což pravděpodobnost úlovku dost snižuje. Denní úlovek je omezen na pět pstruhů a pět okounků. Podle informačních tabulí jsou v jezeře i sumci a štiky.
 
Typický způsob lovu americké rodiny je rozložení kempinkového vybavení po břehu a neustále stereotypní nahazování. K tomu využívají krátké teleskopické pruty s kulovým plovátkem a zátěží. Délka náhozů nepřesahuje deset metrů. Z mého pohledu velice neefektivní a zbytečné. Přestože na nástěnce v zázemí půjčovny loděk byla spousta fotografií úspěšných rybářů (zejména s úlovky pstruhů duhových), mně i kolegům se poštěstilo ulovit pouze pár malých okounků.
 
Pokud vám však při rybaření prioritně nejde za každou cenu o dosažení rekordních úlovků a nevadí vám ani drzé veverky, které budou kromě nástrah pro ryby okusovat klidně i tkaničky od bot, jezero Hemet nabízí krásnou přírodu, klid a místo k příjemné relaxaci… Pokud ovšem, stejně jako jedna z přítomných amerických dam, nezůstanete celý den sedět v nastartovaném autě s puštěnou klimatizací a sledovat dění okolo přes čelní sklo vozu… I to je Amerika.
 
TOMÁŠ KOTERA
FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 1/2009
 

 

Komentáře

Přidat komentář: