partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
LEDEN 2018
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
Vážení čtenáři, přátelé od vody!
 
Kamarád je rybář jako poleno a navíc srdcař. Po večerech patrně (a rád) listuje v Rybářském řádu a bližších podmínkách jako student v Ottově naučném slovníku. Nedávno si mi postěžoval. Štvalo ho toho dost. Snad nejvíce skutečnost, že někdo daná pravidla u vody dodržuje přímo úzkostlivě a jiný na ně pro změnu zvysoka kašle. Mrzelo jej, že mnohdy jsou slušní rybáři popotahováni za bagatelní prohřešky, které plynou buď z nejasného výkladu toho kterého odstavce v RŘ nebo v BPVRP, popřípadě z jeho nepochopení samotným rybářem, leckdy však i členem rybářské stráže. K vodě kamarád chodí po celý rok. A protože má svobodné povolání, na ryby se dostane podle chuti – ráno, odpoledne, večer. Navíc kolem sebe rád pozoruje cvrkot, takže vidí, jak mnozí kolegové kašlou na limit úlovků, míry ryb, žádané úlovky prodávají provozovatelům privátních vod, popřípadě do restaurací. A protože tito hříšníci nebývají přistiženi, prochází jim to.
 
Souhlasil jsem s ním. Později se mi ale jeho čtyřicetiminutový monolog v hlavě trochu rozležel. Jasně, kamarád má pravdu, ale na druhou stranu – proč by měla být armáda snad 320 tisíc (v obou svazech) registrovaných rybářů vzorná? Jiná než ostatní vrstvy obyvatelstva? I chování některých rybářů bývá odrazem stavu společnosti! Podívejte se kolem sebe! Na oko jasné zločiny se soudí i dlouhou řadu let, někteří odsouzení z řad prominentů ani do basy nenastoupí, společností létají úplatky jako tryskáče na nebi. A tak bych mohl pokračovat snad až do aleluja. Řešení problémů však jednoduchá nebývají, bohužel.
 
Kamaráda v souvislosti s rybařením příšerně štvalo, že když už je někdo při kardinální nepravosti lapen a potrestán, tak se vlastně nic nestane. Tvrdí: „Leckterý borec se na odebrané papíry vykašle a do Svazu se přihlásí v jiné, leckdy i sousedící MO. A chytá vesele dál, navíc tak, jak je zvyklý. Proč neexistuje společná databáze všech členů? Hned by se vidělo, kdo a jak na tom je.“
 
Bylo by to sice pěkné a účelné, z celosvazového hlediska jde však o hudbu budoucnosti. Rybářů i organizací je zkrátka moc, stálo by to obrovský ranec peněz a podstatnou roli hraje i lidský faktor. Už vidím, jak funkcionařícímu důchodci (leckde to nikdo jiný dělat nechce, jak známo) kamsi do vísky dovezou počítač, děda sáhne za ucho, zahodí ostrouhanou tužku a vrhne se do víru elektronických sítí. Vždyť v mnoha vesnicích kvůli EET hospody zavřeli i podstatně mladší hostinští!
 
Ano, sny jsou hezká věc, ale musí být uskutečnitelné.
 
Vladimír Urban

Komentáře

Přidat komentář: