partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
ČERVENEC 2017
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
Vážení čtenáři, přátelé od vody!
 
Děti se dočkaly! Jsou prázdniny! Kdo z děvčat a kluků má štěstí a podstatnou část volna může trávit někde v přírodě, má prostě velkou kliku a ani o tom nemusí vědět. A kdo z nich se ohání s prutem a má rád vodu i ryby, tomu se vzpomínky na takové prázdniny a s nimi spojená dobrodružství z hlavy taky dlouho nevykouří. Naopak, bývají věčné! A děti si podobné zážitky zaslouží.
 
Nejen dospělí toho mají někdy v průběhu roku plné kecky. I děcka. Nároky na ně ve školách stoupají, počet vyučovacích hodin roste. S jistou dávkou nadsázky bych dokonce řekl, že školní osnovy se mění pomalu s každým ministrem, který přijde – a že jich už bylo! Jednou platí to, podruhé zase ono. Co bude platit příště, to se neví. Nedávno se řešila inkluze, pak maturity, kolem nichž je každoročně nějaký tanec a vlastně ani nevím, co ještě. Někdy mi připadne, že se i malé děti stávají rukojmími doby, nejrůznějších příkazů, nařízení, rozličných tabulek. Na jaře jsem si zkusmo střihl nějaký test z matematiky, k níž jsem nikdy neměl moc blízko. Ani se neptejte, jak jsem dopadl. Když z balkonu vidím jít děcka do základní školy, žasnu, co všechno tahají na zádech. Obrovské batohy mají narvané učením a dalšími pomůckami a ta menší musejí jít málem v předklonu, aby je brašny nepřevážily. S tím, co mají na zádech kupříkladu čtvrťáci, jsem kdysi odjížděl na týdenní čundr do Krkonoš. Více jsem toho s sebou nemíval.
 
Řada dospělých odhání své ratolesti od mobilů a tabletů aspoň v létě o prázdninách a žene je do přírody. Vídám to kolem sebe a je to jen dobře. Přesto je to mnohdy složité, protože některé děti jsou zvyklé být on-line od rána do večera. Na venkově vídám kluka, který s tabletem nebo mobilem pádí do zahradní hospody, kde je wifi a tedy i signál. Tam se připojí, něco si zahraje a pak rychle utíká domů s nadějí, že mu ten signál v přístroji nějakým zázrakem zůstane a bude si moci hrát dál. Kdeže! A tak chlapce za chvíli vidím, jak se jde znovu připojit a jak znovu pádí domů. To se opakuje několikrát denně. Zprvu je to poněkud k smíchu, když si řeknete, že kluk vlastně sportuje, ale později vám je z toho trochu šoufl , to mi věřte.
 
Mějte se červencově a všichni si dny volna pořádně užijte!
 
Vladimír Urban

Komentáře

Přidat komentář: