partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
ÚNOR 2017
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
Onehdy jsem brouzdal internetem. Když jsem vstřebal politické a společenské události, narazil jsem i na par materiálů, jejichž autoři pojednávali o barbarském zvyku, vánočním vybíjení kaprů. „Pro lidi bývá Štědrý den radostný. A pokud pro někoho není, tak ho může rozveselit skutečnost, že není kaprem,“ psali kupříkladu v Reflexu. Autor to vzal hopem. Od pohanů, závislých na Slunci a ročních cyklech, přešel k tehdejší neznalosti astronomických zákonů, až dospěl ke známé skutečnosti, že když naši předci chtěli přilákat Slunce zpět, nezbývalo jim nic jiného, než někoho rituálně obětovat. Tu nepřítele, otroka, tu jehně. S příchodem křesťanství se prý situace zlepšila, božstvům už se lidé neobětovali. A navíc, kolem slunovratu se přece narodil Ježíš Kristus, takže se Vánoce stejně slavily, ale mírumilovněji. Jenže podvědomou potřebu lidstva přinést božstvu oběť prý odskákali kapři, což je blbost. Když už, tak ryby obecně. Lidem jich prý nemuselo byt líto, protože nemají nohy. Basta.
 
Když se běží Velká pardubická, ozvou se ochránci koní. Mnozí vegetariáni a vegani nabádají lidi, aby nejedli maso, sami však často chodí v kožených botách. Jakási misska v kožichu se onehdy rozplývala nad rozkošnými zvířátky. I různá nařízení nám vbíhají do života. Sousedovi stále ještě nesmíte dát několik jitrnic a jelit ze zabijačky, ochutnat partičku. Proč? Z hygienických důvodů a taky proto, aby chovatele se svými výdobytky nemohli šmelit a šidit tak stát. S postupem času jsme stále vice regulováni. Stát za nás mysli, učí nás uvažovat, chrání nás na každém kroku a vychovává, říká co pravda je a co není. Už je na to i úřad. V některých německých školních jídelnách si děti v rámci ohledu k těm muslimským už nepochutnají ani na vepřovém řízku. Stát nám radí, kdy a co máme nakupovat, poučuje nás, co máme jíst a pít, kdo a kdy má chodit do práce a kdo ne. Zakazuje lidem kouřit i v ryze soukromých prostorách a jejich majitelům nařizuje, jaká pravidla ve svých podnicích mají stanovovat. Ač nekuřák, vadí mi to. Tak dlouho nás ten náš stát bude starostlivě hladit, až nás dočista vyhladí.
 
Ale zpět nejen k vánočním kaprům. Jejich ortodoxním ochráncům vzkazuji, že by stejně vehementně museli chránit i kuřata, křepelky, kachny, husy, prasata, krávy i býky, ovce, kozy, hmyz a vůbec všechna zvířata, která nejen člověk, co svět světem je, pojídá. A jen tak mimochodem podotýkám, že ryba bolest, na rozdíl od nehumánně zabitých teplokrevných zvířat, necítí.
 
Přeji vám krásný únor a zdravý úsudek!
 
Vladimír Urban

Komentáře

Přidat komentář: