partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
Výlov jednoho malého vesnického rybníka aneb moje zážitky
Jan Sýkora | Děti a mládež | Komentáře

Dnes začala v naší vesnici pěkná a záslužná akce – oprava malého rybníka, který pak bude sloužit jako chovný nebo jako výukový rybníček pro náš rybářský kroužek. Docela mě mrzelo, že jsem musela být ve škole a tudíž jsem o značnou část děje přišla. Ale i odpoledne bylo nač se dívat, bylo možné i přiložit ruku k dílu (jen kdyby to bahno tak nesmrdělo).

 
Napřed se musela vyčistit skoro čtyřicet let nečištěná výpusť rybníka. Můj táta s kamarády a s těžkou technikou se do toho pustili s vervou a po dvou dnech úsilí se jim to podařilo. Akce rybník mohla začít. Naštěstí voda odtékala pomalinku a tak jsme mohli postupně chytat a odvážet ryby. Nebyl to klasický výlov, protože to byl malinký rybníček se spoustou bahna a špatným přístupem. A tak jsme ryby chytali ručně do sítí a vozili do druhého rybníka, který také patří obci.
 
Když se začalo ukazovat dno, všimli jsme si divné díry kousek od břehu. Hned nás napadlo, že by tam mohl být sumec. A taky že ano! Podařilo se nám ho chytit a s ostatními rybkami vypustit do druhého rybníka. Stihli jsme ho i vyfotit (měřil přes 80 cm). Vyfotili jsme si také ostatní vylovené ryby a na našich webových stránkách (www.lednacekryb.estranky.cz) si uděláme fotogalerii. Škoda, že kromě okouna se nepodařilo chytit většího dravce. To by byla fotka! Ryby jsme stěhovali do jejich přechodného domova až do večera a ještě jsme to nestihli. Zítra se bude pokračovat, ale už beze mě - musím totiž do školy. Škoda, byla sranda, hlavně když jsme chytali toho sumce.
 
Tento výlov však nebyl můj první. V roce 2007 jsem byla pomáhat ještě v Solanech na Podrázkém rybníku. S tátou jsme tam přijeli mezi prvními. Než se začalo s výlovem ryb, tak jsme si rozdělali velký oheň a opekli si vuřty. Když všichni dojedli, tak jeden z rybářů začal vyndávat prkna z výpusti, aby mohla odtékat voda. Trvalo to docela dlouho, ale nakonec jsme se dočkali. Všichni už byli připravení a natěšení. Pak přijel nákladní vůz s přepravními bednami pro ryby a mohlo se začít. Všichni měli na sobě vysoké gumáky a začali lézt do spousty bahna se sítěmi. Malé děti, včetně mě, měly také gumáky, ale do rybníka nelezly. Byly po kolena zabořeny v bahně a lovily menší rybky, které uvízly na kraji.
 
Rybáři ryby různě třídili. Na velké, malé, ale také na dravé a nedravé. Všichni měli svou práci. Někteří byli ve vodě a podávali ryby těm na břehu, ostatní třídili ryby do přepravních beden. Jeden pán spadl do toho bahna úplně celý a jednomu se dokonce vyzula gumovka a uvízla v bahně. Ale nakonec ji vylovil a pokračoval v práci.
 
Auta ryby odvezla, my jsme se umyli v potůčku, uhasili oheň. Pak si všichni v potůčku, který pramenil hned vedle rybníka, umyli gumáky a odjeli domů. Byl to moc hezký den.
 
VERONIKA OPAVOVÁ, 13 let,
Rybářský kroužek MO ČRS
Libochovice

 

Komentáře

Přidat komentář: