partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
ČESKÝ JESETER
Jan Sýkora | Sportovní rybolov | Komentáře

PODIVNÁ RYBA S PROTÁHLÝM RYPCEM, OCASEM PŘIPOMÍNAJÍCÍM ŽRALOKA A TĚLEM, KTERÉ JE MÍSTO ŠUPIN POTAŽENO HLADKOU KŮŽÍ A KOSTĚNÝMI ŠTÍTKY. TAKOVÝ JE STRUČNÝ POPIS JESETERA SIBIŘSKÉHO, KTERÝ, AČ POCHÁZÍ Z VÝCHODNÍ ČÁSTI RUSKA, ZAČÍNÁ DOMÁCNĚT  I V ČESKÝCH VODÁCH. DO NĚKTERÝCH LOKALIT, KUPŘÍ- KLADU DO LABE, HO VYSAZUJE I ČRS. LOV JESETERŮ JE NESMÍRNĚ ZAJÍMAVÝ A ULOVIT VELKÉHO NOSÁČE ZVLÁDNE I ZAČÍNAJÍCÍ RYBÁŘ. NEČEKEJTE TEDY ŽÁDNÉ SLOŽITÉ NÁVODY. CHCE TO JEN PÁR RAD DO ZAČÁTKU…

 
Není tomu tak dávno, kdy byli první čeští rybáři překvapeni tak nečekaným úlovkem.  Zpočátku se jeseteři dostali do soukromých vod a to díky úspěšnému umělému odchovu, kdy se dokonale přizpůsobili životu v rybnících a jiných menších vodách. Pro české podmínky? Ideální ryba! Kromě toho se jedná o silného protivníka, který v boji spojuje tah kapra a vzdušnou akrobacii pstruha. Nelze se tedy divit, že obliba lovu jeseterů stoupá a tyto ryby se začínají vysazovat i do svazových vod. Oproti jiným nepůvodním druhům je jeseter rybou, která si rybáře získává po celé Evropě.
 
Strategie lovu
V našich končinách se setkáme především s jeseterem sibiřským a také s jeseterem ruským. Oba druhy u nás perfektně zdomácněly a na jejich lov se můžeme zaměřit v průběhu celého roku. Potravně jsou aktivní i v nejchladnějších dnech a tak je rybáři s oblibou loví i při zimním chytání na dírkách, pokud je to dovoleno. Pohyb jese terů se v lokalitě řídí podle roční doby, tedy hlavně podle teploty vody. Od jara do podzimu jesetery najdeme po celé ploše lokality a často v těsné blízkosti břehů, kde hledají potravu. Jesetery nemusíme cíleně vyhledávat, tajemstvím úspěchu je správné krmení, které musí ryby zaujmout a dostatečně dlouho je udržet na krmném místě. Pokud dobře „rozkrmíte“ dvě až tři stanoviště, jeseteři se o slovo přihlásí dříve či později sami. Vždy se prozradí svými výskoky nad vodní hladinu a to v těsné blízkosti krmného místa. V zimě se musíme naopak zaměřit na hluboké úseky a jesetery zde cíleně vyhledávat. Stejně jako v teplejších obdobích, tak i zde je rozhodující správné krmení. Již nekrmíme tolik, jako při vyšší teplotě vody, ale o to musí být naše krmení přesnější. Nekrmíme plošně a ryby se snažíme stáhnout do co nejmenšího prostoru.
 
Jeseteři nejsou extra chytré ryby, jejich lov není složitý. Dokonce bych řekl, že je v našich podmínkách velice jednoduchý. Mají nekonečný apetyt a klidně bych je přirovnal ke slepicím na dvorku. Stačí přilákat jejich pozornost a dobře prezentovat své nástrahy.
 
Techniky lovu
Jeseter je všežravec, který nepohrdne téměř ničím. Ulovit ho můžeme na jakékoliv nástrahy určené pro lov kaprů, ale stejně tak nepohrdne ani malou rybkou. Dokonce jsou známy případy, kdy byl velký jeseter chycen i na malou rotační třpytku. Přesto jsou však dvě techniky, které vám zcela jistě přinesou největší úspěchy. Jedná se o klasickou položenou, naprosto shodnou se stylem lovu kaprů, druhou možností je lov na feeder. Máte tedy ideální výběr. Buď jste příznivci sedavého způsobu rybolovu, kdy zvolíte kaprařské stojany, děličky, baitrunnerové navijáky, anebo se naopak pustíte do aktivního rybaření, kdy použijete jemnější vybavení a souboj s rybou si tak mnohdy více užijete. Na druhou stranu je nutné říci, že jeseter je opravdu srdnatý bojovník, kterého na jemný „cajk“ není úplně jednoduché zdolat. Jeho hlavní zbraní jsou výskoky, kdy se v průběhu boje i několikrát celý vznese nad vodní hladinu.
 
Při feederovém chytání je dobré použít nosný vlasec o průměru 0,18 mm a návazec o průměru 0,14 až 0,16 mm, podle typu revíru. Jeseteři nejsou ryby, které by silné vlasce odradily, a tak si můžeme dovolit i silnější průměry vlasců. Záběr při lovu feederem se většinou projeví plynulým ohnutím špičky prutu. Nečekejte však žádné zuřivé záběry. I velký jeseter může špičku prutu pouze jemně přihnout. Při lovu na boilie vlasovou metodou použijte, pokud možno, co nejjednodušší montáže s malými háčky. Jeseteři nejsou vůbec složité ryby na zásek, jejich tlama je prostorná, masitá. V podstatě lze říci, že s úspěchem proměníme téměř každý záběr. Malý háček způsobí mnohem menší poranění tlamky. Někdy jsou i dny, kdy s vámi stejný jeseter svede souboj i opakovaně. Zde se záběry projeví pomalou, plynulou jízdou, ale velice časté jsou i tzv. „padáky“, kdy se šňůra naopak povolí a swinger nebo čihátko začne padat k zemi. Tyto záběry jsou způsobeny tím, že se ryba rozjela směrem k vám. V obou případech není nutné razantně zasekávat, pouze přizvednout prut a zásek v naprosté většině případů sedí.
 
Správné krmení a nástraha
Ať použijeme jakékoliv krmení, jesetery musí zdržet na místě u našich montáží. Při lovu na feeder je tak naprosto nejdůležitější živá složka, ideálně bílí červi. Při vyšší teplotě vody se nebojte použít i litr bílých červů na dvě kila krmné směsi. Volit můžete téměř jakoukoliv krmnou směs s nápisem feeder. Vůně krmení ryby přiláká a živá složka je udrží přímo v krmném místě.
 
Při takové dávce krmení se zpočátku budete muset poprat s bílou rybou, která do místa sjede samozřejmě jako první. Již první jeseter je však z místa vytlačí a záběry od malých ryb téměř ustanou. Někdy zcela. Jeseter je velmi citlivý a při lovu využívá i sluchu. Reaguje na dopad krmítka na dno a tak pokud jsou ryby v krmení, často přicházejí záběry okamžitě po dopadu nástrahy na dno. Jako nástrahu můžete použít bílé či barevné červy a jejich kombinace, výborné jsou i hnojné žížaly, lančmít, vyzkoušejte i malé sardinky.
 
Druhou možností je chytání na boilie a pelety. Při tomto lovu se vyhneme otravování od menších ryb, ale na druhou stranu musíme počítat se záběry od kaprů, amurů, tloušťů a obecně všech větších kaprovitých ryb, které se v dané lokalitě vyskytují. Jako ideální se osvědčily halibutí pelety, nebo jakékoliv boilie na masové bázi. Není to však podmínkou, protože zrovna tak můžete jesetera chytit i na boilie s příchutí ovoce. Jsou to skutečně vodní slepice. Když mají chuť, sežerou téměř vše.
 
Přeji vám mnoho pěkných ryb před objektivy vašich fotoaparátů!
 
JAKUB VÁGNER
FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 8/2009

Komentáře

Přidat komentář: