partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
PRVNÍ KROKY K LOVU NA UMĚLOU MUŠKU VÁS MOHOU DOVÉST K CELOŽIVOTNÍ VÁŠNI
Jan Sýkora | Muškaření | Komentáře

VĚTŠINA MUŠKAŘŮ, DŘÍVE NEŽ SE DOSTALA K TOMUTO ZPŮSOBU LOVU, SI NEJPRVE VYZKOUŠELA KLASICKÉ ZPŮSOBY, JAKO JE PLAVANÁ, LOV NA POLOŽENOU A LOV PŘÍVLAČÍ. TOUHA ZA POZNÁNÍM NÁS ALE ŽENE NEUSTÁLE VPŘED. A TAK TEN, KDO NECHTĚL ZŮSTAT STÁT NA ROZCESTÍ, VYKROČIL PRÁVĚ TÍMTO SMĚREM. MÁM HODNĚ KAMARÁDŮ A PŘÁTEL, KTEŘÍ PRÁVĚ OD PŘÍVLAČE PŘEŠLI K LOVU NA UMĚLOU MUŠKU. JEDNAK SI CHTĚLI PRODLOUŽIT SEZONU, JEDNAK TOUŽILI VYZKOUŠET ZPŮSOB, KTERÝ SE NA PRVNÍ POHLED ZDÁ POMĚRNĚ SLOŽITÝ, ALE JE VELICE ÚČINNÝ.

 
Na umělou mušku se dají snad ulovit veškeré druhy ryb jak na pstruhových, tak i na mimopstruhových revírech. Technik je mnoho, také nepřeberné množství nejrůznějších druhů mušek. Jednotlivé způsoby lovu mají svá specifika a rybář, který chce být úspěšný, by o nich měl vědět. Vše se nedá popsat ani pořádně naučit během krátké chvíle.
 
Je třeba se rozhodnout a vykročit
Pomyslným prvním krokem je chtít se vše naučit. Jenom chtít ale rozhodně nestačí. K lovu se musíte vybavit. To něco stojí. Zkoušet lov na umělou mušku s teleskopem, kterým chytáme na položenou, či plavačkovou děličkou? To je holý nesmysl. Muškařský prut má úplně jiné poslání i jiné vlastnosti. Při lovu ho musíme celý den držet v ruce a tak musí být lehký, aby rybaření bylo potěšením a ne dřinou. Dnes už je většina muškařských prutů vyrobena z uhlíkových vláken, i lacinější modely váží kolem 100 g a mají velice dobré vlastnosti.
 
Vybrat si svůj první muškařský prut by měl být rituál
Utrácet za nejdražší modely desetitisíce je blbost. Jsou totiž rybáři, kteří svou pouť za poznáním muškaření ukončili hned po několika nezdarech. Drahý prut pak už za stejné peníze, i když je úplně nový, nikdy neprodáte.
 
Dobrou variantou se může zdát koupit prut z druhé ruky. Dá se tak pořídit poměrně kvalitní vybavení za rozumný peníz. Člověk se ale nesmí nechat napálit. Úplný začátečník si obyčejně nechá vnutit cokoliv, hlavně když to stojí jen nějakou tu stovku. Staré modely prutů z dutého laminátu nedoporučuji. Ty ať zůstanou jako ozdoby na stěnách rybářských kluboven. Jejich vlastnosti jsou dávno překonané. Nedáte-li si říci, bude vás bolet loket.
 
Dnes máte z čeho vybírat. Nechte si poradit. Jde o to, jak dlouhý prut a s jakou akcí vybrat. Všichni vám řeknou totéž. Záleží na tom, na jaké vodě budete podnikat svoje první kroky a jaké ryby hodláte lovit. To je nejdůležitější kritérium. Pokud to bude pstruhový potok, který je jen několik  metrů široký, musíte pokukovat po krátkých prutech označených aftma 3, 4, maximálně 5. Začátečníkům se doporučuje prut aftma 5. Je univerzální. Jenže na pstruhových vodách se dnes obyčejně setkáváme s malými rybami, takže raději volte pruty s nižším označením.
 
Na širších řekách, kde je dostatek prostoru k nahazování, se pak lépe hodí delší pruty.
 
Postupem času zjistíte, že jeden prut na všechno nestačí
To už budete mít ale začátky za sebou. To už se dokážete více orientovat a hlavně budete vědět, že vám lov na umělou mušku přináší to, co jste v duchu očekávali.
 
Naviják je pomyslné kolečko na muškařskou šňůru. Tvrdí se, že jen plní funkci zásobníku. Někteří rybáři opravdu zdolávají ryby bez jeho užití. Osobně naopak rád větší ryby zdolávám přímo za použití navijáku a dobrý kvalitní brzdný systém považuji za jednu z podstatných priorit při jeho koupi.
 
Začátečník jistě vystačí i s grafitovým modelem. I když některé kovové navijáky jsou k dostání za velice příznivý peníz, raději bych se poohlédl právě po něm. Rozdíl v ceně činí jen několik stokorun, ale užitnost je podstatně větší. U muškařských navijáků se na počet ložisek sice nehraje, ale alespoň cívku by měl mít na ložisku uloženou. Jsem levák, takže mě vždy zajímá, zda se dá použít, i když budu navíjet pravou rukou. Dá se říci, že většina výrobců na to myslí a konstrukce to umožňuje.
V módě jsou navijáky označené písmeny LA, což značí, že mají širší střed cívky. Na těchto navijácích
je muškařská šňůra navíjena na větší průměr cívky a nepodléhá tolik paměťovému efektu. Nevejde se však na ni tolik podkladu, jako na navijáky bez tohoto označení.
 
Podstatná je hmotnost navijáku
Ta by měla být taková, aby sestava byla vyvážená a pokud prut s navijákem položíme na natažený ukazováček v místech, kde ho při lovu držíme, měl by zůstat ve vodorovné poloze. Vše byste měli zkoušet i s navinutou šňůrou! Mírné výkyvy se dají tolerovat, ale více si neulevujte. Pokud prut přepadává na špičku, zvolili jste příliš lehký naviják.
 
Šňůra?
Pro začátky volte šňůru typu DT (oboustranně ujímaná) s označením aftma, jako jste koupili prut a s písmenem F, což značí, že je plovoucí. S touto šňůrou můžete vyzkoušet lov na suchou i krátkou či dlouhou nymfu, popřípadě i další taktiky a způsoby. Barva šňůry údajně nehraje velkou roli, osobně však upřednostňuji méně křiklavé odstíny. Mám totiž za to, že větší a mazané ryby vnímají barvu šňůry velice dobře. Na tom, že stříbřité navijáky odrážejí odlesky slunce a dokáží tak ryby vyplašit něco pravdy taky bude.
 
Dobrá muškařská šňůra je základem úspěchu. Nešetřete na ní! Při nákupu muškařské šňůry pro začátečníka bych si troufl tvrdit, že nejlepší je zlatá střední cesta, šňůry v cenové relaci od 500 - 1000 Kč. Některé specializované prodejny pro začínající muškaře nabízejí i komplety. Tam pak celou sadu pořídíte za dvě tisícovky. Prut bude trochu těžší, naviják bez ložiska a šňůra horší kvality. Začít se s tím ale taky dá.
 
Koupí prutu, navijáku a šňůry vše nekončí
Potřebujete vlasce na návazce a samotné mušky… Kvalitní muškařskou vestu, speciální vodotěsné krabičky. Všelijaké přípravky, které usnadňují lov, si můžete dokoupit až časem. Ty ryby nechytají.
 
Časem třeba přejdete na fluorkarbonové vlasce, které mají opodstatnění v čistých vodách. Mají jiný lom světla, pro ryby jsou méně nápadné. V začátcích stačí jakékoli čiré vlasce. Osobně nedám dopustit na značku Raptor. Jsou i lepší, uznávám, ale při mé spotřebě vlasců jsou nejpříznivější. Návazec předělávám hned několikrát během jediného lovu. Stometrový návin pak jen „vyšumí“ během jednoho měsíce.
 
Jaké průměry vlasců zvolit? Alespoň 0,18-0,16-0,14 a 0,12. Chytá se i na tenčí průměry, ale mám za to, že nikdo ze začátečníků si nekoupí prut aftma 2 nebo 3. Tam by se pak hodily i průměry 0,08 a 0,10.
 
Co je štěstí? Muška jenom zlatá!
O tom, jaké mušky kde a kdy použít, by se dalo zdlouhavě psát po celý rok. Člověk nastuduje teorii… V hlavě mu však zůstane sotva půlka vstřebaných informací… Nejlepší je samotná praxe na konkrétních revírech.
 
Začít můžete s několika málo vzory. Zázraky ale nečekejte a nenechte se otrávit. Ulovíte-li první, druhou rybu, oslavte to. Byli jste úspěšní. Dál to už půjde líp. Budete-li trpěliví, dočkáte se. Pořád pročítejte odborné časopisy, knížky, brouzdejte po internetu. Informace si dávejte do souvislostí.
 
Mou první použitou muškou byl blešivec. Vyrobil jsem si ho doma z dostupných materiálů a pak jsem lovil způsobem na krátkou nymfu. Nepotřeboval jsem tak žádnou znalost nahazování s muškařskou šňůrou, ani žádné speciální přípravky a potřeby k vázání mušek. Výroba první mušky, která se dala použít, mi sice nějaký ten večer zabrala, ale zvládl jsem to. Tělíčko jsem zatěžoval obyčejným mosazným drátkem, dubbing si načesal a nastříhal ze zbytků vlny, na hřbítek použil slabou gumovou rukavici a lihové fixy na dobarvení.Vše jsem vázal obyčejnou nití bez použití bobiny. Jednoduchou mušku by měl umět navázat i začátečník.
 
 
Lov na umělou mušku je velice rozmanitý způsob rybaření
Nové taktiky, které používají různé závodní týmy, pronikají k rybářské veřejnosti velice pomalu. Je hodně borců, kteří tajemství své muškařské krabičky nepoodhalí. No, ani není divu. Zkoušejí různé nové materiály a způsoby. Uběh nou spousty hodin, než na něco nového přijdou. Něco podobného se děje i s recepturami na zázračné boilie pro kapry.
 
Už jsem říkal, jak je v tomto ohledu důležité experimentovat. Opakování je matka moudrosti a odvaha zkoušet může přinést nečekané výsledky. Čtěte vodu, čtěte chytré knihy a hledejte informace o tom, jakou havětí se v tu kterou dobu konkrétní ryby cpou nejraději.
 
IVO NOVÁK
FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 8/2009

Komentáře

Přidat komentář: